Az új kormányrendelet szerint ha a felsőoktatási intézmény fenntartója úgy dönt, hogy egy félévet nem ismer el érvényesnek, mert nem tudja ellenőrizni az órákat, akkor ez a döntés azonnal végrehajtható, és az ellene indított közigazgatási pernek nincs halasztó hatálya – írja a HVG.
A szöveg természetesen nem utal ennél pontosabban a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, de árulkodó, hogy az alapítványi kuratórium szándéka éppen ez. Az SZFE hallgatói november középen azért indítottak pert az Oktatási Hivatal ellen, mert nem tekinthetik meg a végzést, ami az oktatási tevékenység felfüggesztéséről szólt.
A pernek eddig halasztó hatálya lett volna, most már nincs.
A Magyar Közlönyben szöveg szerint: „közegészségügyi, közbiztonsági okból, természeti csapás vagy a tanév rendjét és a hallgatói jogok érvényesülését közvetlenül fenyegető, elháríthatatlan helyzet esetén a fenntartó - az Oktatási Hivatal tájékoztatása mellett - megállapíthatja, hogy a tanulmányi kötelezettségek jogszerű teljesítésének feltételei nem állnak fenn vagy nem biztosíthatóak, illetve azok nem ellenőrizhetőek általa”.
A rendelet szerint a döntés elleni keresetlevél benyújtásának nincs halasztó hatálya és azonnal végrehajtható.
A kormányrendelet annyit enged meg a diákoknak, hogy az így elveszített félév nem számít bele az államilag finanszírozott 12 félévbe.
Hogy erre miért éppen a veszélyhelyzet miatt van szükség, arra a Magyar Közlöny bővebben nem tér ki. A rendelet 2021. február 8-án hatályát veszti, de addigra már Szarka Gábor kancellár gond nélkül felfüggesztheti – az október 31-i levelében ígért módon – az oktatási tevékenységet és érvénytelenítheti az egyetemfoglalók őszi félévét, amelyet a diákok és a tanárok a tanköztársaság működési kereteiben végeztek el.

Kapcsolódó
Felfüggeszti az oktatási tevékenységet az SZFE-n a kuratórium
A „kialakult vis maior helyzet soron kívüli megszüntetésére” szólította fel a fenntartó alapítványt az Oktatási Hivatal – számolt be róla az atv.hu.