Színház

Az indulás éveire emlékezik az idén 70 éves OSZMI

2022.11.04. 10:35
Ajánlom
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) a kerek évforduló alkalmából az indulás éveit eleveníti fel. Sorozatukban az intézeten belül működő különböző gyűjtemények első szerzeményeit mutatják be.

Az 1952-ben alapított intézmény a magyar színházi múltat idéző írásos dokumentumok mellett egyedüli módon azokat a tárgyi és képi emlékeket is felkutatta és megőrizte, amelyek közvetlenebb kapcsolatot jelentenek elmúlt színházi előadásokkal, alkotókkal és korszakokkal.

Az évforduló alkalmából bemutatják, hogy milyen alkotások, tárgyak, dokumentumok kerültek be elsőként a gyűjteménybe.

A november 3-án indított többrészes sorozatukban az intézeten belül működő különböző tárak első szerzeményeit tekinthetik meg az érdeklődők.

Az OSZMI hetvenéves múltjáról szóló részletes írás Betekintő – színházi blog című sorozatukban olvasható. Mint Gajdó Tamás színháztörténész írja, a magyar színművészet hagyományainak felkutatására és tudományos feldolgozására 1952 novemberében alapították meg az Országos Színháztörténeti Múzeumot. Az intézmény igazgatójává Hont Ferencet nevezték ki. A múzeum célkitűzése az volt, hogy

megismertesse a kortársakat a magyar színjátszás múltjával, ezzel segítse az alkotók munkáját, és a színházért rajongó közönségnek a régmúlt idők színjátszását bemutassa.

A gyűjteményt szinte a semmiből kellett létrehozni, de az itt dolgozó szakemberek – Cenner Mihály, Staud Géza, Dömötör Tekla – személye, valamint az 1952. február 12-én megnyílt Bajor Gizi Színészmúzeum ide vonzotta a magyar színháztörténet becses emlékeit és dokumentumait.

A gyűjteményépítést Gobbi Hilda, a Bajor Gizi Múzeum alapítója is segítette

– idézi fel Gajdó Tamás.

Az első állandó kiállítás – A magyar színészet hősi harca – 1954. december 28-án nyílt meg a Krisztina körúti épületben, és az első hivatásos magyar színtársulat megalakulásától kezdve a vándorszínészet korszakán keresztül a Nemzeti Színház történetét és kezdeti éveit mutatta be. Az intézmény 1991-től a múzeumi tevékenységet is hangsúlyozó Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet néven működik. Az alapítóokirat szerint országos gyűjtőkörű szakmúzeum, állandó kiállítóhelye a Bajor Gizi Színészmúzeum.

Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet első műtárgyát 1952. november 24-én leltározta be a korabeli munkatárs. A Novelly Antal ajándékaként bekerült, 13,1 x 9,6 centiméteres, a Münchenben kiadott „Modern mesterek galériája” sorozatban megjelent fényképen Kéméndy Jenő (1860-1925) Párbaj című festménye látható. Kéméndy a századforduló és a 20. század első évtizedeinek kiemelkedő jelmez- és díszlettervezője, szcenikusa volt, aki számos színpadi találmánnyal – pl. reptetőszerkezettel, tűzokádó sárkánnyal – kápráztatta el a korabeli nézőket, elsősorban a Nemzeti Színház és az Operaház színpadán – olvasható az OSZMI Facebook-oldalán.

Fejléckép: Kéméndy Jenő (1860-1925) Párbaj (Forrás/Fotó: Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Facebook-oldala)

Emlékkiállítást rendez Börcsök Enikő tiszteletére az OSZMI

Kapcsolódó

Emlékkiállítást rendez Börcsök Enikő tiszteletére az OSZMI

A Jászai Mari-díjas színésznő tiszteletére nyíló kamaratárlat június 18-tól látható a Bajor Gizi Színészmúzeumban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

A világ legrondább operaházai

Ha valaki operába megy, valószínűleg arra számít, hogy csodás márványcsarnokok, klasszicista szobrok, freskók, aranyozott díszítések veszik majd körül. Most azonban öt különösen csúf operaházat gyűjtöttünk össze.
Színház

A Loupe-pal készít közös bemutatót a Városmajori Szabadtéri Színpad, íme a 2026-os évad kínálata

A függőségek témáját járja körül a Horváth János Antal rendezésében készülő előadás, amelynek júliusi alkalmai már most teltházasok, viszont már meghirdetett a színházi társulás egy szeptemberi időpontot is.
Zenés színház

„Rekordkísérletre” készül az MRME a 2026-os Budapesti Wagner-napokon – a Ring új dimenzióban tér vissza a Müpába

A 2026-os Budapesti Wagner-napok a Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) számára nem csupán jubileumot, hanem egy mérföldkövet is jelent: a fesztivál történetének egyik legambiciózusabb vállalkozására készülnek.
Vizuál

Aki az álmait valósággá festette – a különleges roma festő, Omara munkáiból nyílt átfogó kiállítás

A 20-21. század egyik legmeghatározóbb magyarországi roma festőnője, Omara (Oláh Mara, 1945–2020) életművéből rendezett átfogó kiállítást a Longtermhandstand, ahol –a galéria történetében először – mindkét emeletet a tárlatnak szentelték.
Zenés színház

Ember Márk interaktív lakógyűlésmusicalt rendez az Erkelben

Új fejezet nyílik a következő évadban az Erkel Színház univerzumában: érkezik az Erkel360, amelyben a nézők nem csupán szemlélői, hanem aktív részesei is lesznek az előadásoknak. Ember Márk rendezése október 14-én debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

„Ezt most végre elmondom!” – Szinetár Dóra személyes történetei a Városmajorban

„Nem csak nevettetni akarok” – mondja Szinetár Dóra, akinek Egy életem című estje mára jóval személyesebbé vált egy hagyományos stand-upnál. Az örömöket és fájdalmakat egyaránt felidéző előadás augusztus 4-én 20 órától látható a Városmajori Szabadtéri Színpadon.
Színház ajánló

Évadzárásra készül a Pintér Béla és Társulata

Június 27-én ér véget a Pintér Béla és Társulata huszonhetedik évadja. A nyári szünet előtt azonban még tizenöt estén várják a nézőket: jubileumi előadással, vendégjátékkal, búcsúval és több közönségkedvenc produkcióval.
Színház hír

Eldőlt: kiveszi a jövő évad műsorából Eszenyi Enikő rendezését a debreceni színház

A Debreceni Csokonai Nemzeti Színház végleg kivette a 2026/27-es évad műsortervéből a Primadonnák című előadást, amelyet Eszenyi Enikő rendezett volna. Az igazgató szerint a döntést a társulat biztonságos és nyugodt munkakörnyezetének megőrzése indokolta.
Színház hír

Balázs Andrea és Bodrogi Gyula a Karinthy Színház örökös tagjai lettek

A Nagymester című előadás tapsrendjében Olt Tamás ügyvezető igazgató bejelentette, hogy a színház társulata és vezetősége egyhangú döntéssel Balázs Andreát és Bodrogi Gyulát választotta a Karinthy Színház örökös tagjává.
Színház hír

Közeleg az OSZT Debrecenben – ők fognak zsűrizni!

Holpár Anna kritikus, Adorján Beáta dramaturg, Barabás Árpád, Ráckevei Anna, Peller Károly, Seregi Zoltán, Sirkó László és Ács Petra színművészek alkotják a 2026-os Országos Színházi Találkozó zsűrijét.