A Színházi Kritikusok Céhe 2022-ben alapította a Jövő díjat, amelyet az évadokon átívelő, progresszív, társadalmi értelemben is jelentős munkát végző társulatok vagy személyek, illetve előadások kaphatnak meg. Az elismerést 2022-ben megosztva a Káva Kulturális Műhely és a Kerekasztal Színház vehette át.
A 2023-as díjazott a céhtagok szavazatai alapján a celldömölki Soltis Lajos Színház.
A díj átadására szeptember 17-én, a 44. Színikritikusdíj-átadón kerül sor, amelynek helyszíne a budapesti Katona József Színház. A gálán a tatabányai Jászai Mari Színház társulata közreműködik.
A céh áprilisban hozta nyilvánosságra, hogy 2023-ban az életműdíjat a Soltis Lajos Színházhoz is erősen kapcsolódó Ecsedi Erzsébet színművész kapja, június elején pedig arról adott hírt, hogy a kategóriadíjakról részben megújult rendszerben döntenek a tagok.
Kapcsolódó
Ecsedi Erzsébet színművész kapja 2023-ban a Színházi Kritikusok Céhének életműdíját
A Színházi Kritikusok Céhe évente egyszer kritikusdíjat adományozhat olyan, a színházművészet bármely területén kiemelkedőt alkotó, 65 év feletti művésznek, aki sokat tett a magyar nyelvű színház fejlődéséért. 2023-ban Ecsedi Erzsébet színművész kapja a rangos elismerést.
A céh közleményében közzétette Ölbei Lívia laudációját is, aki úgy fogalmazott, a színház olyan, mint a karikás ostor: nagyot lehet vele csattintani. A mondás ugyanis Soltis Lajost idézi, akinek örökségét folyamatosan viszi tovább a társulat – mutatott rá. „A színházcsinálás bátorságát, a kíváncsiságot, a magas mércét, a munkabírást, az utánpótlás-nevelést, a turnékat határon innen túl, a szakmai táborokat, a fesztiválokat, a folytonos útkeresés és fejlődés igényét – és a közösségi színház ideálját, amely mostanában talán sehol nem vált olyan mértékben mindennapi gyakorlattá, sehol nem teljesedett ki annyira, mint éppen Celldömölkön, a minden értelemben otthonos Soltis Lajos Színházban” – jelentett ki.
A színikritikus közösségi színháznak nevezte a teátrumot, mondván,
társulata valódi, az egyént megtartó, a személyiséget és a tehetséget kibontatkoztatni képes közösség, amelynek tagjai színházi munkán innen és túl figyelnek egymásra, szoros szövetségben léteznek.
„Sőt: kicsit a Soltis-közösséghez tartozónak érezhetik magukat mindazok is, akik így vagy úgy – nézőként, támogatóként, drukkerként – a színház vonzásába kerülnek” – mondta Ölbei Lívia, aki szerint a Soltis-színház lényegéhez tartozik, hogy ellenáll mindenféle definíciónak, és nem lehet skatulyákba gyömöszölni.
A kategóriadíjak várományosait hagyományosan augusztus elején ismerteti a Színházi Kritikusok Céhe.
Fejléckép: Jelenet a Soltis Lajos Színház Szentivánéji álom című előadásából (Fotó/Forrás: Színházi Kritikusok Céhe)