Színház

A fura, az általában jó

2025.02.14. 13:50
Ajánlom
Február 13-án került sor a Rózsavölgyi Szalon legújabb előadásának bemutatójára: Hárs Anna Mákfagyi című darabját Dicső Dániel állította színpadra. Játssza Jeney Luca és Kálid Artúr, fontos szerep jut még egy fagyitérképnek. A karakterek izgalmas szellemi párbajt vívnak egymással, hogy végül a másik segítségével közelebb kerüljenek önmaguk megértéséhez.

Váratlan helyzetben találja magát az a néző, aki beül a Rózsavölgyi Szalon új előadására: a Mákfagyi története ugyanis egy temetést követően indul, a két főszereplő pedig, akik ugyan csak most találkoztak először, máris heves szóváltásban állnak egymással.

De kik ezek az emberek? És miért visszhangzik tőlük a temető?

Az egyikük Rózsa (Jeney Luca), egy csupaszív, fiatal lány, aki most veszítette el az egyetlen embert, aki önmagáért szerette őt – ez a férfi pedig történetesen a meglehetősen nyers, ingerlékeny és cinikus Máté (Kálid Artúr) édesapja volt. Nem csoda hát, ha ez a két teljesen különböző karakter nem találja meg a közös hangot egymással... eleinte. A sors, vagy jobban mondva, az elhunyt apa emléke ugyanis hamarosan újra összesodorja őket, beszélgetéseik során egyre jobban megismerik és megértik egymást – innen pedig csak egyetlen lépést kell megtenniük, hogy a másik tekintetén keresztül képesek lehessenek saját hibáikat, félelmeiket és erényeiket is helyesen megítélni.

LUS_2966-110730.jpg

Kálid Artúr és Jeney Luca a Mákfagyi című előadásban (Fotó/Forrás: Kallus György / Rózsavölgyi Szalon)

Ha valaki esetleg látta a Keanu Reeves és Winona Ryder főszereplésével készült Végállomás: esküvő című filmet, az emlékezhet rá, milyen izgalmas tud lenni, amikor két erős karakter szűnni nem akaróan szellemi párbajt vív egymással. A színdarab joggal juttathatja eszünkbe ezt a történetet, mert a Rózsavölgyi Szalon színpadán valami hasonló zajlik, igaz, ebben a sztoriban az ellentétek mozdítják előre a történetet: adott egy különc lány, egy igazi UFÓ – ahogy Máté jellemzi –, egy vérbeli optimista, aki nemhogy lebeg, valósággal szárnyal a föld felett, és természetesen hisz a világ kozmikus elrendezettségében. A férfi ezzel szemben javíthatatlan cinikus, trágár és a dolgok mögött nem lát semmiféle rejtett értelmet, csupán a lehangoló, sivár valóságot. Máté és Rózsa párbeszédeit alapvetően egyfajta világnézeti küzdelemnek is felfoghatjuk:

a reményt kereső idealizmus csap össze a mindent szétromboló, keserű gúnnyal.

De kinek van igaza? Miért lesz valakiből optimista vagy épp pesszimista? Mint kiderül, valójában egyik fél sem tökéletesen boldog attól, amilyen emberré vált. Mindketten súlyos terheket cipelnek a vállukon. Egyikük mindig valaki mást hibáztat, a másik saját magát. Egyre intimebbé váló beszélgetéseik attól lesznek igazán emberiek, hogy a két karakter látszólag tökéletesen átlát egymáson, pontosan értik, a másik miben téved, mikor hazudik önmagának, mikor leplezi el félelmeit egy felvett vagy tanult viselkedési mintával. Ám amikor saját magukkal kellene szembenézniük, ugyanerre már képtelenek. Előbb meg kell bízniuk egymásban, hogy megbízhassanak saját magukban.

LUS_3111_-110729.jpg

Jeney Luca és Kálid Artúr a Mákfagyi című előadásban (Fotó/Forrás: Kallus György / Rózsavölgyi Szalon)

Bár a történetről sokáig úgy hihetjük, a két fél között romantikus szál szövődik, sokkal inkább a barátság szentségébe nyerhetünk betekintést, abba, milyen fontos, hogy legyen valaki az életünkben, aki előtt felvállalhatjuk saját sérülékenységünket. Mert mindenki fél, mindenki szorong, és mindenki igyekszik ezt elleplezni.

Hárs Anna története ugyanakkor mégsem sötét… csak a humora az. Máté és Rózsa eszmecseréjén ugyanis rengeteget lehet nevetni, időnként olyan dolgokon is, amiken általában úgy képzeljük, nem volna szabad. Az alaphelyzet sajátosságából fakadóan például a halál témája is folyamatosan megjelenik, ami egy ponton túl már a mozgatórúgója a két karakter jellemfejlődésének.

A halál fényében élesebben kirajzolódik a dolgok lényege, és könnyebb megérteni, mit szeretnénk változtatni az életünkön,

mi az, amit nem szeretnénk megbánni az utolsó óráinkban.

A Mákfagyi egy fura történet, fura karakterekkel, fura párbeszédekkel – és éppen ettől szerethető. Ahogy Rózsa mondja a történet egy pontján, a fura, az általában jó. Csak egyetérteni tudunk vele.

LUS_2976-110730.jpg

Kálid Artúr, Hárs Anna, Dicső Dániel és Jeney Luca, a Mákfagyi című előadás alkotói (Fotó/Forrás: Kallus György / Rózsavölgyi Szalon)

Mákfagyi

Máté: Kálid Artúr
Rózsa: Jeney Luca

Díszlettervező: Enyvvári Péter
Jelmeztervező: Cselényi Nóra
Rendezőasszisztens: Kis-Kádi Judit
Rendező: Dicső Dániel

További részletek a Rózsavölgyi Szalon oldalán.

Fejléckép: Kálid Artúr és Jeney Luca a Mákfagyi című előadásban (Fotó/Forrás: Kallus György / Rózsavölgyi Szalon)

Hárs Anna: „Jó kezekben vannak a szereplőim”

Kapcsolódó

Hárs Anna: „Jó kezekben vannak a szereplőim”

Szerzőként már a második bemutatójára készül a Rózsavölgyi Szalonban. A Mákfagyit – Kálid Artúr és Jeney Luca főszereplésével, Dicső Dániel rendezésében – február 13-án mutatják be. Hárs Annát az utóbbi időben az önmagunkkal való szembenézés és a kimondott szó ereje foglalkoztatja leginkább.

Kálid Artúr: „Az én apám nem volt az életem része”

Kálid Artúr: „Az én apám nem volt az életem része”

A Rózsavölgyi Szalon február 13-án mutatja be Kálid Artúr és Jeney Luca főszereplésével Hárs Anna Mákfagyi című darabját. A Hollósi Frigyes- és Gedeon József Amfiteátrum-díjas színművész a Fideliónak az új szerepéhez való kapcsolódása mellett szabadúszásról, szinkronokról, anyaszínházakról, rádiós műsorvezetésről is beszélt.

Rózsavölgyi Szalon

A Rózsavölgyi Szalon a pesti belváros művészeti központja, ahol a hagyomány és az újító szándék teremti meg a színházi és irodalmi műhelymunkát. 2012. április 11-én, a Költészet Napján nyílt meg. Kezdettől leginkább olyan darabokat tűzünk műsorra, amelyek kiemelt értéket képviselnek a magyar és külföldi irodalomban, s amelyeket még nem mutattak be, vagy színpadi változatban nem kerültek még színre Magyarországon. Igyekszünk olyan témákkal foglalkozni, amelyek a mai kor kíváncsi, gondolkodó emberét érdeklik, aki nem elégszik meg azzal, hogy az interneten keresztül szemléli a világot.

A hajdani szalonkultúrának lényege volt – túl a társas együttléten – a fiatal alkotók felfedezése is. A nagy nevek mellett nálunk is rendre megjelennek fiatal művészek, pályakezdők, akiket fel is fedez aztán a közönség. Bár nincs hagyományos értelemben vett társulatunk, mégis társulattá formálódott a Rózsavölgyi Szalon alkotóközössége. Szeretnek itt lenni.

Köszönjük!

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.