A Győri Nemzeti Színházzal közösen létrehozott produkció címszereplője Bakos-Kiss Gábor.
„Vilmos püspök hősies tanúságtétele becsületére válik a magyar nemzet nemes történelmének” – mondta II. János Pál pápa. Az előadás a püspök példaértékű cselekedeteit és vértanúsorsát ország-világ számára fel kívánja mutatni.
A kiszolgáltatottak, az elesettek, a szegények, az üldözöttek, a gyermekek érdekében végzett tevékenysége miatt emlékét mindmáig nagy tisztelet övezi Gyulán.
Apor Vilmos mindenkinek mindene volt. A szeretetben nevelkedett, szeretetet adni képes emberek nagyságával élte az életét, önzetlenül és elhivatottan. A dráma mozaikszerű jelenetei a filmes és a színházi eszközöket ötvözve mutatják be a püspök életének fontosabb történéseit gyermekkortól haláláig.
Haláltusáját vívó, vízióitól vergődő ember fekszik a kórházi vaságyán. Emlékképek és kétségek gyötrik. Nagypéntek van. Ez az ember boldog Apor Vilmos. Csakugyan boldog volt, a szó köznapi értelmében? Mi is a boldogság valójában? Boldog az az ember, akinek teljes az élete, akinek nem hiányzik semmi, aki elérte élete célját. Van ilyen ember?
A boldogság az Egyház szemében egy másik dimenzióban nyer értelmet.
Apor Vilmos is ebben a dimenzióban vált boldoggá, lett példakép számunkra, életével és vértanúságával.
Gyulai évei alatt példát mutatott emberségből, a „szegények bárója” lett. Győri évei alatt az üldözöttek oltalmazójává vált.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Bakos-Kiss Gábor a Mindenkinek mindene győri próbáján (fotó: Jakab Anita / Gyulai Várszínház)