Ahogy a Fidelio is beszámolt róla, a Színház- és Filmművészeti Egyetem kancellári pozícióját elfoglaló Szarka Gábor és Novák Emil megbízott általános rektorhelyettes nyílt levélben adott megegyezési javaslatot a sztrájkolóknak és az egyetemfoglalóknak.
Azt ígérték, ha október 7-ig befejezik a sztrájkot és feloldják a blokádot, a diákokat nem éri retorzió, a dolgozók pedig szeptember 1-től visszamenőlegesen 10%-os béremelést kapnak, egy új bértáblaváltozás pedig további 15%-os emelkedést hozhat.
Az egyetemi polgárok elutasították, és ultimátumnak nevezték a levelet.
Kapcsolódó
Elutasította az SZFE polgársága Novák Emil és Szarka Gábor ultimátumát
Hétfő délután sajtótájékoztatón jelentették be a Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjai, hogy Novák Emil és Szarka Gábor megegyezési ajánlatát egyértelműen ultimátumnak tekintik. Álláspontjuk szerint az egyetemi autonómia, amit a Nemzeti Felsőoktatási Törvény is rögzít, nem képezheti semmilyen egyeztetés részét.
Az SZFE sztrájbizottsága a mai napon délután a Független Szabad Egyetem nevű Facebook-oldalukon tették közzé válaszukat.
Ebben az új vezetés nyolc pontjára válaszul nyolc választ intéztek a kancellár felé, amelyekre egyetlen csomagként tekintenek: „a nyolc pont egymást feltételezi, kiegészíti, azokról a továbbiakban is egyben kívánunk tárgyalni” – írják.
1. A 10%-os béremelésre azzal válaszoltak, hogy
„a bérek emelése önmagában nem tudja megoldani az autonómia garanciájának problémáját”.
2. A 15%-os fizetésemeléssel kecsegtető bértáblaváltozásra úgy reagáltak: erről már volt szó korábban, tehát „az ajánlat ennek a korábbi ígéretnek a megismétlése, és ezért nem része a sztrájktárgyalásnak”.
3. A sztrájkfelhívást addig fenntartják, amíg a tárgyalóféllel mind a nyolc sztrájkkövetelésről a megállapodás írásban meg nem születik.
4. Kérik, hogy a kancellár ne keverje össze a blokádot és a sztrájkot, akkor sem, ha mindkettő az egyetemi autonómia helyreállítását célozza: „A sztrájkot a blokádtól függetlenül fenntarjuk a tárgyalások befejeztéig.” Arra intik továbbá a kancellárt, hogy nem fenyegesse őket burkoltan a bérek visszatartásával: „Szeptemberben az egyetem összes sztrájkoló és nem sztrájkoló dolgozója, minden ösztöndíjas és egyetemi szerződéssel külső gyakorlatukat töltő hallgatója elvégezte a munkáját, sőt, sokan annak többszörösét is.”
5. Szarka ígéretét, miszerint átfogó egyeztetések kezdődnek az egyetem jövőjére a teljes polgárság bevonásával, üdvözlik. „Felhívjuk figyelmét, hogy a kancellár az Egyetem képviselője, működése során nem a fenntartó, hanem az Egyetem érdekeit kell szem előtt tartania, így az egyetemi autonómia alanyaként elsődleges feladata kellene legyen az egyetemi autonómia helyreállításának elérése.”
Kiemelik: „Megjegyzendő, hogy mindezeknek az egyeztetéseknek a modellváltás előtt meg kellett volna történniük.”
6. Szarka szerint a hallgatói fórumok nem akadályozhatják az oktatást. A sztrájkbizottság szerint „A hallgatók Fóruma elsősorban azért jött létre, mert az elmúlt fél évben véleményüket, érveiket egyáltalán nem vették figyelembe, tehetségüket, képességeiket, felnőttségüket folyamatosan megkérdőjelezték.”
7. Szarka azt ígérte, „nem tesz semmilyen lépést azon munkavállalók és hallgatók ellen”, akik szeptember eleje és október 7. között részt vettek a tiltakozó megmozdulásokban.
A sztrákbizottság nem tudja értelmezni ezt a burkolt fenyegetést. „Az Egyetem vezetése ilyen lépéseket nem is tehet”, hiszen a tiltakozók alkotmányos jogaikat gyakorolják.
8. A sztrájkbizottság végül leszögezte:
A sztrájkbizottság szerint valóban „válságnak nevezhető az SZFE tönkretétele”, de azért nem ők felelősek. Arra kérik Szarka Gábor kancellárt, hogy azokban a kérdésekben, amelyekben nem ő illetékes, járjon közben, hogy tudják folytatni a tárgyalást.
Közben Szarka Gábor, aki korábban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, valamint a Honvédelmi Minisztérium kötelékében dolgozott, a napokban úgy nyilatkozott: „a helyzet, amit az egyetemen belül kialakítottak, közel jár a háborús helyzethez”, és utalt arra, hogy az SZFE tanköztársasága háttérből kap utasításokat.
Kapcsolódó
Az SZFE új kancellárja állítja, büszke az egyenruhájára, de nem háborúzni jött
Interjút adott a HVG-nek Szarka Gábor, az SZFE új kancellárja, aki saját bevallása szerint nem jártas a kultúrában, nem háborúzni jött, és nem dolga megítélni, hogy miként jutott a Színmű oda, hogy diákok foglalták el az egyetemet.
Fejléckép: Tüntető hallgató az SZFE autonómiája mellett szeptember 27-én. Fotó: SZFE HÖK