A Madách Nemzetközi Színházi Találkozó ebben az évben a 10. Színházi Olimpia keretén belül valósul meg, a megszokott három-négyhetes időtartam helyett ezért is tart idén több mint két hónapig. Ugyanez az oka, hogy 2023-ban több kifejezetten nagy kiállítású, különös látványvilágú előadás is be tudott kerülni a programba.
A megesett hercegnő története
Silviu Purcărete 2017-ben már hozott a MITEM-re olyan előadást, ami túlnőtte a Nemzeti Színház színpadát. A román rendező Faustját, amit a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház színművészeivel állított színpadra, az akkor még romos állapotú Eiffel Műhelyház nagycsarnokában játszották. A történelem ezzel kapcsolatban most több ponton is megismétli önmagát: A megesett hercegnő történetét Purcărete szintén a nagyszebeniekkel hozta létre, és az előadás helyszíne ezúttal is az Eiffel Műhelyház immár kiépített Bánffy Miklós Színpada.
A The Scarlet Princess című előadás alapja Silviu Purcărete eredeti szövegkönyve, ami IV. Tsuruya Namboku kabuki darabja nyomán született.
Silviu Purcărete európai előadást hoz létre e színházi hagyomány alapján, a kabuki szövegét, szabályait és terét követve, de saját értelmezésben.
A The Scarlet Princess cselekménye megszállott szerelemről, gyilkosságról, reinkarnációról, bosszúról szól. E témákat humorral és öniróniával tárja elénk az előadás, érdekfeszítő kommentárt alkotva az európai és a japán kultúra közötti párbeszédhez” – olvasható az előadás szinopszisában.
Az előadás május 18-án és 19-én külső helyszínen, az Eiffel Művészeti Stúdió Bánffy Miklós Színpadán látható este 7 órai kezdéssel. A május 18-i előadást közönségtalálkozó követi.
Részletes információ ide kattintva érhető el.
Mindaz, ami történt és történhetne
Az előadás rendezője, Heiner Goebbels, zeneszerző is, aki szociológiai tanulmányokat is folytatott. Pályája során zenés színdarabokat, szcenikai koncerteket, rádiójátékokat, hang- és videóinstallációkat hozott létre. Ebben a munkájában mindkét szakterülete, a szociológia és a zene is szerepet kap.
Az előadás színlapja szerint „A Mindaz, ami történt és történhetne száz évet ölel fel Európa történelméből, a korszak szédítő ellentmondásait, hamis ígéreteit és pusztító válságait beleértve.
Az első világháborúval kezdődő előadás eseménytöredékek tablóját tárja elénk anélkül, hogy különbséget tenne a triviális és elvben jelentőségteljes részletek között.
Heiner Goebbels a tizenhat zenésszel, táncossal és előadóművésszel egy olyan szertárba kalauzol minket, mely tele van a múlt kellékeivel, a jelen terhével és a többféle lehetséges jövő zálogaival. A Mindaz, ami történt és történhetne félig performansz, félig egy építési terület, mely arra invitál, hogy az együttműködés és a véletlenek költői keretében a 20. század alternatív történelmét képzeljük el.”
A produkció június 8-án és 9-én látható, szintén külső helyszínen, a Tüskecsarnokban, este 7 órai kezdéssel.
Részletes információ ide kattintva érhető el.
Slava’s SnowShow
Míg az előző két előadás elsősorban nagyobbaknak, Szlava Polunyin bohócshow-ja az egész családnak nyújthat szórakozást. Szlava Polunyin több mint színész és színházigazgató. Mindenre kiterjedő, hatalmas léptékű események és fesztiválok művészeti igazgatója, aki folyamatosan művészek százait gyűjti össze és egyesíti többféle területről, hogy közösen hozzanak létre eseményeket és ünnepségeket. A SnowShow 1993-ban született, és azóta folyamatosan járja a világot. Több száz városban, több ezer előadását tekintették meg nézők milliói. Az évek során maga az előadás és létrehozója is legalább húsz jelentős díjat nyert el, köztük a Lawrence Olivier, a Drama Desk, a Triumph és a Golden Nose díjakat.
Egy nap arra ébredtem, hogy olyan előadást akarok létrehozni, amely visszavezet bennünket a gyermeki álmokhoz.
Egy előadást, amely a színházba érkező embereket segíti abban, hogy kiszabaduljanak a felnőttlét béklyójából, és újra megleljék magukban azt a kisfiút vagy kislányt, akik valaha voltak… Így hát keresni kezdtem valamit, ami új inspirációt adhat a színházamnak. Varázslatos kutatás volt: úgy éreztem, egy felfedezetlen és lenyűgöző, ismeretlen táj felé tartok” – emlékezett vissza Polunin a SnowShow alapötletére.
A különleges vizuális hatásokkal tarkított előadás a Nemzeti Színházban látható június 16-án, 17-én és 18-án este 7 órától, június 17-én és 18-án délután 3 órai kezdéssel is.
Részletek az előadásról itt találhatók.
Fejléckép: A megesett hercegnő története (fotó/forrás: Ovidiu Matiu/Nagyszebeni Radu Stanca Nemzeti Színház)