Színház

A kerek jubileumhoz méltó sikerekkel zárult a Katona 40. évada

2023.06.19. 13:20
Ajánlom
Június 16-án megtartották az intézmény évadzáró társulati ülését, ahol az idei eredmények számba vétele és a belső díjak átadása mellett a jövőbeli tervekről és a következő évad bemutatóiról is szó esett.

Ősztől öt új tag, Gloviczki Bernát, Jakab Balázs, Kanyó Kata, Pásztor Dániel színművészek, a Fullajtár –Zsámbéki, majd Jákfalvi-Tárnoki osztály idén végzős növendékei, valamint Szabó-Székely Ármin dramaturg csatlakozik a színházhoz.

Az évadzáró elején néma felállással emlékeztek Hoffmann Évára, aki nyugdíjba vonulásáig 34 éven át volt a Katona kellékese, kelléktárvezetője, a portaszolgálat munkatársára Molnárné Faddi Évára, valamint a színház alapító tagjára, a Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művészre, a Nemzet Színészére, Máthé Erzsire.

Máté Gábor elmondta: a Katona József Színház minden dolgozója büszke lehet rá, hogy

a folyamatosan fennálló gazdasági nehézségek ellenére a 40. évad az intézmény gyökereihez méltó módon zajlott le.

Arculatfrissítés, színikritikus díjeső, külföldi vendégjátékok, nagysikerű bemutatók – köztük a Sufni-projekt mentorprogram darabjaival –, beszélgetés az első Katonás előadásról, A manóról, HVG-s videósorozat Tillával, retrospektív beszélgetések a Fidelióval közösen, Katona40 Sétaszínház a Behívó szervezésében és végül egy majd 9000 embert megmozgató Csinibaba-Táncdalfesztivál az egyik legnépszerűbb koncerthelyszínen, a Budapest Parkban. Ez mind-mind része volt az ünnepi, 40. évadnak.

Idén a színház három játszóhelyén 105%-os látogatottság mellett összesen 540 előadást láthatott mintegy 97000 néző. Legtöbbször, azaz 168-szor Mészáros Béla lépett színpadra, őt 161 előadással Rajkai Zoltán, 152 estével pedig Vizi Dávid követte.

A hagyományoknak megfelelően átadták a belső művészeti díjakat. Az évadban nyújtott kiemelkedő teljesítményért járó Máthé Erzsi-díjat – amelyet Máthé Erzsi húsz éve alapított – Mentes Júlia vehette át. A társulat szavazatai alapján a legjobb, harminc mondatnál kevesebb szöveggel járó alakításért odaítélt PUKK-díjat, Vizi Dávid kapta a Tíz eszkimóban megformált szerepéért. A MASZK Országos Színészegyesület nevében az évadzárón Hegedűs D. Géza átadta Rujder Viviennek a Soós Imre-díjat.

20230616_112406-131654.jpg

Hegedűs D. Géza átada Rujder Viviennek a Soós Imre-díjat. (Fotó/Forrás: Katona József Színház)

A tervek szerint a 2023/24-es évad első két premierjét októberben tartják

Kocsis Gergely Kedd című művét a szerző rendezi a Kamrában, majd Székely Kriszta, Szabó-Székely Árminnal közösen dolgozva Madách Imre Az ember tragédiájából, Embtrag címen készít előadást a nagyszínpadon.

A bemutatók sora december közepén folytatódik. Amíg Fehér Balázs Benő, Laboda Kornél adaptációjában, Boris Vian Pekingi ősz című darabját próbálja a Kamrában, a Katonában Tarnóczi Jakab az Extázis munkacímű előadást állítja színpadra. A szövegkönyvet a rendező és Varga Zsófia dramaturg közösen írja.

Az évad második fele – a tervek szerint – a következőképpen alakul: 2024 februárjában Ruben Östlund Lavina című filmjéből Pelsőczy Réka készít színpadi változatot a Belvárosi Színházban. Az előadás a Katona és az Orlai Produkció együttműködésében valósul meg. Áprilisban Kizlinger Lilla, a Sufni-projekt II. keretein belül, Weöres Sándor azonos című műve alapján a Psychét viszi színre, Bíró Zsombor Auréllal közös átdolgozásban. A mentorprogramot Zsámbéki Gábor vezeti. Eközben Horváth Péter Jóccakát című darabját Ascher Tamás rendezi a Kamrában. Ezzel párhuzamosan Dömötör András, Laboda Kornél és Benedek Albert adaptációjában a Mefisztóland munkacímű produkciót Dömötör András állítja színpadra a Katonában. A 2023/24-es évad utolsó premierjére – előbemutatóként – várhatóan júniusban kerül majd sor; szintén a Sufni-projekt II. részeként Kosztolányi Dezső Aranysárkány című regénye alapján Sárszeg – világmegnemváltás címmel készít előadást Antal Bálint.

A fentieken kívül a következő évadban a Behívó is létrehoz egy tantermi előadást, a Katona művészeinek közreműködésével.

20230616_111409-131653.jpg

Évadzáró társulati ülés (Fotó/Forrás: Katona József Színház)

A Behívó színházpedagógiai program intenzív évet zárt.

A középiskolásoknak szóló foglalkozások mellett improvizációs workshopokon és közönségtalálkozókon vehettek részt a Katona felnőtt nézői is.

Folytatódott a Rákospalotai Lánynevelő Intézettel közös munka, amiben egy színházpedagógus mellett Vizi Dávid is részt vett. A Vági Eszter vezette Katona klub fókuszában idén a szabadság-test-kontroll hármasának témájából készült, Minden vízbe mártott című előadás állt. A Végh Ildikó vezette Kossuth Lajos utca projekt bemutatóját 2022 őszén tartották, ahol a Kossuth Lajos utca több részén elevenedtek meg a fiatalok által gyűjtött jelenetek. Ugyanez a csapat, néhány TÁP-os fiatallal és a társulat tagjaival kiegészülve vett részt Vajdai Vilmos rendezésében a Metró szele borzolja a hajunkat című performanszban, a Ferenciek terén. Volt Újranéző-sorozat, ahol a színház egy-egy emblematikus előadását nézték meg, a Tavaszi Fesztivál keretében pedig bemutatásra került a Katona40 sétaszínházi előadás, ahol a társulati tagokkal öt különböző helyszínen elevenítették fel a Katona elmúlt évtizedeit. Ugyancsak a Tavaszi Fesztiválon volt látható a Behívó Hamburgban készült előadása, a Van egy ország, ahol a fiatalok arról gondolkodtak, milyen volt felnőni abban a politikai rendszerben, ami körülvette őket az utóbbi években.

A 2022/23-as évad szakmai elismerései:

Nyolc kategóriában tíz díjat nyert a Katona József Színház a Színházi Kritikusok Céhének 43. Díjátadóján:
Legjobb előadás megosztva: Káli holtak, Melancholy Rooms
Legjobb rendezés: Káli holtak, Dömötör András
Legjobb női epizódszereplő: Fullajtár Andrea, Káli holtak
Legjobb férfi főszereplő: Tasnádi Bence, Káli holtak
Legjobb férfi epizódszereplő: Mészáros Béla, Isten, haza, család
Legjobb színházi díszlet: Melancholy Rooms, Giliga Ilka
Legjobb színházi zene: Hunyadi Máté-Bencsik Levente, Melancholy Rooms
Legjobb új magyar dráma megosztva: Spiró György: Főtitkárok – Térey János: Káli holtak

Psota Irén-díj – Szirtes Ági
Bán Jánosról kisbolygót neveztek el.
Arany Medál-díj – az év színésznője - Pálmai Anna
Soós Imre-díj – Rujder Vivien

Az augusztus-szeptember-októberi műsorra július 17-től lehet majd jegyeket váltani. Az új évadról további részletek a színház honlapján érhetők el.

Fejléckép: Évadzáró társulati ülés (forrás: Katona József Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.
Színház hír

Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja

Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.