Színház

Amikor Einstein elmagyarázza Chaplinnek a speciális relativitáselméletet

2024.09.03. 10:05
Ajánlom
Augusztus 30-án került sor a Rózsavölgyi Szalon legújabb előadásának bemutatójára: az Albert és Charlie elképzelt párbeszédekben mutatja be, miről beszélgethetett volna a 20. század két legendás karaktere, Albert Einstein és Charlie Chaplin.

Egy tudós és egy művész. Az egyik a racionális gondolkodás, a másik az érzelmek és a fantázia embere – általában. Nem úgy Olivier Dutaillis francia író darabjában, amelyben a szerepek látszólag megcserélődnek. Ebben a történetben ugyanis Charlie Chaplin az, aki túl sokat „agyal”, míg beszélgetőpartnere, Albert Einstein sokkal szívesebben hívja segítségül a fantáziát. Éppúgy, ahogy a valóságban is, a Nobel-díjas tudós ugyanis sokszor beszélt róla, hogy

gondolatkísérletei milyen fontos szerepet játszottak a speciális, illetve az általános relativitáselmélet megalkotásában.

A két legendás karakter a valóságban is ismerte egymást. 1931-ben, a Nagyvárosi fények Los Angeles-i premierjére Chaplin díszvendégül hívta Einsteint, amit a tudós el is fogadott. Chaplin volt ugyanis az egyetlen, akit Einstein meg akart ismerni Hollywoodból. Többször találkoztak, de nem olyan körülmények között, amelyek kedveztek volna a mély beszélgetéseknek közöttük. Valós találkozásaikat egészítette ki elképzelt párbeszédekkel Olivier Dutaillis, akinek darabját augusztus 30-án mutatták be a Rózsavölgyi Szalonban, Ujj Mészáros Károly rendezésében, Epres Attila, Pál András és Nagy Dóra főszereplésével. 

MOL_6894copy_resize-112305.jpg

Pál András és Epres Attila az Albert és Charlie című előadásban (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

A történet szerint a színész-rendező háromszor keresi fel Einsteint a házában: 1938-ban, 1947-ben és 1952-ben. Magánbeszélgetéseik rendre belecsúsznak politikai-történelmi kérdésekbe, ugyanis

a világ minden alkalommal jelentősen megváltozik körülöttük, ahogy az is, miként ítéli meg őket a közvélemény.

A két férfi között rengeteg a hasonlóság. Mindketten gyötrődnek, például a sikertől: Chaplint megrémíti a közönség egyértelmű rajongása és elismerése, míg Einstein nap mint nap azzal szembesül, hogy a világot valójában nem a tudományos felfedezései, hanem magánéletének részletei érdeklik inkább. Később aztán mindketten elkövetnek hibákat: egyikük viccet csinál egy véreskezű diktátorból – amit a koncentrációs táborok fényében később már nem tenne meg –, míg a másik naivitásból támogatja az atombomba létrehozását.

MOL_6807copy_resize-112305.jpg

Pál András, Nagy Dóra és Epres Attila az Albert és Charlie című előadásban (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

Beszélgetéseikben fontos társadalmi és művészi dilemmák merülnek fel, emberi jogi kérdések, a technológiai forradalom vagy a hidegháborús hangulat kapcsán, szavaik pedig nem csupán a vészterhes múltra, hanem a jövő lehetséges veszélyeire is figyelmeztetik a sorok között olvasni tudókat. Ugyanakkor humorból is jut bőven. Mégiscsak a 20. század legnagyobb nevettetőiről van szó: Chaplin például Hitlert és a modern, ipari társadalmakat, míg Einstein az időről és a gravitációról alkotott nézeteinket nevette ki egy-egy elegáns képlettel. A darab talán legemlékezetesebb pontja, amikor a nagyszerű, ám kissé bohókás tudós egy zseblámpa segítségével, néhány másodperc alatt elmagyarázza barátjának a speciális relativitáselmélet lényegét, az idődilatáció fogalmát. 

Elsősorban azonban a legfontosabb, hogy két rendkívüli zseni karaktere rajzolódik ki, két, a szó szoros értelemben vett alkotó emberé, felvillantva,

milyen csekély különbség van tudós és művész szenvedélye között.

Mindketten egy életen át dolgoznak, kutatnak, már-már megszállottan keresve az elérhetetlen végső igazságot, ki a kamera mögött, ki az egyenletek világában. A tökéletesség felé törekednek, holott a maguk példáján tanulják meg, hogy e törekvésükben sohasem fognak sikerrel járni. Esendőségük és humanizmusuk teszi rendkívül szerethetővé őket. 

Albert és Charlie

Albert: Epres Attila
Charlie: Pál András
Helene: Nagy Dóra

díszlettervező: Enyvvári Péter
jelmeztervező: Cselényi Nóra
rendezőasszisztens: Sütő Anikó
rendező: Ujj Mészáros Károly

További részletek és jegyvásárlás a Rózsavölgyi Szalon oldalán.

Fejléckép: Epres Attila és Pál András az Albert és Charlie című előadásban (Fotó/Forrás: Molnár Miklós / Rózsavölgyi Szalon)

A nap, amikor Charlie Chaplin 20. lett a Chaplin-hasonmás versenyen

Kapcsolódó

A nap, amikor Charlie Chaplin 20. lett a Chaplin-hasonmás versenyen

Igaz, vagy csupán legenda – nem tudni. Mindenesetre az alábbi történet olyan, mintha Charlie Chaplin rendezte volna.

Albert Einstein, a polgárjogi aktivista

Albert Einstein, a polgárjogi aktivista

Kevesen tudják, de a német fizikus többször bizonyságot tett arról, hogy mélyen ellenzi a világháború után Amerikában még erősen jelenlévő rasszizmust és szegregációt.

Rózsavölgyi Szalon

A Rózsavölgyi Szalon a pesti belváros művészeti központja, ahol a hagyomány és az újító szándék teremti meg a színházi és irodalmi műhelymunkát. 2012. április 11-én, a Költészet Napján nyílt meg. Kezdettől leginkább olyan darabokat tűzünk műsorra, amelyek kiemelt értéket képviselnek a magyar és külföldi irodalomban, s amelyeket még nem mutattak be, vagy színpadi változatban nem kerültek még színre Magyarországon. Igyekszünk olyan témákkal foglalkozni, amelyek a mai kor kíváncsi, gondolkodó emberét érdeklik, aki nem elégszik meg azzal, hogy az interneten keresztül szemléli a világot.

A hajdani szalonkultúrának lényege volt – túl a társas együttléten – a fiatal alkotók felfedezése is. A nagy nevek mellett nálunk is rendre megjelennek fiatal művészek, pályakezdők, akiket fel is fedez aztán a közönség. Bár nincs hagyományos értelemben vett társulatunk, mégis társulattá formálódott a Rózsavölgyi Szalon alkotóközössége. Szeretnek itt lenni.

Köszönjük!

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Tánc

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház videó

„Milyen jövőt építünk így?” – erős videóban áll ki a gyermekekért és az oktatásért a Radnóti Színház

A videóban megjelenik Erdős Virág József Attila-díjas költő, író is, akinek Szóljatok című, ikonikus versét mondják el a művészek.
Színház hír

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Színház hír

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Színház interjú

Ujj Mészáros Károly: „A színházi neveletlenségem nagyon nagy szabadságot ad”

A Gyerekek és az Apróbetűs szerelem után ismét a Rózsavölgyi Szalonban rendezett Ujj Mészáros Károly. Olivier Dutaillis kortárs francia szerző Albert és Charlie című friss darabját vitte színpadra Epres Attila, Pál András és Nagy Dóra szereplésével. A bemutató után beszélgettünk vele.
Színház ajánló

IMeFeszt – független színházi fesztivállal jelentkezik Erzsébetváros

Szeptember 12. és 15. között, négy napon keresztül várja az I. Instant Mecenatúra Fesztivál a Gólem Színházban és a Robotban mindazon látogatókat, akik érdeklődnek a VII. kerület színes, független színházi kultúrája iránt.