Mint ahogyan azt mi is megírtuk, Molnár Áron a közösségi oldalán kifejtette, mindenféle pártpolitikától óvni kell az Arany Medál-díjat, és magát a kultúrát is. Ugyanakkor felhívta a figyelmet rá, hogy a művésznek kötelessége a közügyekkel foglalkozni. „Mert a reflektorfényben, ami ránk irányul nem fürödni kell, hanem használni” – írta.
A posztot számos portál úgy vette át, mint a díjátadón elmondott beszédet, később Navarrai Mészáros Márton, az Arany Medál-díj alapítója ezt egy közleményben határozottan cáfolta.
Állítását, miszerint Gubás Gabit bíráló mondat az ünnepségen nem hangzott el, később több jelenlévő is megerősítette.
A történtekre közben számos színházi alkotó reagált. Mózes András, a Thália Színház művésze, a kifogásolt film egyik szereplője nyílt levélben fordult a NoÁrként is ismert színészhez, elsősorban a beszéd „bicskanyitogató stílusa” miatt.
„Olyan mélyen benne vagy »Noár« szerepében, hogy már ki sem látsz belőle”
– írja Mózes, hozzátéve, hogy ez a szerepvállalás okozza, hogy Molnár nem látja saját gondolataiban a kettősmércét.
Molnár Áron a nyílt levélre Facebook-videóban válaszolt, nyílt vitára hívva a színészt az esetet érintő témákban. Molnár szerint azért a nyilvánosság előtt kell rendezni ezt a konfliktust, mert így a fiatalabb generáció is találkozhat átgondolt, érvekre épülő véleményütköztetéssel.
„Egészen hiánypótló, mert a generációnkban ilyen szakmai viták nincsenek.”
Nem Mózes András volt az egyetlen, aki megszólalt a Gubás Gabit ért vádak kapcsán, az Origo megkérdezett öt, a kulturális életben dolgozó alkotót arról, hogy mit gondolnak az ügyről. Az általuk mondottakra NoÁr ugyancsak reagált.
Kálomista Gábor azt vetette a színész szemére, hogy egy fikciós politikai thriller miatt támadja Gubás Gabit, megfenyegetve egy kétgyermekes anyát, illetve a rendszer ellen van, miközben folyamatosan szerepel államilag támogatott filmekben.
„Politikai aktivista, aki egy díjkiosztón is kampánybeszédet mondott”
– jegyezte meg, mire Molnár Áron kemény szavakkal reagált: „Ne legyél gyáva!” – hozzátéve, amellett, hogy a beszédében egyetlen fenyegető mondat sem hangzott el, Kálomistának bele kellene állnia, hogy propagandafilmet csinált.
Szarvas József szavaival sem értett egyet. A Nemzeti Színház művésze tűrhetetlennek nevezte Molnár viselkedését, mire a megszólított az „erővel elfoglalt” SZFE ügyét rótta fel az intézményben tanárként is dolgozó Szarvasnak.
Eperjes Károly nyilatkozatára, miszerint „semmin nem csodálkozik”, egy, a közvélemény számára eddig ismeretlen történetet mesélt el, ez alapján az egyik előadáson a takarásban egy fiatal színésznő fülébe a színész azt súgta: „Fidesz, Fidesz, Fidesz” – hogy miért tette, nem derült ki.
Molnár Áron úgy véli, Apáti Bence és Ókovács Szilveszter érveire a legegyszerűbb reagálni. Mindketten a film fikciós mivoltát emelték ki, Molnár szerint azonban elég nehéz az alkotást annak látni, amikor a választások előtt a politikai élet jelenleg is aktív ellenzéki szereplőit szerepeltetik egy megtörtént eseményen alapuló filmben, a valósággal összeegyeztethetetlen mondatokat adva a színészek szájába.
Mózes András a reakciókat követően válaszolt Molnár Áronnak, elfogadva a meghívást.
A vita megszervezését a 6SZÍN vállalta magára, így a tervek szerint januárban a két színész a nyilvánosság előtt beszélget majd a generációk értékrendjéről, politikáról, pártpolitikáról és szakmáról.
Fejléckép: Molnár Áron az Arany Medál-díj díjátadóján (fotó: Hatházi Tamás)