A múlt héten robbant a legújabb zaklatási botrány híre: november 19-én a Katona József Színház kitiltotta egy dolgozóját, miután az kéretlenül közeledett a kollégáihoz. Másnap a kitiltott munkatárs a nyilvánosság elé lépett, és bocsánatot kért egy áldozattól. Gothár Péter azt írta: „nagyon sajnálom, ami történt. Ahogyan azt is, hogy nyers stílusommal, rossz modorommal vagy erkölcsileg kifogásolható viselkedésemmel valaha bárkit megbántottam.” November 21-én a Gothár rendezte Hóhérok lekerült a műsorról.
A 24.hu interjújából kiderül, hogy Máté az abúzusról egy éve, rögtön az eset után hallott, és akkor beszélt mindkét féllel. Az áldozat maga szerette volna tisztázni az ügyet Gothárral, később mindkét oldalról az az információ érkezett, hogy a bocsánatkérés megtörtént. Az ügy részleteibe a színigazgató nem bocsátkozhatott az interjúban, így fogalmazott: „Mondjuk úgy, hogy itt egy kéretlen közeledés történt.” A sértett 11 hónappal később fordult az üzemi tanácshoz, 72 órával később már bizottság foglalkozott a kérdéssel.
„Ekkor már – szerencsére – azonnal be is indultak a belső szabályzatunkban lefektetett automatizmusok, melyeket két éve, a Marton-ügy kirobbanása után vezettünk be.
Éppen azért, hogy a hasonló esetek, ha a sértett szeretné, kiderüljenek és következménnyel járjanak.”
Gothárt nem lehetett megnevezni az első közleményben, mivel őt is megilleti az ártatlanság vélelme, mondja Máté Gábor. A kitiltott rendező másnap juttatta el nyilatkozatát a színházhoz.
A legérdekesebb kérdés nyilván az, hogy Máté miért nem hallott a Gothárral kapcsolatos szóbeszédről. Bizonyos körökben a Marton-ügy után ugyanis nyílt titok volt, hogy róla is kiderülhet hasonló. Máté Gábor viszont állítja: 41 éve ismeri a rendezőt, konkrét esetekről viszont nem hallott. „Az »évek óta mindenki mindent tudott« fordulat jól hangzik, de nem igaz.”
Hogy milyen érzés szembesülni azzal, hogy az évtizedes barát ilyen erkölcsileg helytelen dolgokat tesz, az Máté szerint „feldolgozhatatlan”.