Színház

Az összefogás ereje – egy hétvége a Vörösmarty Színházban, a segítség jegyében

2022.04.13. 09:50
Ajánlom
Az április 9-i hétvége a segítség jegyében telt a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. A Padlás című előadás teljes bevételét az ukrajnai háború menekültjeinek ajánlotta fel a teátrum. Hogy a támogatás minél hatékonyabb lehessen, a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének tagjai segítő szakemberekkel is találkoztak.

A Vörösmarty Színház közönsége ismét jelesre vizsgázott, április 9-én és 10-én is telt ház előtt játszottak A Padlás jótékonysági előadásainak szereplői, így a színház egy komoly összeget ajánlhatott fel a menekültek megsegítésére.

A Vörösmarty Színház mint a közösség színháza mindig is fontosnak tartotta, hogy lehetőségeihez mérten segítsen az elesetteken, bajbajutottakon.

A vasárnapi előadás előtt az összeget jelképező csekket jelképesen adta át dr. Szikora János igazgató dr. Cser-Palkovics András polgármesternek.

Padlas-jotekonysagieloadasbevetelenekatadasa-0110-052832.jpg

Jótékonysági előadás az ukrajnai menekültek javára (Fotó/Forrás: Simon Erika / Vörösmarty Színház)

A szimbolikus adományátadást megelőzően azonban a színházban különleges eszmecserére került sor. A Vidéki Színházigazgatók Egyesületének tagjai az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ azon szociális munkásaival találkoztak, akik közvetlenül a Székesfehérváron elszállásolt menekültekkel állnak kapcsolatban, így hiteles képet nyújthattak arról, hogy hogyan tudnának a színházak érdemben segíteni a rászorulóknak. Majd a színházigazgatók vették számba a hatékony segítségnyújtás lehetőségeit.

A jelen lévő direktorok – Ragány Misa, Simon Lajos, Szabó Tibor, Lipics Zsolt, Bakos-Kiss Gábor, Barabás Botond, Berzsenyi Bellaagh Ádám, Őze Áron, Fehér Euridiké és a vendéglátó Szikora János – áttekintették a menekülthelyzetben a segítségnyújtás és támogatás lehetséges formáit. Arra jutottak, hogy

a vidéki színházak háromféle módon tudnak hozzájárulni a menekültek helyzetének enyhítéséhez: pénzbeli adományokkal, színészlakásokkal és szállítóeszközök felajánlásával.

Ez utóbbi jelenleg a legáltalánosabban elterjedt. Számos színház szállít teherautóival vagy mikrobuszaival adományokat vagy menekülteket. Üres színházi lakásokat nem minden színház tud felajánlani, és a felajánlott lakásokat is ritkán veszik igénybe.

Padlas-jotekonysagieloadasbevetelenekatadasa-0024-053259.jpg

Jótékonysági előadás és szakmai tanácskozás az ukrajnai háború menekültjeiért (Fotó/Forrás: Simon Erika / Vörösmarty Színház)

A pénzbeli adományoknak főleg a háború kitörését követő szakaszban volt egy spontán, dobozban gyűjtött „perselyezős” formája, a többség azonban a fenntartó önkormányzatok, illetve karitászszervezetek által megnyitott számlákra utalt át kisebb-nagyobb összeget. Ez olyan bevételekből származott, amelyek kifejezetten a menekülteket segítő szándékkal meghirdetett gyűjtésből vagy előadás bevételeinek felajánlásából eredt.

A szociális munkások, akik napi szinten érintkeznek a menekültekkel, közvetlen információkat osztottak meg a jelenleg a menekültekkel kapcsolatos gyakorlati problémáikról. Ezek ismeretében

az igazgatók arra az elhatározásra jutottak, hogy a vidéki színházak leghatásosabban úgy tudnak segíteni, ha a hazánkban rekedt beregszászi társulatot segítik, és ezen keresztül közvetett módon hozzájárulnak a magyar kultúrát határon túl terjesztő társulat életben maradásához,

illetve a remélhetőleg mihamarabb bekövetkező újjáépítés és újrakezdés munkájához. Nem látható és nem jósolható pillanatnyilag sem a háború vége, sem befejezésének következményei. Azt azonban már most is biztonsággal meg lehet állapítani, hogy kárpátaljai magyarság nemzeti identitásának megőrzésében óriási feladat hárul majd a beregszászi színházra. Ahogy Szikora János fogalmazott: „Ehhez a heroikus munkához teremthetünk már most anyagi alapot azzal, hogy

nemcsak az idei évadban hívjuk meg őket vendégjátékra, hanem a következő évadban tervezetten, valamennyi vidéki színház vállalja, hogy egy-egy előadásuk műsorra tűzésével a beregszászi társulat számára egyfajta „vidéki bérlet” lehetőségét teremti meg,

amelynek bevétele az alapítványukat gazdagítaná, és reményt nyújtana az újrakezdéshez.”

A beregszászi társulat április 27-én Tóték című előadásával lép fel a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.

További információ az előadásról itt.

Az előadásra jegyek vásárolhatók itt.

Tóték

A Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház előadása

2022. április 27., 19:00

Vörösmarty Színház, Székeshervár

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Jótékonysági előadás és szakmai tanácskozás az ukrajnai háború menekültjeiért (fotó/forrás: Simon Erika / Vörösmarty Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.
Színház

Hunyadkürti Györgyről nevezi el kamaraszínpadát a kaposvári színház 

A kaposvári társulat ily módon tiszteleg a tavaly váratlan hirtelenséggel elhunyt Jászai-díjas színművészére, a játszóhelyen emellett portrédomborművet is avatnak Hunyadkürti György születésnapján. 
Klasszikus

Héja Domonkos a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új főzeneigazgatója

A karmester május 1-től veszi át az együttesek zenei vezetését. A 2025/26-os évad koncertprogramját már az új főzeneigazgató ismertette a Dohnányi Ernő Zenei Központban tartott sajtóeseményen.
Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

A kihívások zeneszerzője – Tóth Péter hatvanéves

Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, de Tóth Péter tanít és társadalmi feladatokat is vállal. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én töltötte be hatvanadik életévét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház interjú

Orosz Csenge: „Szomjazom az instrukciókat, és bírom a kritikát”

Orosz Csenge az idei évadban az eddigi lánykarakterek után eljátszhatta élete első asszonyszerepét, amihez orosz nyelvleckéket vett. Az Újszínház színésznőjével fontos szakmai pillanatokról, többszöri mély vízbe ugrásról, a gyerekelőadások kihívásairól és furcsa honvágyáról is beszélgettünk.
Színház ajánló

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!
Színház kritika

15 sor színház: A kutyatartó lány

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház stúdióelőadásáról, A kutyatartó lányról szól. 15 sor színház.
Színház hír

Magyar színházak versenyeznek Kisvárdán – itt a program!

Tizenkilenc előadás került be a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának versenyprogramjába. A határon túli színházak seregszemléjét az Országos Színházi Találkozó után, június 20. és 28. között rendezik meg.
Színház hír

Színházi találkozások határok nélkül – összeállt a Szemle Plusz programja

Augusztus 25. és szeptember 9. között immár tizenharmadik alkalommal rendezi meg a Városmajori Szabadtéri Színpad a Szemle Plusz programsorozatot, amely ezúttal is a legkiemelkedőbb vidéki és határon túli színházi alkotásokra, valamint a független előadóművészek támogatására helyezi a hangsúlyt.