„Az idei évad szlogenje: közösségben az energia, méltóképpen kísérte végig és katalizálta a mögöttünk álló 9 hónap eseményeit. Lendületes, energikus, impulzív időszakot tudhatunk magunk mögött, szép szakmai sikerekkel, izgalmas projektekkel, hasznos találkozásokkal és jelentős nézői érdeklődéssel.” – mondta el köszöntőjében Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Jurányi Ház vezetője.
Budapest Főváros Önkormányzata a Füge Produkció lebonyolításában 2015-ben írta ki először a Staféta pályázatot olyan fiatalok támogatására, akik a kreatív, innovatív gondolkodásukkal és egyedi hangvételükkel hiánypótlóak tudnak lenni Budapest kulturális életében. Dr. Bősz Anett humán területekért felelős főpolgármester-helyettes asszony többek között megjegyezte, hogy a Staféta Pályázat ez idáig összesen 65 produkció létrejöttét tette lehetővé.
A 2024. április 4. és június 1. között tartó Staféta közönségszavazás során 1691 szavazat érkezett. A nézők ezúttal kilenc előadásra adhatták le voksaikat. A tavalyi közönségdíjas Otthon című előadás egyik alkotója, Török Tímea adta át a Staféta közönségdíjat, Cséffai Györgyi szobrászművész alkotását.
A legtöbb szavazatot idén az AHA Kollektíva kapta a Senkiföldje című előadásért. A nyertes csapat a díj mellett a Füge Produkció támogatói által 1 millió forintos produkciós támogatásban részesül, amit egy a 2024/25-ös évadban megvalósuló bemutatóhoz használhat fel. „A Staféta pályázata egy keretet, biztonságot, állandó próbalehetőséget biztosított számunkra, ezalatt az idő alatt tovább mélyítettük működési formánkat. Nagyban hozzájárult, hogy szélesebb körben megismerjék a kollektívánkat,
ezáltal mi is könnyebben kapcsolódunk a szakmában hozzánk hasonlóan működő szervezetekhez, társulásokhoz.
A továbbiakban fontosnak tartjuk, hogy figyelemmel kísérjük a fiatalabb generáció alakulását és az idősebbek munkásságának ismeretét. Első külföldi bemutatkozásunk a Senkiföldje című előadásunkkal volt.” – nyilatkozta az AHA Kollektíva.

A Túlságosan vékony falak című előadás alkotói átveszik a Fidelio díját Canjavec Judit lapigazgatótól és Várhegyi András főszerkesztőtől (Fotó/Forrás: Gulyás Dóra / Staféta)

Kapcsolódó
Szembenézés saját magunkkal és online vetületeinkkel – A social media hatásairól láthatunk előadást a Trafóban
A közösségi média és a magánszféra problematikus kapcsolódását bemutató, Túlságosan vékony falak című produkció március 17-én debütál a Trafóban.
Bódi Zsófia, Georgita Máté Dezső, Horváth Panna Túlságosan vékony falak című produkciója a második helyen végzett a közönségszavazásban, ezzel ők nyerték el a Fidelio egy évre szóló médiacsomagját. Az elismerést Canjavec Judit, a Fidelio lapigazgatója és Várhegyi András, a Fidelio főszerkesztője adta át.
A harmadik legtöbb szavazatot a MILF című előadás kapta, Pető Kata és Rohonyi Barnabás előadásában, Gergye Krisztián rendezésében. Pető Kata számára a Budapest Brand Nonprofit Zrt. egy külföldi szakmai utat biztosít, a díjat Faix Csaba vezérigazgató adta át a díjat.
Idén hetedik alkalommal hirdette meg a Füge Produkció az évről évre megújuló, kísérletező és egyben hiánypótló tehetséggondozó programját, a TITÁNium Színházi Projektet, a 2024-ben harmadik alkalommal kiírt Mastercard – Alkotótárs színházi pályázat keretében. A két projekt társításának célja, hogy a nyertesek még stabilabb és biztonságosabb keretek között valósíthassák meg produkciójukat, hiszen a program szakmai tudást-mentorálást, infrastruktúrát-próbatermet, anyagi forrást és játszóhelyet is biztosít majd számukra. A pályázatra olyan fiatal, 35 év alatti alkotók (rendezők, dramaturgok, látványtervezők, színházcsinálók, előadó-művészeti csapatok képviselői) jelentkezhettek, akik egy koncepció színpadi megvalósítása mellett szeretnének alaposabb ismereteket, illetve tapasztalatot is szerezni egy produkció kivitelezésének a folyamatáról, annak egyes lépéseiről.
„A kortárs magyar irodalom támogatására négy éve hívtuk életre a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíjat, ami 2022 őszétől színházi programmal egészült ki. A rendhagyó és hiánypótló pályázat célja a feltörekvő, fiatal színészek és színházi formációk támogatása. A nyertesek, a szakmai támogatás mellett, használatba vehetik a Jurányi inkubátorházban kialakított Mastercard – Alkotótér elnevezésű színházi labort, ahol ideális körülmények között dolgozhatnak kreatív ötleteik megvalósításán. A program sikerét bizonyítja, hogy az elmúlt két évben több olyan produkciót mutattak már be és játszanak sikerrel, amelyek megvalósulásához nélkülözhetetlen volt a Mastercard – Alkotótér" - hangsúlyozta Martinovic Boris, a Mastercard közkapcsolatokért felelős igazgatója.
A mentorprogramba beválogatott pályázatok:
Ferenczy-Nagy Boglárka: Liturgia (megvalósítás helyszíne: Trafó)
Podlovics Laura: MOONLIGHT PICTURES (megvalósítás helyszíne: Jurányi Ház)
Varga-Amár Rudolf: Ölelésben elaludni (megvalósítás helyszíne: B32 Galéria és Kultúrtér)
Vass Szandi: Peti űrhajója (megvalósítás helyszíne: MU Színház)
A VII. TITÁNium Színházi Pályázat eredményhirdetése után Kenéz Ágoston, a 2022-es év titánja átadta Az Év Titánja Díjat Az arab éjszaka című előadás csapatának a produkció létrehozásáért. A nyertes a VI. TITÁNium Színházi Projekt során megvalósult előadások közül került ki.
Fejléckép: A Staféta pályázat nyertes csapatai (fotó/forrás: Gyulás Dóra / Staféta)