„Olyan szabadtéri színház vagyunk, ahol megél a csend” – mondta a színház sajtóeseményén Benkő Nóra, a Városmajori Szabadtéri Színpad ügyvezető igazgatója, aki kiemelte, hogy ugyan egy szabadtéri, nagy befogadóképességű játszóhelyről van szó, a Városmajor különlegessége, hogy mégis megmarad az előadások bensőséges hangulata.
Mindemellett új színpadot is nyitottak a Margitszigeten, Kristály Színtér néven, valamint a kávézó is átalakult: a jövőben kamaraelőadásokat, kisebb klubrendezvényeket is láthatnak majd ott a nézők.
Az évad a Szabadtéri Színházak Szövetségének Találkozójával veszi kezdetét június 1-jén, amely során hét napon keresztül kilenc produkció képviselteti magát a Városmajorban.
A szövetség, melynek képviseletében a programbejelentő sajtóeseményen Pócza Zoltán, a szervezet elnöke is felszólalt, a minőségi szórakoztatást tűzte ki célul, és ennek szellemében igyekezett kiválogatni a továbbjátszásra érdemes produkciókat.
A tavalyi évhez hasonlóan megint a Városmajori Szabadtéri Színpad ad otthont a Margó Irodalmi Fesztiválnak, amely június 9. és 12. között várja az irodalom szerelmeseit változatos programokkal és a legújabb könyvmegjelenésekkel.
Tavaly a Radnóti Színház mutatkozott be a Városmajorban, ők visszatérő vendégként játszanak nyáron. Mellette újabb kőszínház teszi tiszteletét a szabadtérin, a Katona József Színház a Poppea megkoronázásával érkezik.
Az „alkotói sokszög terméke” – ahogy a rendező, Székely Kriszta a darabot jellemezte – egy kísérleti előadás, amely megpróbálja ötvözni a barokk operát a kortárs színházzal.
Székely Kriszta egy másik előadással is jelen lesz, a Szolnoki Szigligeti Színház Sirály című produkcióját is láthatja a közönség.
Új együttműködésekből nincs hiány a jubileum évében: az Armel Opera Fesztivál a Városmajorban nyitja meg programsorozatát a Mulat a Monarchia – karanténbalett című előadásával, amelyet Szabó Máté rendez. A darab a jelenünkre, aktuális élethelyzetünkre reflektál, szembeállítva a mai kort a nosztalgiát idéző Monarchia világával.

A Városmajori Szabadtéri Színpad sajtóeseménye (Fotó/Forrás: Jekken Péter / Városmajori Szabadtéri Színpad)
A Városmajori Szabadtéri Színpad idén még jobban nyit a táncprodukciók felé, a Szegedi Kortárs Balett mellett a közönség jegyet válthat Román Sándor tánctársulatának estjére is. Az Átrium is egy néptáncra építő produkcióval, a Frivollal képviselteti magát, ami Alföldi Róbert rendezésében kerül színre.
„Fontos, hogy valódi eszközként használjuk a néptáncot”
– mondta a rendező, kiemelve, hogy úgy látja, a népi kultúra kisajátítódott, és egy szűk réteget szólít meg, miközben nagyon is élő, sokrétű. Ezzel az előadással ezt is szeretné megmutatni. „Ez mindannyiunk kultúrája.”
Az évadot a hagyományokhoz híven egy Szemle zárja, melynek előadásait négyfős zsűri díjazza: Benkő Nóra, a Városmajori Szabadtéri Színpad ügyvezető igazgatója, Tóth Ildikó színésznő, Szinetár Miklós rendező, valamint László Ferenc színikritikus.
A hagyományos kategóriák mellett idén a portál szakújságíróinak szavazatai alapján az egyik produkció a 20 éves Fidelio különdíjában részesül, 2 millió forint értékű médiacsomagot nyer.
A korábbi évekhez hasonlóan a közönség is leadhatja a voksát a legkiemelkedőbbnek tartott előadásra.

A Városmajori Szabadtéri Színpad sajtóeseménye (Fotó/Forrás: Jekken Péter / Városmajori Szabadtéri Színpad)
Városmajori Szabadtéri Színpad a 100 éves évforduló alkalmából a közel 80 meghívott produkció mellett saját előadással is készül: Nyáry KrisztiánSZÁZ ÉV MAJOR, avagy az eszméimet nem cserélem címmel kortárs irodalmi mulatságot és kesergést írt, melynek rendezője Horváth János Antal, Közreműködői pedig Peremartoni Krisztina, Radnay Csilla, Ladányi Júlia, Szatmári Alíz, Pál András, Mohai Tamás, Vizi Dávid és Kovács László. A darab a park és a környék elmúlt 100 évét mutatja be az itt élő és alkotó művészek, írók, költők szemszögén keresztül.
Fejléckép: Beck Zoli, Havas Ágnes, Alföldi Róbert és Béres Attila a sajtótájékoztatón (fotó: Jekken Péter / Városmajori Szabadtéri Színpad)