Beszélgetések, könyvbemutató, felolvasások és független színházi előadások vagy akár meseterápiás foglalkozás; így is megjelenhet mindaz, amit az anyaságról, gyermekvárásról és világrajövetelről szóban-testben-gondolatban el szeretnének mondani az alkotók. Vagy megvitatni. És ezzel még nyilván korántsem értünk a lista végére, csak ismerkedünk a folyamattal, a szülővé éréssel. Tabuk nélkül.
Szellemes és találó az a megfogalmazás, mely a Hidden mom ajánlójában olvasható az alkotóktól és párhuzamot von a művészi és az anyai szerep között.
Arra a következtetésre jutottam, hogy művészként szinte ugyanazokra a képességekre van szükségem, mint anyaként. Rengeteget gyakorlok minden nap. Kitartó, érzékeny, rugalmas és kreatív vagyok. Keresem és megtalálom a legmegfelelőbb megoldást. Sok mindenre tudok egyszerre figyelni.
Jól bírom a stresszt. Fizikálisan terhelhető vagyok. Határaimat rendszeresen átlépem. Hozzászoktam, hogy néznek. Jó vagyok kontaktban. Jól tudok improvizálni, tudok reagálni váratlan helyzetekben. Mindig a legjobbat próbálom kihozni magamból és nagyon hálás vagyok, ha értékelitek, amit csinálok” – írják.
A nyitónapon, április 29-én független bábákkal találkozhatnak az érdeklődők és az otthonszülés témájáról beszélgethetnek a Jurányi Laborban, majd 17 órától a Tünet Együttes Burok című előadása kísérli meg felidézni a szülés élményét, szétszálazni és megmutatni ezt a különleges folyyamatot testtel, szóval és képpel.
A produkcióban résztvevő négy táncosnő a saját szüléstörténetéből és testemlékeiből, traumatikus és euforikus élményekből egyaránt merít.
Párhuzamosan a Radnóti Tesla Laborban az Anyajegy című produkció a születés és halál, anyák és gyerekek, férfiak és nők komplex viszonyrendszereiről szóló előadása várja a közönséget.
Másnap, április 30-án 15 órakor Michel Odent világhírű sebészprofesszorból otthonszülést kísérő szülész szakorvossá vált szerző Mit tesz az orvostudomány az emberiséggel című könyvének magyar kiadását mutatják be, majd Péterfy-Novák Éva nagy sikerű Egyasszony című darabja látható a Jurányiban, Tenki Réka előadásában.
Három külső kerület is csatlakozott a fesztiválhoz, a Csokonai Művelődési és Rendezvény Házban babahordozási workshopon vehetnek részt az érdeklődők, a 3K – Kaszásdűlői Kulturális Központ és a Cziffra György Nagytétényi Közösségi Színtér szervezésében Tordai Teri és Horváth Lili előadásában A nőkből is megárt… címmel egy anya-lánya történetet ismerhetünk meg,
azt hogy hogyan lesz a szülőből nagyszülő és a gyermekből édesanya. Mi történik velünk, ha egyszer csak arra ébredünk, hogy a társadalom szemében ugyan megöregedtünk, de belül ezt egyáltalán nem így érezzük?
A Staféta-nyertes Hidden mom előadás nem más, mint az alkotók által megtapasztalt anyai minőségek színpadi leképezése.
Az anyaságot övező társadalmi sztereotípiákat a saját tapasztalataikkal összevetve művészi eszközökkel újszerű, komplex megvilágításba helyezik azokat az előadók, Dányi Viktória és Furulyás Dóra.
Lengyel Tamás Kitolás című apanevelő előadásában szó lesz a terhesség különböző fázisairól, a magzattelepátiás kommunikációról, a babakocsivásárlás traumáiról, levakarhatatlan nőrokonokról, a szabadban szoptatás férfiakra gyakorolt hatásairól, a játszótér szellemeiről és a nagy mennyiségben hallgatott Gryllus Vilmos dalok mentálhigiénés következményeiről. A Mákszem Műhely a családi élet kérdéseit – legyenek azok vidámak, nehezek vagy bonyolultak – járja körbe, ezúttal az örökbefogadó családok életének egyik örök témáját kutatja, azt, hogy
vajon hány anyja is van igazán a gyermeknek, akit örökbefogadó szülők nevelnek?
Mi a szerepük, jelentőségük, hozzájárulásuk a gyermek életéhez? Milyen annak az embernek az élete, akinek több anyja van? E témák mentén Szalontay Tünde színészt és Tompa Andrea írót, színikritikust Sárközi Tünde kérdezi.
A Budapesti Tavaszi Fesztivál eseményeként megvalósuó Anyacsak1 Fesztivál az Anya születik! című bemutatóval zárul a Jurányiban. Mi másrólszólhatna ez az előadás: szembenéz az anyaság nehézségeivel, őszintén beszél arról, hogy milyen egy 21. századi anya élete örömeivel és kudarcaival együtt.
Ne feledkezzünk meg a szervezőkről: Gáspár Anna (Manna), Kováts Adél (Radnóti Színház), Papp Szilvia, Perjési Éva, Rozgonyi-Kulcsár Viktória (Jurányi Ház).
A színházi előadások 17 órakor kezdődnek, hogy a kisgyerekes anyáknak is lehetősége legyen a szakmai fórumok után maradni, és még időben hazaérni a fürdetésre. Az előadások után a közönség beszélgetéseket folytathat a terület szakembereivel, illetve az előadások alkotóival.
A fesztivál teljes programja elérhető itt»»
Fejléckép: Tenki Réka az Egyasszonyban (forrás: Jurányi Ház)