A Psota Irén tiszteletére és emlékére létrehozott díj Almási Éva kezdeményezésére jött létre, akit 2016. március 16-án választottak a Nemzet Színészévé Psota Irén helyére. A színművész akkor határozott úgy, alapítványt hoz létre, amelynek kuratóriuma minden évben díjaz egy-egy olyan színésznőt,
akinek sokszínűsége, teljesítménye méltó a kétszeres Kossuth-díjas Psota Irén szakmai örökségéhez.
A kuratórium tagjai: Básti Juli Kossuth-díjas színművész, dr. Hazai Kinga ügyvéd (az alapítvány elnöke), Hegedűs D. Géza Kossuth-díjas színművész, Ágoston Attila üzletember és dr. Langer János ügyvéd.
2024-ben a Psota Irén-díjat Kiss Mari Jászai Mari-díjas színművész, a szombathelyi Weöres Sándor Színház alapító tagja kapta, akit korábbi anyaszínháza terjesztett fel az elismerésre.
A képre kattintva galéria nyílik:
A díjat idén is a Rózsavölgyi Szalonban adták át, március 19-én. Az ünnepi ceremónia két műsorvezetője Márkus Luca és Csiby Gergely színművészek voltak, akik közül Márkus Luca jelenleg is egy előadásban látható Kiss Marival A rendes lányok csendben sírnak című produkcióban a Vígszínház Házi Színpadán, míg Csiby Gergely – mint azt beszédében megvallotta – még nem játszott a díjazottal, ám egyetemista kora óta vágyik erre.
„Vannak ebben a szakmában varázslónők” – mondta el az eseményen felolvasott laudációjában Balázsovits Edit, a díjat alapító Almási Éva lánya, aki ugyancsak együtt szerepel Kiss Marival A rendes lányok csendben sírnak című produkcióban. – „Az egyik Psota Irén volt, akinek az emlékét őrzi ez a díj, akiért életre lett hívva, aki ihlette. A másik Almási Éva, aki létrehozta ezt a díjat. A harmadik a Kiss Mari, aki ezt a díjat ma kapja.
Én miattuk lettem színésznő.
Ha nem ülök ott, a Madách Színházban gyerekkoromban, ha nem láthatom közelről, ahogy léteznek, ahogyan betöltik az időt és a teret a színpadon, a folyosón, a büfében, egyáltalán mindenhol maguk körül, akkor ma talán nem ezen a pályán vagyok. Én még ma is ott állok a piros anorákomban, amit emlegetsz néha, és csodállak! Köszönöm nektek. Köszönöm neked, Mari, hogy ismerhetlek, hogy játszhatok veled, hogy néha megosztod velem a gondolataidat, hogy sokszor tartod bennem a hitet a varázslatban! Jó helyre került a Psota-díj!” – tette hozzá Balázsovits Edit.
Kiss Mari és Balázsovits Edit A rendes lányok csendben sírnak című előadásban (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Vígszínház)
A frissen kitüntetett Kiss Mari a Fideliónak elsőként adott interjút a díj apropóján, amely kapcsán elmondta: „…nagyon örültem az elismerésnek, mert úgy érzem, Irénnel így még jobban össze vagyok kapcsolva. Szép és fontos gesztus Almási Évától, hogy megalapította ezt a díjat, mert Irén neve így fönnmarad, és nagyon odafigyelnek arra is, ki kapja meg, hogy az elismerésnek megmaradjon a méltósága és a rangja.
Boldog vagyok, hogy Irén nevét ki lehet majd írni az enyém mellé.
Persze, úgy érezni soha nem fogom, hogy akkora volnék, mint ő, mert akkora senki nem tudott lenni” – tette hozzá Kiss Mari, akit szoros barátság fűzött Psota Irénhez. „Szerettük egymást. Ő szeretett engem, én szerettem őt. És volt köztünk egy kapocs: Éva” – emelte ki a díjat alapító Almási Éva személyének fontosságát. A teljes beszélgetés itt olvasható.
Kapcsolódó
„Lentről néztem Irént, mint egy csillagot” – beszélgetés a friss Psota-díjas Kiss Marival
Idén nem is kerülhetett volna jobb helyre a Psota Irén-díj, mint a kifogyhatatlan energiájú Kiss Marihoz, akinek pusztán a közelében lenni is élmény. Az elismerés apropójából Psota Irénről és hozzá fűződő barátságáról, kishitűségről és bátorságról is beszélgettünk vele.
Kiss Mari legutóbbi színházi bemutatója a Rózsavölgyi Szalon A Díj című előadása volt, amelyben egy igazságtalanul elfeledett tudóst, Lise Meitnert formálja meg, akivel a német kémikus, Otto Hahn közösen jutott el az atommaghasadás felfedezéséig (a fizikus professzorasszony talált rá ugyanis elméleti magyarázatot). Barátok voltak, kutatótársak, a magánéletükben is összejártak, ám végül Lise Meitnernek zsidóként 1938-ban menekülnie kellett Berlinből – egészen Stockholmig –, Otto Hahn pedig később egyetlen cikkében vagy interjújában sem tett róla említést, hogy az atommaghasadás felfedezése közös volt Lise Meitnerrel. A Nobel-díjat is Hahnnak ítélték oda ezért. A díjátadó napján aztán újra találkoznak Stockholmban, kettejük szenvedélyes párviadalát ismerhetjük meg Herendi Gábor rendezésében.
Seress Zoltán és Kiss Mari a Rózsavölgyi Szalon A Díj című előadásában (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)
A Psota Irén-díjat első alkalommal, 2017-ben Hegyi Barbara vehette át, 2018-ban Hernádi Juditnak, 2019-ben Für Anikónak, 2021-ben Takács Katalinnak, 2022-ben Molnár Piroskának, 2023-ban pedig Szirtes Áginak ítélték oda. (2020-ban a járványhelyzet bizonytalansága miatt nem osztották ki az elismerést.)
Fejléckép: Kiss Mari a Psota Irén-díj átadóján (fotó/forrás: Szkárossy Zsuzsa)