Már a mű is évfordulós, épp 60 éve született Szádelinek, a falu árvájának lebilincselő története. Most a színészi játék és a színpadi feldolgozás szólít meg minden korosztályt, az interaktivitást is segítségül hívva, a színház egyedülálló eszközeivel, személyes élménnyé téve Szádeli, a sokféle keleti mesegyűjtésből kilépő hős, izgalmasan cselekményes és fordulatos kalandjait. Eddig csak könyv és bábelőadás formájában ismerkedhetett a publikum az érzelmeket, szenvedélyeket megmozgató művel, most a színházban is teret hódít magának feldolgozása. A pergő ritmusban, drámaiságban és könnyedségben bővelkedő költemény közös játéklehetőséget nyújt a színészeknek, Nemes Nagy Ágnes gyerekverseinek hangulatát idézve, de a felnőttek számára is mély gondolati és költői élményt nyújtva. Az előadás érdekessége, hogy csupán három színész játssza: Szádeli figuráját Illés Dániel, míg Fekete Linda és László G. Attila számtalan karaktert elevenít meg a színpadon, Léner András érzékeny, gondosan kimunkált, játék- és humor-centrikus rendezésében. A versben megszólaló darabot helyenként dalok, hangulatfestő zenék és effektek váltják, melyek Szitha Miklós, Liszt-díjas zeneszerző, ütőhangszer művész munkáját dicsérik, és melyek még színpadibbá, szinte musicallé emelik ezt a csodálatosan megszerkesztett, kristálytiszta zeneiségű és lüktető gondolatsort. A mesés képi világot Matyi Ágota, a kiváló díszlet- és jelmeztervező álmodta meg, amiben helyet kap a mesében szereplő rengeteg csoda és színpadi varázslat.
Ez egy olyan előadás, melyben nagyon komolyan kell venni és újra meg lehet szeretni mindenki alapélményét: a mesét.
Szádeli, mint népmesei hős, elhivatottsága ajándékául aranyecsetet kap egy rejtélyes öregembertől. Amit fest vele, életre kel. Azonnal az emberek kapzsiságával szembesül, a hatalom eszközéül szeretné felhasználni. Az előadás többek között arra ad választ, hogy mit kezd Szádeli, a felelősségteljes művész, az aranyecsettel és mit kezd ezzel a jelenséggel a világ?...
„Egy olyan szerzőt szeretnénk megidézni, aki mindig nagyon vigyázott arra, hogy megértéssel és ne távolságtartással közelítsen a gyerekekhez. Művei páratlanul jelentésgazdagok: Az aranyecset szimbolikáján átsejlenek a keletkezés idejének társadalmi feszültségei, a mese mégis könnyen követhető akár a legkisebbek számára is, mivel a vers ritmikus hangzásával, dinamikájával, varázslatos képeivel már az érzékek szintjén magával ragad” – mondja Zichy Gabriella, a műhely alapítója, remélve, hogy a mindig vidám és bátor Szádeli kalandjai a mai gyerekek számára is izgalmasak lesznek.
Az előadáshoz a Liszt-díjas ütőhangszerművész, zeneszerző, a Talamba Ütőegyüttes alapító tagja, Szitha Miklós komponált zenét, a szerepeket Fekete Linda, László G Attila és Illés Dániel játsszák.
A bemutató mellett egy, Nemes Nagy Ágnes munkásságát bemutató előadást is szerveznek a Zichy Szín-Műhely Színház az iskolákba megy programjának keretében. A kezdeményezés, mely során a költő, műfordító, pedagógus személyén túl a gyerekek megismerkedhetnek a magyar irodalom kiemelkedő alkotóival, így Pilinszky életművével vagy épp Arany János műveivel is, nemcsak a budapesti iskolákba juttatja el a kultúra szeretetét, hiszen például az Arany-balladák – másképp című előadással a műhely Zala megye általános és középiskoláiba is ellátogat.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Az aranyecset alkotógárdája (forrás: Zichy Szín-Műhely)