A teátrum igazgatója, Máté Gábor szerint a színház immár több mint négy évtizedes fennállása a kultúrpolitikai ellenszélben talán még a korábbinál is nagyobb jelentőséggel bír. Nem lehet szó nélkül elmenni a kulturális támogatások aránytalan, részrehajló elosztása és a függetlenek totális kivéreztetése mellett sem, valamint az is fájón szembeötlő, ahogy az egzisztenciális kiszolgáltatottság egyre váratlanabb körökben teszi legitimmé a jelenlegi kultúrpolitika hatalomtechnikai módszereit.
A teátrum vezetője Csepeli György szociológus, Mozgó Világban megjelent Hadik-kritikájából idézett: „Ha a társadalmat szervező hatalom a törvény helyett az önkény útját választja, előbb vagy utóbb eljön a pillanat, amikor szüksége lesz jól fizetett emberekre, akiknek az lesz a feladtuk, hogy az alávetettekkel elhitessék, hogy ami van, az a létező világok legjobbika, a rendszer, melyben élnünk adatott, nélkülük ugyan, de értük működik, lehetőleg az örökkévalóságig… Az önkénynek egyszerűbb a dolga, amikor hatalma fenntartása érdekében lemond a nyílt elnyomásról, s helyette az alattvalókra bízza, hogy szeressék meg elnyomóikat.
Nincs szükség diktatúrára, megteszi a hegemónia, mely vértelenül és fájdalom nélkül feledteti el az elnyomottakkal a szabadság különben fájó hiányát.”
Máté Gábor azt is hozzátette, hogy az idénre tervezett bemutatókkal úgy indulnak neki az évadnak, hogy továbbra is hisznek abban, hogy a színház az évek óta nem csituló viharos időkben sem veszíthet társadalomformáló erejéből. A viszontagságos körülmények között is féltve őrzött társulati létforma pedig a pályán komoly értéket képvisel, kapaszkodót jelent.
Máté Gábor, Ascher Tamás, Tarnóczi Jakab és Székely Kriszta az évadnyitó társulati ülésen (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel / Katona József Színház)
Az ülésen kihirdették az évados bemutatókat is, amelyek közül az első október 7-én lesz. Kocsis Gergely Kedd című művét a szerző rendezi a Kamrában és Fekete Ernő, Pelsőczy Réka, Vizi Dávid, Dankó István, Fullajtár Andrea játszanak benne. Egy nappal később, október 8-án mutatják be a nagyszínpadon Székely Kriszta, Szabó-Székely Ármin dramaturggal közös munkáját, amit Madách Imre klasszikusából, Az ember tragédiájából, Embtrag – Keressétek az Urat, amíg megtalálható! címmel tűznek műsorra. Az előadásban közreműködő színészek Bezerédi Zoltán, Béres Bence, Bodnár Erika, Elek Ferenc, Gloviczki Bernát, Jakab Balázs, Kanyó Kata, Lengyel Benjámin, Mentes Júlia, Pálmai Anna, Pásztor Dániel, Rajkai Zoltán, Rezes Judit, Szirtes Ági és Ujlaki Dénes lesznek.
A naptári év végén két premier is lesz, december 15-én Boris Vian Pekingi ősz című darabja debütál a Kamrában, Laboda Kornél és a rendező, Fehér Balázs Benő adaptációjában. Majd december 16-án Tarnóczi Jakab rendezésében az Extázis bemutatójára kerül sor a nagyszínpadon. A szövegkönyvet a rendező és Varga Zsófia dramaturg közösen jegyzi.
Jövő február végén Ruben Östlund Lavina című filmjéből Pelsőczy Réka készít színpadi változatot a Belvárosi Színházban. Az előadás a Katona és az Orlai Produkció együttműködésében jön létre.
Ugyanúgy februárban Bagossy Júlia, a Katona művészeinek közreműködésével, tantermi előadásként viszi színre Kertész Imre Sorstalanság című önéletrajzi regényét. Az előadás iskolák mellett a Sufniban is látható lesz. A produkció a Behívó színházpedagógiai programjának részeként valósul meg.
Áprilisban 25-én, a Sufni-projekt II. keretein belül a Psyché című előadás bemutatójára várják a nézőket. A darab szövegkönyvét a rendező, Kizlinger Lilla és Bíró Zsombor Aurél közösen írta. A mentorprogram vezetője Zsámbéki Gábor.
Közben Horváth Péter Jóccakát című darabját Ascher Tamás állítja színpadra a Kamrában, aminek a premierje április 26-án lesz. Másnap, április 27-én Dömötör András rendezésében, a Mefisztóland munkacímű produkció mutatkozik be a nagyszínpadon. Az adaptációért a rendező, valamint Laboda Kornél és Benedek Albert felel.
A Katona József Színház évadnyitó társulati ülése (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel / Katona József Színház)
A 2023/24-es évad utolsó új premierjére – előbemutatóként – várhatóan júniusban kerül sor. Szintén a Sufni-projekt II. részeként, Kosztolányi Dezső Aranysárkány című regénye alapján, Sárszeg - világmegnemváltás címmel készít előadást a rendező Antal Bálint. Az adaptációt Törley-Havas Sára dramaturggal közösen készítik.
A Behívó idei kiemelt programsorozata Az ember tragédiájához kapcsolódik; fiatalok gondolják tovább Madách művét a mai világban, középiskolásoknak több fordulós vetélkedőt, felnőtteknek vizuális művészetekre épülő pályázatot terveznek. A Katona Klub munkája több új csoporttal folytatódik, és már a harmadik közös projektbe vágnak bele a Rákospalotai Leánynevelő Intézettel. Az évad legvégén a YouPerform2024 nemzetközi fesztivál keretében magyar, román, olasz, német, francia és holland fiatalok dolgoznak együtt.
A színház legfrissebb Évadkönyvében minden évből egy-egy jelentős előadás fotójával és ahhoz kapcsolódó interjú-, valamint kritikarészlettel tekintenek vissza a Katona első negyven évére. A 40 év 40 kép című kötetben megjelenő fotók, gondolatok valamiféle esszenciaként mutatják be a Katona József Színház kezdetektől napjainkig tartó „pályaívét”. Az évadkönyv augusztus végétől található meg a Közönségszolgálati Irodában.
Jubileumi díjat adott át a társulat kötelékében 40 éve dolgozó munkatársaknak a Fővárosi Önkormányzat képviseletében Dr. Bősz Anett humán területekért felelős főpolgármester-helyettes; Bodnár Erikának, Bán Jánosnak, Szirtes Áginak, Szacsvay Lászlónak, Ujlaki Dénesnek, Zsámbéki Gábornak, valamint Horváth Józsefné Györgyike nézőtéri felügyelőnek és Kádár Istvánné Margó könyvelőnek.
Zsámbéki Gábor és Dr. Bősz Anett a Katona József Színház évadnyitó társulati ülésén (Fotó/Forrás: Dömölky Dániel / Katona József Színház)
A Színikritikusok díjának szeptember 17-i átadóján – amely a Katonában, a tatabányai Jászai Mari Színház közreműködésével kerül megrendezésre – két jelölést kapott a társulat: legjobb női főszereplő kategóriában, a Médeiában nyújtott alakításáért Pálos Hannát, legjobb női epizódszereplő kategóriában, a Magányos emberekben megformált karakterért pedig Pelsőczy Rékát jelölték.
Kiosztották a Vastaps 2022/23-as díjait a Mastercard támogatásával.
Legjobb rendezés: Tarnóczi Jakab - Magányos emberek
Legjobb női főszereplő: Jordán Adél - Hedda Gabler
Legjobb férfi főszereplő: Lengyel Benjámin – Magányos emberek
Legjobb női mellékszereplő – Pelsőczy Réka – Magányos emberek
Legjobb férfi mellékszereplő – Mészáros Béla – Hedda Gabler, Tíz eszkimó, Vízityúk
Különdíj: Dohy Balázs – A politikusok
Mint azt már korábban bejelentették, ettől az évadtól Gloviczki Bernát, Jakab Balázs, Kanyó Kata, Pásztor Dániel színművészek, a Fullajtár –Zsámbéki, majd Jákfalvi-Tárnoki-osztály idén végzett növendékei, valamint Szabó-Székely Ármin dramaturg csatlakozik a társulathoz.
Fejléckép: Ascher Tamás, Tarnóczi Jakab és Székely Kriszta az évadnyitó társulati ülésen (fotó/forrás: Dömölky Dániel / Katona József Színház)