2025-ben a Városmajori Szabadtéri Színpad fókuszába a kapcsolatok kerültek. A szervezők arra törekszenek, hogy közelebb kerüljenek a nézőkhöz, a városhoz, a fiatal tehetségekhez, a határon túli magyar színházhoz és a művészeti eszmecseréhez. Mint fogalmaznak, szeretnék közelebb hozni egymáshoz a színházat és a nézőt, a fővárost és a vidéket, a felnőtt közönséget és a fiatal tehetségeket, a kerületben élőket és a parkban megvalósuló programokat. „Ez az évad nemcsak színházi előadásokat kínál, hanem lehetőséget arra is, hogy új nézőpontok találkozzanak, párbeszédek induljanak, és olyan emberek is bekapcsolódjanak a közös kulturális térbe, akik eddig távolabb érezték magukat tőle” – hangsúlyozzák.
Az évad egyik újdonsága a SZALONKA, amely május 10-én nyitotta meg kapuit a városmajori parkban. A színház által életre hívott új helyszín nemcsak fizikailag, de szellemiségében is a nyitás szimbóluma: egy olyan találkozópont, amely teret és lehetőséget kínál a beszélgetésekre, minőségi programokra és közösségi élményekre.
„Egy szabadtéri színpad számára elengedhetetlen, hogy ne csupán befogadóként működjön, hanem saját produkciókon keresztül is megmutassa szellemi arculatát, azaz legyen önálló szellemi lábnyoma” – emelte ki Benkő Nóra, a Városmajori Szabadtéri Színpad igazgatója a június 3-án megtartott évadnyitón, majd hozzátette: „az önálló előadás nem pusztán kötelesség, hanem lehetőség is: alkalom arra, hogy valódi, hozzáadott érték szülessen.”
A Városmajori Szabadtéri Színpad ezt a szellemiséget régóta komolyan veszi, az idei évadban a Miskolci Nemzeti Színházzal közösen mutatja be a Csetepaté Chioggiában című előadást Rusznyák Gábor rendezésében július 3-án és 4-én, valamint a Zikkurat Produkcióval a nagy ívű Kőműves Kelemen premierjére készülnek Alföldi Róbert rendezésében július 25-én és 26-án.
„Bízom benne, hogy olyan előadás jön majd létre, amelyben mindenki felismer valamit a saját életéből, problémáiról” – mondta Alföldi Róbert a készülő rockballada kapcsán. „Mint például
az a helyzet sokaknak lehet ma ismerős, hogy bármilyen tisztességesen dolgozol, nincs semmi eredménye, mert valamiért minden összeomlik, rohad.
A Városmajor szabadtéri színpadán az előadások kvázi kilépnek egy nagyobb planétára, hisz itt egy egészen másfajta nézői réteghez jutnak el a produkciók és ez mindig nagyon izgalmas egy rendező számára” – osztotta meg várakozásait a bemutató kapcsán.

Alföldi Róbert a Városmajori Szabadtéri Színpad sajtóeseményén (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Városmajori Szabadtéri Színpad)
A közelítés szellemében a Szemle Plusz programsorozat továbbra is hidat képez a vidéki és határon túli magyar színház, valamint a budapesti közönség között.

Kapcsolódó
Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja
Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.
Az esemény célja, hogy elhozza a fővárosi közönség számára is azokat a vidéki és határon túli gyöngyszemeket, amelyekhez máskor több száz kilométert kellene utazni.
„A Városmajorra úgy tekintek, mintha a Miskolci Nemzeti Színház unokatestvére lenne, rengeteg segítséget kaptunk és kapunk tőlük, amiért nem tudunk elég hálásak lenni” – kezdte a beszédét Béres Attila, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója. Hozzátette: „amikor tizenkét éve elindult a színházi »újratervezés« Miskolcon, akkor annak a budapesti »terjesztője« a Városmajor volt.” Majd a közös bemutató kapcsán elárulta: „az, hogy a Csetepaté Chioggiában bemutatója a Városmajori Szabadtéri Színpadon lesz, még nagyobb felkészültséget és odafigyelést igényel részünkről.”

Béres Attila a Városmajori Szabadtéri Színpad sajtóeseményén (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Városmajori Szabadtéri Színpad)
A Szemle Plusz a Kristály Színtérben bemutatkozó kamaradarabjai között számos független társulat is látható – olyan alkotók, akik az állami támogatás visszaesésével a fennmaradásukért küzdenek. A Városmajori Szabadtéri Színpad célja, hogy számukra fellépési lehetőséget biztosítson, és a fővárosi nézők elé tárja a kortárs magyar színházi élet sokszínűségét. Emellett ugyanitt igyekeznek teret és megmutatkozási lehetőséget biztosítani a fiatalok számára: több esemény fókuszában is a tehetséggondozás áll. Idén már nemcsak a színházi (Szemle OFF programsorozata), hanem a zenei képzésben tanuló diákokat is megszólítják: június 11–12-én a margitszigeti Kristály Színtér ad otthont a KONZI PLUSZ kétnapos programsorozatnak, ahol középfokú zenei intézmények tanulói mutatkozhatnak be.
A Kristály Színtér idei évadának egyik legkülönlegesebb vállalása szintén a tehetséggondozás jegyében született meg: július 4. és 6. között első alkalommal rendezik meg a ROMAZURI – Cigány művészeti napokat, amely egyszerre ünnep és lehetőség. A program célja, hogy bemutatkozási teret adjon a roma művészek sokszínű, autentikus világának – és különösen a fiatal, feltörekvő tehetségeknek.
Fejléckép: Alföldi Róbert, Benkő Nóra és Béres Attila a Városmajori Szabadtéri Színpad sajtóeseményén (fotó/forrás: Gordon Eszter / Városmajori Szabadtéri Színpad)