Háy János novelláját, amely a Házasságon innen és túl című kötetben olvasható, 2017-ben adaptálta színpadra Magyarországon a Szkéné Színház, és még abban az évben Az évad legjobb magyar drámájának választotta a Színházi Dramaturgok Céhe.
A mű a II. világháború sújtotta Magyarországra kalauzolja a nézőket, középpontjában pedig a történelmi események közepette kisiklott életek, a gyász, az elromlott házasságok, a hiány, az emlékek, valamint önmagunk felfedezése áll.
Főhőse egy gyermekét egyedül nevelő anya, aki egy napon két levelet kap a frontról: az egyiket a férje írja, a másik a férfi halálhíréről szól.
A színpadi mű angol változatát a Salford Egyetem, az Ignition Stage Theatre Company, valamint a magyar nagykövetség tagjaiból álló kreatív csapat készítette, és Dr. Naray-Davey Szilvia fordításában és rendezésében valósult meg felolvasószínházként. Az előadás zenéjét Alan Williams professzor jegyzi.
„A halottember archetipikus és erőteljes történet a veszteségről és a gyászról. A háborúban játszódik és kísértetiesen előrevetíti a jelen eseményeit. Egy férjes asszony történetét meséli el, de bárkiről szólhat, aki átélte már a gyászt” – mondta el a darab kapcsán Dr. Naray-Davey Szilvia rendező, a Salfordi Egyetem Dráma- és Fordítástudományi tanszék oktatója.
(via Salford Egyetem)
Fejléckép: jelenet a Szkéné A halottember című előadásából (forrás: Jászai Mari Színház)