Színház

A színház, ami segít megérteni az autisták világát

2017.05.04. 15:55
Ajánlom
Bábbal és illúzióval teszi átélhetővé az autista emberek belső világát a május 5-én és 6-án Trafóba érkező következő újcirkusz előadás. A [hullu] alkotói mentális betegségeket és fejlődési rendellenességeket tanulmányoztak produkciójukhoz, kutatási eredményeiket pedig káprázattá alakították.

Ha nincsenek eszközeink környezetünk megértésére, akkor a világ varázslatos, meglepő és megfejtendő hellyé változik. Ilyen a Budapestre érkező [hullu] valósága is. Az előadás címe egy finn szó, ami a normalitástól való elmenekülést, a szokatlan világlátást jelenti. Az előadás ötlete a produkció különc hősét alakító Johanna Ehlerttől származik, akinek kiinduló kérdésfelvetése az volt, hogy vajon miért olyan nehéz ma elfogadni azokat az embereket, akik egy kicsit mások.

Vajon a fejlődési rendellenességben szenvedők nem értik a társadalmat, vagy a társadalom nem érti meg őket? Mi okozza a súlyosabb szenvedést: az őrület vagy a másság?

Blick Théâtre: [hullu]

Blick Théâtre: [hullu] (Fotó/Forrás: Arthur Bramao)

A produkció az újcirkusz, a bohócmesterség és bábeszközökkel segít belehelyezkedni az autista emberek világlátásába, hogy kevésbé tekintsünk rájuk idegenként. Ahhoz, hogy tényleg hitelesen mutassák meg ezt a másfajta, különleges világlátást, az alkotók mélyreható kutatást folytattak az autizmusról, melyeknek eredményeit az illúziókeltő eszközök megválasztásában is felhasználták. A darabban felbukkanó bizarr, ember alakú, de mégis tárgyjellegű lények kifejezéstelen arca is erre reflektál.

Emberi kezek és lábak, faarc úgy jelennek meg, ahogyan az autista emberek láthatnak másokat: dekódolható mimika nélkül.

Ezeket a bábokat az ötletgazda, Ehlert készítette, aki cirkuszos létére egyéb területeken bizonyított tehetségéért több kitüntetést is kapott – báb, maszk és tervezői munkásságért kapta a legtöbb elismerését.

Az előadást ugyan leggyakrabban újcirkusz kategóriába sorolják, de nem láthatunk benne sem artistákat, sem bámulatos fizikai teljesítményeket. Az alkotók magas szintű cirkuszi tudásukat az illúziókeltésben, a varázslatban kamatoztatják. A [hullu] nem a gravitációt, hanem a reális valóságot hazudtolja meg.

A Blick Théâtre-t Johanna Ehlert és Loic Apard alapították, akik már 18 éve együtt dolgoznak. Korábbi előadásaikban olyan témákat kutattak, mint a gonoszság, vagy azt, hogyan viselkedik az ember nehéz szituációkban, például háborús helyzetben. Ezekre a kérdésekre pedig mindig finom, érzékeny és ítéletmentes válaszokat mutatnak fel az emberi természetről.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Megválasztották a Nemzet Művészeit

Nyolcan nyerték el idén az egyik legrangosabb magyarországi művészeti elismerésnek számító Nemzet Művésze díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Magyar Művészeti Akadémia székházában, a Pesti Vigadóban.
Klasszikus

Ifjú muzsikusokat díjaztak Cziffra György születésnapján

Ünnepi koncertet adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész november 5-én. A hangverseny alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál két díját: az Ifjú Tehetség díjat és az Innovatív Zenei Projekt díjat.
Színház

Borsi-Balogh Máté: Ha azt érzem, nem szeret a közönség, egy kicsit bele tudok halni

A Junior Prima Díjas színművésszel a Galilei élete című előadás kapcsán beszélgettünk szakmai életútjáról, a meggyőződések és az érdekek furcsa viszonyáról, a világ megváltoztathatóságáról, de szóba került az is, vajon miért szoronganak annyira a fiatal generációk.
Zenés színház

Az ellentmondásokban rejlő erő – Tulassay Ádám az Operaház új Requiem-produkciójáról

Verdi Requiemje egyházzenei alkotás vagy színpad nélküli opera? Mi áll a középpontjában, a halálfélelem vagy a bizakodás? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ az OPERA új produkciója, melynek kapcsán a rendezővel, Tulassay Ádámmal beszélgettünk.
Zenés színház

Eltérő befejezéssel játssza a Turandotot a két szereposztás az Operaházban

Sümegi Eszter és Rálik Szilvia, valamint László Boldizsár és Yusif Eyvazov főszereplésével, a színpadra tíz év után visszatérő Gulyás Dénes közreműködésével viszi színre Barta Dóra Puccini Turandotját a Magyar Állami Operaházban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Egy fiatal pár a történelem viharai közt – felolvasószínházzal emlékeznek a 20. századi politikai foglyokra a Radnóti Színházban

Bálsój szerelem a málenkij robot idején címmel egy különleges felolvasószínházi előadás látható a Radnóti Színház színpadán november 25-én, hétfőn 19 órától. Hárs Anna színdarabját Sodró Eliza és Pál András adják elő.
Színház ajánló

Debrecenben is bemutatják Lackfi új egyfelvonásosát, a Medvelest

Lackfi János Medveles című apa-fia drámája egy újszerű, mégis hagyományos műfaji próbálkozás, hiszen Porkoláb Gyöngyi évek óta kedvelt Apamondta.hu című, generációs podcast-beszélgetéssorozat által inspirálódva íródott.
Színház interjú

Borsi-Balogh Máté: Ha azt érzem, nem szeret a közönség, egy kicsit bele tudok halni

A Junior Prima Díjas színművésszel a Galilei élete című előadás kapcsán beszélgettünk szakmai életútjáról, a meggyőződések és az érdekek furcsa viszonyáról, a világ megváltoztathatóságáról, de szóba került az is, vajon miért szoronganak annyira a fiatal generációk.
Színház hír

Csak szeretni akarnak – szívhez szóló történet a Rózsavölgyi Szalonban Őze Áron rendezésében

A visszaszerzett pillanatok szeretni való történetét meséli el a Rózsavölgyi Szalon készülő bemutatója, Jon Lonoff Centiről centire című darabja, amelynek bemutatóját december 12-én tartják.
Színház interjú

Györgyi Anna: „Semmi nem szebb és fontosabb annál, ami esendő, emberi”

A Rózsavölgyi Szalon Szívhang című előadásában nyújtott játékáért a Vidor Fesztiválon a legjobb női alakításért járó Colombina-díját nyerte el Györgyi Anna. Az elismerést nemrég vehette át. A Jászai Mari-díjas színművészt a jelenleg futó előadásairól, szinkronos munkásságáról, feladatairól is kérdeztük.