Színház

Az este, amely „még New Yorkból is látszott” – 900. jubileumát ünnepelte Az Operaház Fantomja

2022.11.15. 09:00
Ajánlom
November 11-én kilencszázadik alkalommal került kalapács alá a 666-os tétel a Madách Színházban, és elevenedett meg Andrew Lloyd Webber kultikus musicalje, a Gaston Leroux regénye alapján írt Az Operaház Fantomja.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Az árverésen az ördögi szám ezen az estén is a párizsi Operaház csillárját rejtette, amely a történet szerint rejtélyes módon zuhant a nézők közé egy zajos sikert hozó premieren.

Egyszerű baleset vagy a titokzatos Fantom mesteri bosszúja áll az eset mögött?

Az előadás magyarországi premierjére 2003. május 31-én került sor, és mint korábban a Macskák esetében, a művet ezúttal is non-replicaként állította színpadra Szirtes Tamás. Az operai igényességgel megírt darabhoz Vágó Nelly tervezett jelmezeket, illetve Kentaur álmodott monumentális díszletet.

Az est során az alkotók archív felvételeken idézték meg a kezdeteket, valamint az elmúlt két évtized meghatározó fordulópontjait, megemlékezve azokról az művészekről is, akik már nem lehetnek köztük: Vágó Nellyről, Seregi Lászlóról, Veszelinov Andrásról, Lesznek Tiborról, Pelle Erzsébetről, Várady Viktóriáról, Horesnyi Lászlóról, Lippai Lászlóról és Springer Mártáról. Az éppen New Yorkban tartózkodó Andrew Lloyd Webber is üzent a jubileum alkalmából, gratulálva a 900. előadáshoz, valamint arra biztatva az alkotókat, hogy folytassák az ezredikig és tovább.

Taps1038-141813.jpg

Az Operaház Fantomja 900. előadása a Madách Színházban (Fotó/Forrás: Jardek Szabina / Madách Színház)

A titokzatos Fantom pártfogoltjaként felbukkanó kóristalány szerepében a darab első felében Krassy Renáta lépett színpadra, aki a jubileum estéjén még úgy tudta, hogy a másnapi előadáson búcsúzik Christine Daae figurájától, ám Szirtes Tamás elköszönés helyett felkérte őt a folytatásra. Partnere ezúttal Posta Victor volt, aki bár nem a kezdetek óta ölti magára a címszereplő alakját, neve mégis egybeforrt a karakterrel.

Az első komoly fordulópontot a történetben a lány elrablása jelenti, a ciszternába érkezés pedig a darab egyik legismertebb dalával, Az éj zenéjével párosul.

Az alkotók is meglátták a jelenetben rejlő lehetőségeket,

így hamarosan Posta Victorhoz az eredeti szereplőgárda két Fantomja, Csengeri Attila és Sasvári Sándor is csatlakozott. A fináléban a dal még egyszer elhangzott, ekkor már a másik két Christine, Fonyó Barbara és Mahó Andrea is bekapcsolódott a gyönyörű áriába.

Az előadás alatt azonban – leszámítva néhány pillanatot, amikor mindhárom Fantom látható volt – csak a stafétabotot adták át egymásnak a színészek, az első felvonás további részében Fonyó Barbara igyekezett szabadulni Csengeri Attila fogságából. Míg Posta Victor inkább a Fantom őrült-zseni mivoltát hangsúlyozta, addig Csengeri Attila titokzatos figurája a hűvös elegancia híve volt. Christine is mintha egy pillanatra visszaváltozott volna egy szárnyait bontogató, a szerelemben még kissé tapasztalatlan lánnyá, akinek egy szörnyű tragédia, az édesapja halála nyomja a vállát.

Éppen ezért nem volt könnyű dolga a választottját játszó Homonnay Zsoltnak, akinek mindkét nőhöz úgy kellett kapcsolódnia, hogy a közöttük lévő lángoló szerelmet végig hitelesen prezentálja. Homonnay, az őt váltó kollégájával, Solti Ádámmal azonban mégis megtalálta azt a pillanatot, amivel az este folyamán emlékezetessé tudta tenni Raoult.

DSC_2895--141708.jpg

Az Operaház Fantomja 900. előadása a Madách Színházban (Fotó/Forrás: Jardek Szabina / Madách Színház)

A darab zárójelenetei Mahó Andreának és Sasvári Sándornak jutottak. A régi szereplők mellett a jubileumi előadáson új Monsieur Andrét is avatott a Madách Színház, ezen az estén lépett ugyanis először színpadra a szerepben Sánta László, aki ezután Barát Attilával váltva játssza majd a szórakozott igazgatót.

Társuk – a másik direktor, Monsieur Firmin – személyében Weil Róbert és Galbenisz Tomasz látható, akikkel együtt igyekeznek rendet tenni abban a káoszban, amit a Fantom jelenléte eredményez, és fogadják a titokzatos, vörös borítékban érkező utasításokat. „Aláírás: O. F. Ki az ördög ez?” – kérdezik az első levelek érkezésekor, azonban hamar rájönnek, hogy ha nem hódolnak be a titokzatos lénynek,

a katasztrófa minden képzeletet felülmúl majd.

Ezt pedig nem engedhetik meg, hiszen primadonnájuk, Carlotta Giudicelli (Röser Orsolya / Sáfár Mónika), valamint a sztárénekesük, Umberto Piangi (Derzsi György / Sándor Dávid) éppen távozni készül az operától a sorozatos megaláztatások miatt.

De hogy mi lesz az ő sorsuk? Az ugyanolyan homályba vész, mint az, hogy hová tűnt a Fantom, aki után nem maradt más, csak egy szál vörös rózsa és egy fehér maszk, amely elrejt mindent, ami rút.

Fejléckép: Az Operaház Fantomja 900. előadása a Madách Színházban (Fotó/Forrás: Jardek Szabina / Madách Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Plusz

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Vizuál

Amszterdamban és Tallinnban kezdi nemzetközi fesztiválkörútját Lakos Nóra új filmje

Először versenyez magyar családi film A-kategóriás fesztiválon: Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotását ugyanis beválogatták a rangos Tallinn Black Nights Nemzetközi Filmfesztivál ifjúsági versenyprogramjába.
Vizuál

„A mozgókép megőriz egy sajátos energiamintázatot” – Enyedi Ildikó laudációja Wim Wenders FIAF-díjához

Wim Wenders a Budapesti Klasszikus Film Maraton díszvendégeként vehette át az Uránia Nemzeti Filmszínházban a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetségének (FIAF) díját. Az eseményen Enyedi Ildikó méltatta a díjazottat, laudációját a Fidelio felületén olvashatják először.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Így újult meg a Magyar Színház

Új néven, új arculattal folytatja a munkát az erzsébetvárosi teátrum, amely infrastrukturális és művészi átalakulást tűzött ki céljául. Az épület egy innovatív, fenntarthatósági koncepció jegyében újul meg. Cikkünkben galéria is található.
Színház hír

Ismét meghirdették a független előadóművészeket támogató Staféta pályázatot

Október 31-ig lehet jelentkezni a főváros által meghirdetett pályázatra, amely az önálló munkásságuk elején járó előadó-művészek és előadó-művészeti formációk vezetői számára biztosít további megmutatkozási lehetőséget és anyagi forrást.
Színház ajánló

Peller Károly a Veres 1 Színház előadásának legfontosabb titkát őrzi

Az emberi kapcsolatok összetettségére és törékenységére hívja fel a figyelmet Alexandre de La Patellière és Matthieu Delaporte Hogyan nevezzelek? című darabja. A nagy sikerű francia filmből készített előadást a tízéves Veres 1 Színház, amely jubileumát Peller Károly debütálásával ünnepli.
Színház hír

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Színház interjú

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.