2014-ben került a moziba a Szomorúság háromszögét is jegyző Ruben Östlund Lavina című alkotása, amely a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon az Un certain regard szekcióban kiérdemelte a zsűri nagydíját, és több szaklap is az év legjobbjai közé sorolta. A forgatókönyvet – komoly kritikai elismeréssel – Tom Price írta színpadra, az ősbemutatót pedig 2022 januárjában London egyik legizgalmasabb színházi műhelyében, a Donmar Warehouse-ban tartották.
A Katona József Színház és az Orlai Produkció koprodukciójában készülő előadás rendezője Pelsőczy Réka, alkotótársai Zöldi Gergely (fordító), Juristovszky Sosa (jelmezervező), Tihanyi Ildi (díszlettervező), Hunyadi Máté (zeneszerző) és Duda Éva (mozgástervező), a produkció főbb szerepeit Járó Zsuzsa és Mészáros Béla alakítják, mellettük László Lili, Száraz Dénes, Ullmann Mónika, Tóth Zsófia, Rohonyi Barnabás látható.
A történet egy látszólag tökéletes boldogságban, nyugodt anyagiak között élő négytagú családról szól, akik síelni mennek a francia Alpokba. A síparadicsomban az idilli síelési körülmények biztosításához a környék nagyobb hótömbjeiben robbantásokat végeznek – hogy megfelelő mennyiségű és minőségű hó borítsa a pályákat –, ezt pedig a turisták, köztük a mi kis családunk is csodálattal vegyes félelemmel nézi és fényképezi.
Amikor a hótömeg egy szerencsétlen véletlen miatt a hütte teraszára zuhan, mindenki más-más módon reagál.
A hirtelen érzelmi sokkra adott reakcióként a menekülés is teljesen elfogadható reakció egy ilyen helyzetben, a menekülés tagadása azonban elfogadhatatlan.
A közreműködő művészek vallottak róla, számukra miről szól a Lavina.
Mészáros Béla: „Az emberi hovatartozásról, a legmélyebb ösztönökről, a felnövésről és a megbocsátásról szól most nekem.”
Rohonyi Barnabás: „Számomra a Lavina többek közt azt mutatja meg, hogy milyen törékeny is egy kapcsolat, akár régi akár friss. Egy szélsőséges helyzet merőben más reakciót válthat ki az emberekből, és ha ez a reakció egyet jelent például a cserben hagyással, nem igazán tudom, hogyan lehet azt feldolgozni, túllépni rajta. Lehet ide-oda csűrni-csavarni a történteket, de a valóság, az igazság végig ott lebeg az ember feje fölött. Olyan, mintha hirtelen egy másik embert látnánk, nem pedig azt, akibe beleszerettünk. Még aggasztóbb gondolat, hogy akkor kibe is szerettünk bele valójában?
Megbocsátok, de nem felejtek.
László Lili: „Házasságról, szerelemről, kapcsolódásról. És életszerű, jó kis helyzetekről.”
Száraz Dénes: „A Lavina nekem arról szól, hogy mindenkinek megvan a maga vélt igazsága, amit csak akkor tudunk megérteni, ha nézőpontot váltunk. És ezért is ajánlom ezt az előadást, no meg ha színpadon síelő színészeket akarnak látni.”
A Lavina bemutatóját február 25-én tartják a Belvárosi Színházban.
További időpontok:
- február 26. 19:00
- március 1. 19:00
- március 17. 15:00 és 19:00
- március 27. 19:00
- április 3. 19:00
- április 4. 19:00
- április 7. 15:00 és 19:00
Fejléckép: A Lavina próbája (fotó/forrás: Vainel Gergely Gyula / Orlai Produkció)