Színház

„A kutatóknak szükségük van inspirációt meríteni a művészetekből” – Karikó Katalin ellátogatott a Rózsavölgyi Szalon Nobel-díjról szóló előadására

2024.04.22. 13:15
Ajánlom
Krausz Ferenc után április 19-én újabb Nobel-díjas tudós, Karikó Katalin is megtekintette a Rózsavölgyi Szalon február közepén bemutatott A Díj című előadását, amely két nagy formátumú ember, az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett Otto Hahn és Lise Meitner szenvedélyes párviadalát meséli el. Herendi Gábor rendezésének főszerepeiben Kiss Mari és Seress Zoltán látható.

Karikó Katalin Nobel-díjas tudós péntek este – a meghívásunkra – eljött megnézni A Díj című előadásunkat – olvasható a Rózsavölgyi Szalon bejegyzésében. – Minden pillanat, amelyet vele tölthettünk az előadás előtt és után, felemelően fantasztikus volt. Minden érdekelte a színházunkról. Az is, hogyan bukkantunk rá A Díj című darabra, hogyan választottuk ki a színészeket, a rendezőt...”

A Rózsavölgyi Szalonban idén februárban bemutatott előadás szövegét a francia író, Cyril Gely vetette papírra, aki márciusban személyesen is megtekintette a produkciót. Herendi Gábor a premiert megelőzően adott interjút a Fideliónak, amelyben elárulta, hogy a két friss Nobel-díjast is várják az előadásra. Így is történt: a magyar származású fizikus, Krausz Ferenc nem sokkal a bemutató után látogatott el a Szalonba, az előadás után pedig arról beszélt, mennyire tiszteli a darab női főszereplőjének, Lise Meitnernek személyét, kutatásait és eredményeit, és – mint elárulta – bele fogja írni egy, a Nobel-díja kapcsán készülő tudományos publikációjába is.

„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt

Kapcsolódó

„Lise Meitner nagy tisztelője vagyok” – a Nobel-díjas Krausz Ferenc a Rózsavölgyi új bemutatóján járt

Herendi Gábor rendezésében mutatta be két nagyformátumú ember és különleges tudós, az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett Otto Hahn és Lise Meitner szenvedélyes párviadalát február 16-án a Rózsavölgyi Szalon.

Lise Meitner és Otto Hahn közösen jutottak el az atommaghasadás felfedezéséig, de a fizikusnő talált rá elméleti magyarázatot. Barátok voltak, kutatótársak, a magánéletükben is összejártak, a nácik hatalomra jutása miatt azonban Lise Meitnernek 1938-ban zsidóként menekülnie kellett Berlinből. Stockholm fogadta be. Otto Hahn egyetlen cikkében, későbbi interjújában sem tett arról említést, hogy az atommaghasadás felfedezése közös volt vele. A Nobel-díjat is egyedül Hahnnak ítélték oda. A Díj című darabban a fizikus professzornő a díj átvétele előtt a stockholmi szállodában készteti számvetésre a kémikust – tudományról, barátságról, árulásról, egyenrangúságról, háborúról, maradásról, menekülésről, atombombáról, igazságról és felelősségről. Herendi Gábor rendezésének főszerepeit Kiss Mari és Seress Zoltán alakítja.

437562531_837560995075423_8427841745850972176_n-114343.jpg

Karikó Katalin A Díj című előadás után a Rózsavölgyi Szalonban (Fotó/Forrás: Rózsavölgyi Szalon)

„Az előadás végén, a tapsot megszakítva Seress Zoltán köszöntötte Karikó Katalint, és színpadra kérte – folytatódik a Rózsavölgyi Szalon beszámolója. – A nézők nagy része állva tapsolta a professzor asszonyt. Aki aztán elmondta,

mindig zavarban van, amikor hirtelen mondania kell valamit, de...

és arról beszélt, milyen nagyszerű A Díj, mennyi gondolat van benne... Majd a két szereplő története kapcsán elmesélte, neki nem kellett megosztania a labort mással, egyedül dolgozott, ezért nem is mondhatta más, hogy ő jött rá valamire, sőt még a hűtőt is saját maga olvasztotta le, asszisztensei sem voltak. Beszélt arról is, hogy

amikor díjat kap, abban a díjban nem csak ő van: mindig beleérti azokat a kutatókat, a tudós elődöket is, akik korábban már elindítottak egy folyamatot,

kísérleteket, amelyek őt is terelték, és a felfedezésig juttatták. Hiszen a tudomány közös, és minden kutató hozzátesz valamit. Ő leginkább azt nézi, hogyan tud jót tenni az emberekért.”

437551047_837561065075416_3805531297624922900_n-114342.jpg

Karikó Katalin A Díj című előadás után a Rózsavölgyi Szalonban (Fotó/Forrás: Rózsavölgyi Szalon)

Karikó Katalint a színfalak mögött is köszöntötte a Rózsavölgyi Szalon csapata, de a nézők is kérdezhették a Nobel-díjas professzor asszonyt, aki készségesen válaszolt, és dedikálta a róla szóló könyvet is. Az előadást követően a Rózsavölgyi Szalon köszönőlevelet is kapott Karikó Katalintól, amelyben így fogalmazott: „Nagyszerű előadás A Díj a legkiválóbb művészekkel. A művészet és a tudomány szoros kapcsolatban van, több olyan díj van, mint például a Vilcek-díj, amelyet művészek és tudósok is kapnak. Az életünk sivár lenne előadó- és alkotóművészek nélkül. A kutatóknak különösen szükségük van inspirációt meríteni a művészetekből. Minden jót a színházatok összes alkotójának...”

A Rózsavölgyi Szalon előadása legközelebb az alábbi időpontokban látható:

  • április 22. 19:30
  • május 3. 19:30
  • május 4. 19:30
  • május 6. 19:30
  • május 15. 19:30
  • május 16. 19:30
  • június 5. 19:30
  • június 6. 19:30
  • június 20. 19:30
  • június 21. 19:30
  • június 22. 19:30

További információ és jegyvásárlás ide kattintva! >>>

Fejléckép: Herendi Gábor, Kiss Mari, Karikó Katalin, Seress Zoltán és Szorcsik Kriszta A Díj című előadás után a Rózsavölgyi Szalonban (forrás: Rózsavölgyi Szalon)

Először látta színpadon a saját darabját A Díj szerzője, Cyril Gély a Rózsavölgyi Szalonban

Kapcsolódó

Először látta színpadon a saját darabját A Díj szerzője, Cyril Gély a Rózsavölgyi Szalonban

Február közepén mutatta be a Rózsavölgyi Szalon két nagyformátumú személyiség, Lise Meitner és Otto Hahn szenvedélyes párviadalát. Az „atombomba atyja és anyjaként” emlegetett két tudós történetét a francia író, Cyril Gély vetette papírra, aki a napokban személyesen is megtekintette az előadást.

„Az emberi erkölcs nem áll biztos lábakon” – interjú Herendi Gáborral

„Az emberi erkölcs nem áll biztos lábakon” – interjú Herendi Gáborral

Szinte házi szerzőnek számít a Rózsavölgyi Szalonban Cyril Gely, akinek Diplomácia című darabját száznegyvenes sikerszériával játsszák. A párizsi bemutató előtt kerül a Szalon színpadára a francia szerző legújabb műve, A Díj, amelyről az előadás rendezőjét, Herendi Gábort kérdeztük.

Rózsavölgyi Szalon

A Rózsavölgyi Szalon a pesti belváros művészeti központja, ahol a hagyomány és az újító szándék teremti meg a színházi és irodalmi műhelymunkát. 2012. április 11-én, a Költészet Napján nyílt meg. Kezdettől leginkább olyan darabokat tűzünk műsorra, amelyek kiemelt értéket képviselnek a magyar és külföldi irodalomban, s amelyeket még nem mutattak be, vagy színpadi változatban nem kerültek még színre Magyarországon. Igyekszünk olyan témákkal foglalkozni, amelyek a mai kor kíváncsi, gondolkodó emberét érdeklik, aki nem elégszik meg azzal, hogy az interneten keresztül szemléli a világot.

A hajdani szalonkultúrának lényege volt – túl a társas együttléten – a fiatal alkotók felfedezése is. A nagy nevek mellett nálunk is rendre megjelennek fiatal művészek, pályakezdők, akiket fel is fedez aztán a közönség. Bár nincs hagyományos értelemben vett társulatunk, mégis társulattá formálódott a Rózsavölgyi Szalon alkotóközössége. Szeretnek itt lenni.

Köszönjük!

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.