Nagyon szívesen emlékszem vissza az előadásra, akkor még a Kaposváron játszottam, és vakmerően, pénz nélkül ugrottam bele a Kultkikötő létrehozásába. Tíz év üzemeltetésére kaptuk meg a helyszínt. Mindenki melléállt, akaratból színház született.
Balatonboglár és a Kultkikötő többi helyszíne főleg nyaralóhely, az előadások mégis megtartották az egykori kaposvári szellemiséget. Ez működik a Balatonon?
Az évad műsortervének összeállításánál a helyszínek adottsága nagyon sokat számít.
Bogláron, a művelődési ház udvarán, a legnagyobb helyszínen egyfajta hagyományápolás történik: itt idén az elmaradhatatlan kaposváriak Kartonpapa című előadásával nyitunk.
Új játszóhelyünkön, az alsóörsi AMFI látogatóközpontban egy egykori kőfejtőből kialakított, ókori amfiteátrumok világát idéző nézőtérről tekinthetik meg nézőink az előadásokat. Badacsonyban, a frissTeraszon könnyed nyáresti koncerteket szervezünk. Szárszón is zenekarokkal és színházi előadásokkal várjuk a nézőket a különleges hangulatú Csukás Színházban. Földváron éppen átépítjük a nagy szabadtéri színpadot, így idén kamaraelőadásokat láthat itt a közönség. A jövő évadot már egy ezeregyszáz fős, új nézőtérrel kezdjük majd. Kaposváron azt is megtanultam, hogy a jövő nézői a gyerekek, így a sokszínű, sok esetben díjazott gyerekelőadások fontos gerincét képezik a programunknak. Minden előadás helyszínenként csak egyszer látható, gyerekprogramjaink zászlóshajója pedig fenyvesi játszóhelyünk, a KultúrTér.
Nagyon sok izgalmas párost szerveztek össze, Beck Zoli és Grecsó Krisztián irodalmi műsorát, Mácsai Pál és Lukács Miklós Örkény Egyperceseiből egy különös hangszerelésű estet. A társművészetek egymásra reflektálása, tükörtartása egy közös témára volt a szempont?
Kulturális felfogásomban horizontálisan gondolkodom – ebben a borkultúrától kezdve a képzőművészeti kiállításokon és könnyűzenei koncerteken át a színházig sok minden megjelenik. Tevékenységünk a nyáron csúcsosodik ki, de ősztől májusig is jelen vagyunk a Balatonnál, ilyenkor zárt terekbe költözünk.
Hivatásunk, hogy négy évszakos működésre építsük a Kultkikötőt.
A hat balatoni helyszínt, a sokszínű műsortervet milyen közös gondolat köti össze?
Van egy szlogenünk: víz tiszta kultúra. A Kultkikötő indulásától kezdve a minőségi balatoni kikapcsolódás lehetőségének megteremtését és népszerűsítését tűzte ki célul, ezt tartjuk szem előtt ma is egy-egy évad megtervezésekor.
Egyre több balatoni kulturális helyszín van, ezen a térképen ti hol vagytok? Van verseny a nézőkért, vagy mindenki megtalálja a maga közegét?
Nagyot változott e tekintetben a helyzet az elmúlt tizenhét évben. Ma már a legtöbben a programokhoz foglalnak szállást, egyre fontosabb szempont számukra, hogy milyen kulturális élménnyel tudják színesíteni a pihenésüket. Ennek köszönhetően egyre több a programlehetőség, egyre nagyobb a konkurencia. Fontos, hogy alkalmazkodni tudjunk a megváltozott körülményekhez és elérjük a nézőket – úgy, hogy közben ragaszkodunk ahhoz a minőségbeli színvonalhoz, melyet az elmúlt közel húsz évben megszoktak tőlünk. Minden nyári évad végén összeállítunk egy kérdőívet a közönségünk számára, hogy megtudjuk, honnan jöttek, mire nyitottak, mit szeretnek.
Fontos, hogy a Kultkikötő kínálata találkozzon a közönség valós igényeivel.
Főleg a zenei programokban – mint a Balaton zenekar –, de a színházi előadásokban is erős kézjegy a független és az alternatív. Ez vonzza a nagyobb tömegeket?
A korábbi években több alternatív előadásunk volt, most a függetleneket próbáljuk hívni, hiszen ezeket az értékeket is dolgunk bemutatni. Nincs értelme olyan színházat csinálni, amely nem tesz fel kellő számú kérdést. Minden programunkra igaz ez. Amibe nem tudunk beleszeretni, azt elegendjük. A színház velejárója, hogy állandó megújulásban van, minket is alapvetően meghatároz.
A Kultkikötő műsoráról bővebben itt tájékozódhat! >>>
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Nagy Viktor (forrás: Kultkikötő)