Színház

Átadták a Soós Imre-díjat és a Gobbi Hilda-életműdíjat

2022.02.11. 13:15
Ajánlom
Mészöly Annának és Böröndi Bencének ítélte oda a MASZK Országos Színészegyesület a pályakezdő színészek erkölcsi megbecsülése és társadalmi rangjának emelése céljából 2001-ben létrehozott Soós Imre-díjat. Döntöttek a Gobbi Hilda-életműdíjról is, melyet idén Stenczer Béla, a Pécsi Nemzeti Színház színművésze vehet át.

„Külön öröm számunkra, hogy egymás utáni két évben is a Miskolci Nemzeti Színház művésze kapta az elismerést, hiszen 2021-ben Bodoky Márkot jutalmazták a Soós Imre-díjjal” – gratulált Mészöly Annának a Miskolci Nemzeti Színház vezetősége.

A színésznő 1995-ben született Kecskeméten, érettségi után felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, ahol 2018-ban diplomázott.

Már egyetemi évei alatt láthatta a nagyközönség, első nagyobb szerepét a 2016-os A martfűi rémben kapta, melyben Patai Erzsébetet alakította.

2018-ban szerződött a Miskolci Nemzeti Színházhoz, melynek azóta is tagja. Olyan előadásokban láthatták a nézők, mint A velencei kalmár, a Hegedűs a háztetőn, a Vadkacsa vagy A Mester és Margarita.

Színházi szerepei mellett továbbra is megtalálják filmes munkák, 2019-ben Tasnádi István Egy másik életben című alkotásában Medikát, Bodzsár Márk Drakulics elvtársában pedig Takács Valériát alakította.

Böröndi Bence generációjának egyik legsokoldalúbb és legambiciózusabb színésze, aki azonos intenzitással jeleskedik vígjátéki buffóként, romantikus szerelmesként, tragédiákban gyilkosként vagy a kortárs dráma hepciás kisembere szerepében

– írta laudációjában a Budaörsi Latinovits Színház vezetősége.

Böröndi Bence 1989-ben született Sopronban, gyerekként két terület érdekelte igazán: a foci és a színház. A sporttal töltött évek igazi csapatjátékossá tették, ami nagy segítség neki a színházi munkái során.

Érettségi után a Keleti István Művészeti Iskolában folytatta tanulmányait, ahol gyakorlati évében az Új Színház stúdiójába került. Ezután nyert felvételt a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, ahol oszlopos tagjává vált a később Sztalker Csoport néven ismertté vált független csapatnak.

Az egyetem gyakorlati évét már a Budaörsi Latinovits Színházban töltötte, ahol a Sztalkerrel közösen készített Liliomfi című előadás Szellemfijét alakította.

Diplomaszerzés után, 2016-ban már társulati tagként játszott Budaörsön, ahol láthatta már a közönség Orsztészként az Elektrában, Luckyként a Godot-ban, Arbegyinként az Álarcosbálban vagy Querubinként a Figaro házasságában.

Emellett továbbra is aktív résztvevője a Sztalker Csoport munkájának, több produkciójukban is játszik, valamint szívesen működik közre egyetemisták vizsgafilmjeiben is.

A Gobbi Hilda-életműdíjat átvevő Stenczer Béla 1981-ben szerzett diplomát az ELTE-n, 1990 óta a Pécsi Nemzeti Színház tagja. Színházi emberként már a kezdetektől kiemelkedő szerepet vállalt a város kulturális életében, így a Pécsi Országos Színházi Találkozó lebonyolításában is. 2010-ben a fesztivál ügyvezető igazgatója lett, a tisztséget 2016-ig töltötte be.

A pécsi nézők színpadon is számos alkalommal találkozhatnak vele, legutóbb az Otthol, édes otthol Kunó bácsijaként lépett a deszkákra.

Munkásságáért számos díjjal jutalmazták, a Nívódíj mellett kétszer is megkapta a BAT Közönségdíját, az Ambassador gyűrűt, a Megyei Príma Díjat, a Szendrő József-díjat, valamint Pécs Város Pro Communitate díját.

Fejléckép: Mészöly Anna, Böröndi Bence és Stenczer Béla (forrás: Radnóti Színház / Budaörsi Latinovits Színház / Miskolci Nemzeti Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Színház

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Tánc

A cirkusz az egekbe juttat – így zajlik a jövő artistáinak és bohócainak képzése a Cirkuszművészeti Főiskolán

A jelenleg 67 hallgatót képző Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola rektorával, Reidl Kamillával és a bohócképzés vezetőjével, Greifenstein Jánossal beszélgettünk a cirkusz és a bohócok mai helyéről, a világ és a humor megváltozásáról, majd Budavári Zoé levegőakrobatika szakos hallgatótól azt is megtudtuk, hogyan lehet legyőzni a magasságtól való félelmet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.