Egy közösség- és közönségteremtő sorozat részese lehet az a húsz iskola, amelyek idén is részt vesznek az immáron hagyományosnak mondható seregszemlén. Az alapötlet Madách Ember Tragédiájához kapcsolódik.
A József Attila Színház színházpedagógiával is foglalkozó alkotói úgy vélték: a veretes drámát színekre bontva, elemezve, majd azt követően színpadra állítva kedvet csinálnak mind az olvasáshoz, mind a színházhoz. A tézis beigazolódni látszik. Az akkori általános iskolás diákok, ma már gimnazistaként randi helyett színházba hozzák barátjukat, bartánőjüket.
Színházi nevelés másképp: ez a program lényege. A téma minden ünnep alkalmával más és más, a lényeg, hogy kapcsolódjon a tananyaghoz. Az idei évben akkora érdeklődés övezi a seregszemlét, hogy két nap: február tizenegyedikén- és tizenkettedikén mutatkoznak be a produkciók.
A tizenkét perces előadás témája népek meséi és mondái Európából és a nagyvilágból.
Habár a részvétel a fontos, nem a győzelem; minden Ádámok és Évák Ünnepét megtisztelik a kulturális élet kiválóságai, hogy jutalmazzák a legjobbnak ítélt előadást. A gyerekek és felkészítő tanáraik természetesen segítséget is kapnak: a József Attila Színház színészei mentorokként támogatják a csapatokat.
Nem titkolt célunk megismerni a fiatalok gondolatait, látásmódját, hogy utána az ízlésüknek megfelelően tudjuk őket aktív kultúra fogyasztóvá tenni. Egyik rendezőnk, Hargitai Iván egy nyilatkozatában úgy fogalmaz: „A jó színház társként kezel, soha nem alattvalóként, olyan, mint a szerelem. Soha nem adhat válaszként kész megoldásokat.” A József Attila Színház útitársakat keres, kalandorokat, akik az 2018/2019-es évadban is velünk tartanak.