A 2018 júniusában megjelent KULT50 kiadványban szereplő portré utánközlése:
Film és színház szorosan összetartozik Tenki Réka pályáján, bár 2017-ben a film felé hajlott a mérleg. Az év elején a Variety magazin beválasztotta a tíz figyelemre méltó európai filmes közé, majd februárban a Berlinalén debütált a Testről és lélekről, amelyben felejthetetlen alakítást nyújt az érzéki pszichológusnő szerepében. Enyedi Ildikó filmje elnyerte a fesztivál nagydíját, az Arany Medvét, rá egy évre Oscar-díjra jelölték, közben pedig bejárta az egész világot, és Tenki Rékát is megismerhette a nemzetközi filmes közeg. Alakításáért a legjobb női mellékszereplőnek járó Magyar Filmdíjat vehette át idén márciusban.
Berlinben kezdődött és Berlinben folytatódott a fiatal színésznő nemzetközi filmes karrierje, amikor idén februárban a filmpromóciós szervezeteket tömörítő European Film Promotion „Shooting Stars” programjának vendégeként tért vissza a városba.
Vannak az életünkben olyan pillanatok, események, amik meghatározzák az életünket, és nem felejtjük el soha.
Négy napot tölthettem Berlinben kilenc másik nagyszerű színésszel és színésznővel, és olyan szakmai és sajtófigyelmet kaptunk, amelyet előtte még nem tapasztaltam” – írta élményeiről a Facebook-oldalán.
Első filmes főszerepében tavaly ősszel mutatkozott be Gárdos Éva Budapest Noirjában. Szinte lubickol a vakmerő fotóriporter szerepében egy atipikus szerelmi kapcsolatban, egyszerre érzékeny és kemény, céltudatos és extravagáns, mindezt a ’30-as évek Budapestjének magával ragadó kulisszái között, mintha odaszületett volna.
Hajnalban bementem a sminkbuszba, és amikor három óra múlva kijöttem, nem 2017-ben, hanem 1936-ban találtam magam: korabeli lámpák, rengeteg korabeli jelmezbe öltözött statiszta, lovas kocsik és német katonák vettek körül. Egy teljesen másik világba csöppentem, majd amikor belenéztem a tükörbe, láttam, hogy én is ott vagyok, 1936-ban.” (Funzine)
A debreceni születésű Tenki Réka 2008-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, Zsámbéki Gábor és Zsótér Sándor osztályában. Pályáját a Katona József Színházban kezdte, majd Alföldi Róbert hívására a Nemzeti Színházhoz szerződött. Eztán néhány év szabadúszás következett, 2016 óta pedig az Örkény Színház tagja. Már 2009-ben felfigyelt rá a szakma, a POSZT-on elnyerte a Fidelio legjobb 30 év alatti színésznőnek járó díját, a színikritikusok a legígéretesebb pályakezdő díjával jutalmazták, amit a Junior Prima Díj és számos további rangos szakmai elismerés követett.
Színházi pályájának legmeghatározóbb alakításával beírta nevét a színháztörténetbe: az Egyasszony című monodrámáért 2016-ban a Színházi Kritikusok Céhe neki ítélte a Színikritikusok Díját a legjobb női főszereplő kategóriában. Az Orlai Produkciós Iroda és a Füge Produkció együttműködésében, Paczolay Béla rendezésében létrejött produkció három éve fut telt házak előtt, és immár túllépte a századik előadást. Az igaz történetet feldolgozó monodráma egy mentálisan súlyosan sérült kislány, Zsuzsi elvesztését meséli el – Tenki Réka megrázó alakítást nyújt a trauma, a rettenet és az életigenlés feszültségében élő édesanya szerepében.
Mióta az Egyasszony című monodrámát játszom, azóta tudom, milyen érzés úgy lejönni a színpadról, hogy aznap csináltam valami fontosat. Ezzel az előadással éltem át, hogy a munkám igazán hasznos lehet, és akár segíteni is tud bizonyos embereknek”
– olvasható a 24.hu-n. Idén tavasszal kiemelkedő színművészeti, színházi tevékenysége elismeréseként átvehette a Jászai Mari-díjat.
Bár általában tragikus és drámai női karaktereket formál meg, ő maga nagyon szeret nevetni és nevettetni. Vidámabb, könnyedebb énjét ebben az évadban az Örkény Színház nagyszabású előadásában, a József és testvéreiben csodálhatjuk meg, ahol végre igazi komika lehet egy Hadina nevű törpe alakjában. Ars poeticáját a 168 Órának adott interjúból idézzük:
Szeretem a színházat, szeretek játszani, szeretek forgatni, azért lettem színész, mert ez éltet engem. Szeretek részese lenni egy alkotófolyamatnak, és nem akarom, hogy félelmek befolyásoljanak.”
Mi ez a sorozat?
Idén nyáron második alkalommal jelent meg a hazai médiapiac egyedülálló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunkban megismerheti a beválogatott alkotókat.
Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, rendelje meg online, ide kattintva>>>
Fejléckép: Tenki Réka, Fotó: Hegedűs Róbert