Az eutanázia kérdése az ókor óta foglalkoztatja a közvéleményt. Szókratész, Platón és Seneca is támogatta, de az orvostudomány megalapítója, Hippokratész például ellenezte.
A kérdés, hogy van-e jogunk saját halálunkról dönteni,
és ehhez orvosi segítséget kérni.
Magyarországon a jelenlegi jogszabályok szerint az aktív eutanázia minden formája tiltott és büntetendő: orvos nem segédkezhet aktív módon abban, hogy egy beteg véget vessen az életének. Az etikai kérdés ugyanakkor nyitva áll:
segíthet-e egy orvos valakinek abban, hogy méltósággal fejezze be az életet?
Ferdinand von Schirach darabjában egy hetvenöt éves férfi ötven év házasság után elveszti a feleségét. A fizikailag és szellemileg tökéletesen ép férfi ezután kér segítséget a háziorvosától ahhoz, hogy rendezett módon, legálisan fejezhesse be az életét. Az orvos vonakodik, ezért a férfi nyilvános vitát szervez, hogy orvosszakértők, jogászok és az egyház képviselőinek véleménye mentén döntsenek arról, teljesítheti-e a férfi utolsó kívánságát.
A szerző Terror című darabjához hasonlóan, az Örkény Színház előadásában a nézők is részt vesznek a döntésben.
Nagy Klaudia fordítását Varga Zsófia dramaturg és Mácsai Pál alkalmazta színpadra. Utóbbi egyben az előadás rendezője is. Szereplők: Máthé Zsolt, Gálffi László, Bíró Kriszta, Hámori Gabriella, Vajda Milán, Kerekes Éva, Csákányi Eszter és Csuja Imre.
Az Isten előadásának bemutatója február 10-én lesz az Örkény Színházban, este 7 órától. További játszási időpontok: február 11. és 12.
Fejléckép: Az Isten című darab olvasópróbája. A képen Gálffi László és Csuja Imre. Fotó/Forrás: Horváth Judit/Örkény Színház)