A tavalyi évadzárón azt mondtad a fesztiválról, hogy a legsikeresebb, legnézettebb, a legtartalmasabb. Át lehet ezt lépni idén?
Nem hiszem, a tavalyinál annyi szerencsés környülállás volt, ami kivételes. Tavaly a hosszú zárás után kiszabadultak az emberek, mindenki vágyott minőségi művészeti élményekre, a turizmus csúcsra járt Gyulán. Ha a tavalyihoz közelítő lesz a mostani fesztivál, számomra már az is nagy elégedettséget jelent.
Három fesztivál, a Shakespeare, az általad elindított Erdélyi hét, és a mindig egy íróhoz kötődő fesztivál adja a nyári program gerincét. Milyen szempontok határozzák meg a programsorozatokat?
A közel két hónapig tartó összművészeti rendezvény összeállításánál és a fesztiválok esetében is arra törekszem, hogy a különböző korú és érdeklődésű közönségnek a legváltozatosabb műfajokban minőségi, művészeti élményeket kínáljunk.
A meghívott és koprodukciós előadásokkal a kortárs magyar színházi kultúra sokszínűségét, gazdagságát, különböző értékeit mutatjuk meg a helyieknek és a kulturális turizmus híveinek.
Tizenhét évvel ezelőtt Gedeon József igazgató indította el a Shakespeare Fesztivált. Már számtalan nézőpontból mutatkoztak meg a Shakespeare-drámák. Idén az átiratok és paródiák a hívószó. Hogy lehet ennyi éven át mindig új nézőpontot találni?
A hagyomány kötelez bennünket, minden évben kicsit megbolondítom a témát, próbálom élvezetesebbé, szórakoztatóbbá tenni a sokszor látott Shakespeare műveket. Két korábbi bemutatónkat, a Rosencrantz és Guildenstern halott és a Hamlear korábbi bemutatóinkat emelném ki. Nagyon izgalmas Enyedi Éva Lear-adaptációja is a Miskolci Nemzeti Színház előadásában.

Kapcsolódó
Öt saját produkcióval készül a nyárra a Gyulai Várszínház
Ötvenkilencedik nyári évadát rendezi meg a Gyulai Várszínház, amely két hónap alatt három fesztivállal, koncertekkel és ősbemutatókkal várja az érdeklődőket.
Öt saját bemutatótok lesz, ez soknak számít a nyári teátrumi időszakban?
Tudatosan emeltem meg a bemutatók számát, hogy a hetvenes-nyolcvanas évek hagyományát visszahozva, történelmi tematikájú darabokat is színre vigyünk. Hangsúlyt kapnak a kortárs magyar szerzők, s hogy lehetőleg ősbemutatók legyenek. Ilyen az Apor Vilmos életét feldolgozó Dér András-dráma, a Mindenkinek mindene. Ide sorolom Vecsei H. Miklós művét, Az ifjú barbárok című ősbemutatót, mely Bartók és Kodály ifjú korát idézi meg. Bemutatjuk Csehov-Kiss Csaba: De mi lett a nővel? című darabját és Gozzi veretes reneszánsz komédiáját is, A szarvaskirályt. A saját bemutatóink, s a három tematikus színházi fesztivál megmutatják a Várszínház karakterét.
Tovább élnek majd ezek az előadások?
Célunk, hogy ne csak egy-két előadás legyen, hanem ősztől a koprodukciós partnerek kőszínházaiban is láthatók legyenek, hogy bekerüljenek a bérletrendszerbe, s minél több helyre, fesztiválokra is eljussanak.
Az általad meghonosított fesztivál mindig egy kiemelkedő szerzőt mutat be, tavaly Szabó Magdát, idén az emlékévhez kapcsolódva Tamási Áront. Az évfordulósok közül válogattok?
Az elmúlt évtizedek nemzeti klasszikusai közül választunk olyat, akinek az életművére próbáljuk ráirányítani a figyelmet egy ilyen három napos rendezvényen. Az is meghatározó, hogy mi található a piacon. Tamási műveit sok helyen játsszák, mi az Ördögölő Józsiás, az Énekes madár, a Vitéz lélek és A boldog nyárfalevél című előadásokat hozzuk Gyulára. A Nemzeti Színházzal közösen bemutatjuk a Tündöklő Jeromost.
Gyula kedvelt családi nyaralóhely, megjelenik ez a családi és gyerekszínházi programokban?
Kitüntetett figyelemmel fordulunk a fiatalok felé, missziónak tekintem, hogy becsábítsuk őket a színházba. Bábszínházi jellegű előadásaink is lesznek, a Kabóca Bábszínház és a Temesvári Csiky Gergely Színház közös Rómeó és Júliája, Zalán Tibor Miska című mesejátéka. A Valahol Európában, a Padlás vagy az iskolai olvasmányokat feldolgozó előadások, mint Szabó Borbála Katona Bánk bánjából írt darabja, a fiatalokat célozza meg.
Nagyon erős lett a Várszínház zenei kínálata, a jazztól Duda Éva táncelőadásán át nagy a kínálat. A Tószínpad lett ennek a helyszíne?
A népzenei, világzenei fesztivál és jazz a várban lesz, de vannak olyan táncszínházi és zenés előadások, melyek ott kapnak helyet.
A Gyulai Várszínház műsoráról bővebben itt tájékozódhat! >>>
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Elek Tibor (fotó: Rosta Tibor / MTI)