A döntés hátteréről az intézmény igazgatója Őze Áron által jegyzett közlemény tájékoztat:
Mindannyian vártuk, várjuk azt a bizonyos nagy nyitást, a kulturális élet – egyáltalán a világunk – újraindítását. Azt a bizonyos szabadságpontot, amikor végre egy nagy levegőt vehetünk – szabadon.
Azt a pontot várjuk, amelytől mindenkit biztonságban, egészségben, védelemben tudhatunk magunk körül. Nézőket, művészeket, munkatársakat. Nálunk, a színházban sem védett még mindenki. Várják az oltási sorukat. Itt a maszk így még kötelező használat, hogy kölcsönösen óvjuk egymást.
Ugyanakkor
a jogalkotók kimondták a nyitás lehetőségét. Ez a lehetőség jelenleg a legkomolyabb felelősség egy kulturális intézményvezető számára (is).
Nyithatnánk, pótolhatnánk az elmaradt bérletes előadásainkat a zárt térben, védettségi igazolvánnyal beengedhetnénk a közönséget, „hatósági jogosítvánnyal” ellenőrizhetnénk a nézők védettségi igazolványát. Megkérhetnénk őket, hogy tegyenek fel még maszkot, noha ez nem kötelező, és nekik sem kötelességük ezt betartani. Megkérhetnénk őket, hogy tartsanak távolságot a nézőtéren, de erre sem kötelezhetjük őket. Ők biztosan megértenék a mi szempontjainkat, mi pedig az övékét, és közösen próbálnánk ezt megoldani. Másfelől
az elmaradt gyerek- és ifjúsági előadásokat – nálunk ezekből van a legtöbb – nem tudnánk most pótolni, a szülőkkel, pedagógusokkal együtt még nagyon féltjük ezeket a korosztályokat is.
S mindjárt vége a színházi és az iskolai évadnak. Hozzátesszük még azt is: a művészek közül annak, aki nem védett, a jogszabály szerint maszkban kötelező a színpadi munkát végeznie előadásokon is.
Tényleg nagyon nyitnánk, legszívesebben minden egyes nap játszanánk. De ezzel a rendkívül komoly felelősséggel, amit jogilag is viselünk, mi most mégis úgy határoztunk – a fenntartó Dunaújvárosi Önkormányzat egyetértésével –, hogy nem nyitunk ki már az évad végéig, arra a néhány hétre. "
Őze Áron továbbá elmondta, hogy a 70. születésnapját ünneplő Dunaújváros viszont nem marad színház és kultúra nélkül, a színház a nyári szünet előtti pár hétre az online térben marad, ott készül programokkal, koncertekkel. Emellett folyamatosan zajlanak az előadások próbái, két „házi bemutatót” is tartanak májusban: Illatszertárt és a János vitéz különleges táncjátékot.
Elkezdődnek a Hamlear című darab próbái– két dunaújvárosi születésű művésszel, Nagy Ervinnel és Koltai Róberttel.
A nyári időszakban országszerte vendégszerepelnek majd, kizárólag szabadtéri színházakban a Sándor Mátyással, a Toldival, a Jónás könyvével, az Utánképzés ittas vezetőknek című sikerprodukcióikkal. A Hamleart a Gyulai Várszínház Shakespeare-fesztiválján fogják játszani.
Kapcsolódva a város ÚJRANYITÁS! rendezvényeihez, már 2021 augusztusában megkezdik az új évadot Dunaújvárosban a Bartók Liget nyári programsorozattal.
"Túljutva a világjárvány okozta megpróbáltatásokon színházunk életét az újjáépítéssel indítjuk, amire már most is készülünk, és a nyarunk is erről fog szólni. A mindannyiunkat megrázó járvány és annak hatása kizökkentette a világunkat. Azt valljuk: a helyreállításában nagyobb felelősséggel kell részt vállalnia a színháznak. Most van igazán szükségük az embereknek a közösségi törődésre" - derült ki a színház közleményéből.
Fejléckép: Bartók Kamaraszínház (forrás: Bartók Kamaraszínház)