Színház

A Globe története olyan kalandos, mint egy Shakespeare-darab

2017.06.08. 15:37
Ajánlom
Tudta, hogy a ma is látogatható híres Shakespeare-színház, a londoni Globe nem is azonos az eredeti Globe-bal, és hogy létezését nem az angoloknak, hanem egy amerikainak köszönhetjük?

Shakespeare darabjait 1599 után a 3000 néző befogadására alkalmas hatalmas, kör alakú nyitott színházban, a Globe-ban adták elő, amely „anyagában” megegyezett az angol Bárd műveit korábban befogadó első londoni színházzal, a Theatre-rel, hiszen amikor a színészek összekülönböztek a földterület tulajdonosával, egyszerűen fogták magukat, lebontották az épületet, faanyagát pedig átszállították a Temze túlpartjára, ahol Globe néven építették újjá.

A híres teátrum sorsa ezt követően sem volt kevésbé viszontagságos: 1613-ban ugyanis, a VIII. Henrik egyik előadása során a színpadi ágyútűz miatt az épület porig égett (isteni szerencse, hogy a katasztrófa nem követelt emberéletet). A színház tulajdonosai azonban nem adták fel, és – ismét – újjáépítették a Globe-ot: ezúttal a könnyen lángra kapó zsúptető helyett cseréptetővel.

A színház azonban így sem kerülhette el a sorsát: 1644-ig tudott csak működni, amikor is a puritánok a polgárháború alatt teljesen lerombolták. Shakespeare maga egyébként olyan szinten kötődött a Globe-hoz, hogy több darabjában meg is örökítette. A viharban Prospero szájába az „e roppant Glóbusz” szavakat adta, az V. Henrikben pedig „fából készült O”-ként hivatkozik rá.

A Globe Színház ma

A Globe Színház ma (Fotó/Forrás: Kovács Bálint / Madách Színház)

Ennek ellenére több mint 350 évnek kellett eltelnie, hogy a Globe ismét feltámadjon. Harmadik alkalommal való megépítését nem pontosan az eredeti épület helyén, csupán annak közelében, a London Bridge és a Tate Galéria között kezdték meg, méghozzá egy amerikai színész-rendező-producer, Sam Wanamaker kezdeményezésére.

Wanamaker a színház újbóli felépítésének finanszírozására 1970-ben alapítványt hozott létre, melynek hathatós segítségével a Globe (immár Shakespeare's Globe néven) 1997-ben újra megnyithatta a kapuit. S ha a rekonstruált színház nem is egyezik meg az eredetivel, azért az elmondható, hogy tökéletes mása – még azt is fontosnak tartották, hogy ugyanazokból az anyagokból, téglából, tölgyfából, zsúpszalmából, állati szőrből és vályogból építsék fel. A mai napig tartanak benne Shakespeare-előadásokat, jelenleg például a Rómeó és Júliát és a Vízkeresztet játsszák.

A Globe előtt egyebek mellett a Rose Színház volt az angol Bárd darabjainak egyik legfontosabb játszóhelye. S ha a Globe-bal nem is szolgálhatunk, a Rose-t a Madách Színház június 9. és július 16. között tartandó Szerelmünk, Shakespeare fesztiválja elhozza a magyar közönségnek is. A fesztiválon debütáló Szerelmes Shakespeare előadásain ugyanis az egész Rose Színház felfér majd a Madách nagyszínpadára. A pompázatos díszlet felépítését a fenti videón láthatjuk, a Szerelmünk, Shakespeare-ről pedig itt találunk további részleteket.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Zenés színház

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.
Könyv

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Koltai Lajos és Rudolf Péter veheti át a Savaria Filmszemle életműdíját

A 12. Savaria Filmszemlére minden korábbinál több nevezés érkezett, a vetítések mellett könyvbemutatóval, szakmai beszélgetésekkel, valamint Törőcsik Mari hagyatékából összeállított kiállítással is várják az érdeklődőket. 
Jazz/World

Hajdu Klára: „A jazz egy nagy játszótér”

Az általában viccesen említett 15 percnyi hírnév tárta előtte szélesre a jazz kapuját. Ám a kapun túl már saját tehetsége, kitartása segítette tovább. Hajdu Klára zenekart vezet, éneklést tanít, és néha elgondolkodik azon, hogyan tolja minél messzebb magától a mobiltelefont.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

L. Nagy Attila: „A kezdeti csikóságomból lekopott a felesleg”

L. Nagy Attila két alkalommal már koreográfusként is kipróbálhatta magát, jelenleg pedig egy olyan munkában vesz részt, amely talán anyaszínháza életében is mérföldkő. A fiatal bábszínészt többek között a Kár, hogy anyádat nem hoztuk el... című, 18+-os vásári bábrevü próbafolyamatáról kérdeztük.
Színház interjú

Szarvas Balázs: „Egy produkció csakis együtt, közös munkával jöhet létre”

Kevesen vannak olyanok, akik ismerik a színházat „hátulról”, miközben a reflektorfényben állnak. Az egyikük Szarvas Balázs, aki amellett, hogy az Újszínház színésze, rendezőasszisztensként is dolgozik a teátrumban. Hogyan vezetett útja a Paulay Ede utcába, miként tud a kettős feladatnak megfelelni – ezekről beszélgettünk vele.
Színház ajánló

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.
Színház ajánló

Idén nyáron újra életre kel a színház a hegyek között – vár a Visegrádi Nyári Színház!

Július 27. és augusztus 1. között ismét megnyitja kapuit a Visegrádi Nyári Színház, amely idén is rengeteg izgalmas programmal, színházi előadásokkal, előadói estekkel és gyerekprogramokkal várja a közönséget.
Színház hír

Shrek, krimikomédia, kortárs ősbemutató – évadot hirdetett a József Attila Színház

Öt nagyszabású bemutatóval és izgalmas tervekkel készül a József Attila Színház a 2025/2026-os évadban. Különleges helyet kap az évadban a József Attila drámapályázat egyik díjazott műve, a Nem én kiáltok, amely fiatal alkotók közreműködésével, a színház tehetséggondozó küldetésének jegyében születik meg.