Színház

A József Attila Színház beavató programjai

A József Attila Színház a 2018/2019-as évadban is repertoáron tartja meglévő beavató előadásait, ami most egy újabb darabbal bővül.

„A középiskolai irodalomórák legnagyobb kihívása – tanár és diák számára egyaránt! – elfogadtatni és elfogadni, hogy az úgynevezett klasszikusok tényleg izgalmas remekművek. Ha megértjük ezeket az alkotásokat, nem csak megszerethetjük őket, de akár legégetőbb, a minket itt és most leginkább izgató kérdéseinkre is választ kaphatunk. Meggyőződésem, hogy az életünk lesz jobbá, ha értő szemmel, füllel és lélekkel fordulunk azokhoz az alkotásokhoz, amelyeket jóízlésűnek tudott és szavahihető elődeink remekműveknek tartottak. Vagy bizonyosodjunk meg arról, hogy nem volt igazuk, de erre a következtetésre is úgy jussunk el, hogy alaposan megismerjük, minden részletében kivesézzük az adott művet. Középiskolás korban – hiszen kimondva-kimondatlanul ezt a korosztályt és iskolázottsági szintet célozza meg a beavató színházi előadások döntő többsége – egy jól sikerült előadás revelatív erővel képes hatni, s a felfedezés öröme vagy az elutasítás megélése életre szóló élménnyel ajándékozhat meg” - fogalmaz Karsai György Gertrúd, takarodj! című írásában. (In. : Beavató színházi Bánk bán a József Attila Színházban, 2016. december, Színház.NET)

Karsai György szavainál nehéz lenne jobban összefoglalni a beavató előadásaok lényegét. A 2018/2019-as évadban is repertoáron maradnak a társulat meglévő klasszikusai, az Oidipusz-nyomozás, Rómeó és Júlia, Bánk bán, János vitéz. A sor egy újabb világirodalmi gyöngyszemmel bővül, Molière: Tartuffe című művével. A nagyszínpadi előadások előtti interaktív beszélgetések a fiatalabb korosztályt célozzák meg, amikor hol az író, hol a rendező, hol a darabban működő dramaturg beszél a várható előadásról. A színház sorozatában eddig a Lucifer show és a Karenina, Anna volt több ízben is terítéken, de a 2018-as évben fokozatosan górcső alá vesznek minden olyan előadásut, melyet nagy százalékban látogatnak a fiatalok.

2015. március 27-én először rendezte meg a társulat az Ádámok és Évák Ünnepét. A feldolgozandó dráma Az ember tragédiája volt, amit 186 általános és középiskolás diák mutatott be. Madách művét 15 iskola, 15 csoportja állította színpadra a társulat teljes személyzetének segítségével. Az esemény átütő sikerére való tekintettel a József Attila Színházban hagyománnyá lett ez a rendezvény. Ahogy április 11., a Költészet Napja is kitüntetett figyelmet igényel, már csak a színház névadójának okán is.

És végül, de nem utolsósorban a Színházak éjszakáján megrendezésre került 2. Diák Slam Poetry verseny. A színház vezetősége szerint korunk angolszász és a chat kultúra jövevényszavaival teletűzdelt változó nyelvére a Beavató programnak reflektálnia kell. A slam poetry ennek a nyelvi leleményen és fiatalos, újszerű gondolkodáson alapuló nyelvújulásnak egy nagyon szórakoztató, emblematikus programja. A DSP győztesei a hazai, kortárs irodalom legjelesebb képviselői mellett kapnak bemutatkozási lehetőséget az IRodalmi KÁvéházban. Mert "az okosnak sok út kínálkozik, az ostobának csak a börtön, s a koldustarisznya" (Alekszej Nyikolajevics Tolsztoj).

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.
Színház hír

Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja

Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.