Színház

Az üzlet az üzlet, avagy eladó a menyasszony a Budaörsi Latinovits Színházban

2022.10.03. 10:40
Ajánlom
A házasságok az égben köttetnek – mondják –, de az ágyban hálják el őket. Ám van az úgy, hogy a szerelmesek közé akadályt gördít valamely előre nem látott tényező. Egy harmadik fél, netán a pénz vagy annak hiánya, vagy, hogy a szerelmesek valójában nem is szerelmesek – na itt kezdődnek az igazi bonyodalmak.

Csiky Gergely A proletárok című színdarabját 1880-ban mutatták be a Nemzeti Színházban. Az előadás zajos sikert aratott, a magyar társadalmi dráma születésének nagy pillanataként ünnepelték a premiert, amelyhez fogható előrelépés Katona József és Kisfaludy Károly évtizede óta nem volt a magyar drámairodalom történetében. Ehhez az anyaghoz nyúltak most az átírás virtuóz mesterei, a Mohácsi testvérek, akiknek Csikytől kölcsönzött hősei és hősnői főispáni rangról álmodoznak, szobrot emelnek a kamu vértanúknak, gyorstalpalón végzik a teológiát, vedelik a jóféle pálinkát, és aranyzsinórral kivarrott pufimellényben szónokolják a hazafias érzelmű verseket.

Senkit ne tévesszen meg az eredeti cím, Csiky proletárjai nem a szocializmus proletárjai. A latin kifejezésből fordítva ők azok a nincstelenek, akiknek semmi egyebük nincsen már a nevükön és gyermekeiken kívül.

Örökölt előjogaiknak megfelelően nem értenek semmihez, dolgozni lusták, de élni mégiscsak kell valamiből.

Jobb híján valakiből, aki elég hülye vagy szerelmes ahhoz, hogy hagyja magát lehúzni. Márpedig „amíg van szar, addig veréb is akad” – adatik az egyik szereplő szájába az előadás tulajdonképpeni tételmondata, amely bölcsesség nehezebb időkben bármelyikünknek jól jöhet.

IMG_0654_web-103656.jpg

Jelenet Az üzlet az üzlet, avagy eladó a menyasszony című előadásból (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

És ha már a nehezebb időknél tartunk, itt és most a kiegyezés utáni Magyarországon járunk. A kor hőse a szabadságharcos(nak hazudott) vértanú, hősnője pedig a hazáért mártírhalált halt katona gyászoló, de leginkább dörzsölt özvegye, aki egy hivatásától eltiltott ügyvéddel és egy házasságszédelgő dzsentrivel karöltve igyekszik különféle módszerekkel kicsikarni a hurkára és pálinkára valót azokból, akik nem voltak restek igazi munkából meggazdagodni.

Csiky GergelyMohácsi IstvánMohácsi János: Az üzlet az üzlet, avagy eladó a menyasszony

Rendező: Mohácsi János

Szereplők: Spolarics Andrea, Hartai Petra, Böröndi Bence, Mertz Tibor, Ilyés Róbert, Fröhlich Kristóf, Chován Gábor, Alberti Zsófi, Lugosi György, Bohoczki Sára, Szőts Orsi, Bregyán Péter, Takács Zalán, Páder PetraKovács Márton, Móser Ádám, Benkő Róbert

 

Bővebb információ az előadásról a Budaörsi Latinovits Színház oldalán olvasható.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Fröhlich Kristóf és Hartai Petra Az üzlet az üzlet, avagy eladó a menyasszony című előadásban (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Az emberség kellékei – jótékonysági árverést hirdet a Radnóti Színház

Ikonikus színházi kellékek kerülnek kalapács alá Az emberség kellékei című jótékonysági online aukciót során. A szervező Radnóti Színház sikeres előadásaihoz köthető kellékeit árverezi el. Az aukció március 24–31. között zajlik.
Színház hír

Március 24-én búcsúztatják Csombor Terézt

Februárban elhunyt színművészétől, Csombor Teréztől búcsúzik a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház. Március 24-én, hétfőn a nagyszínház előcsarnokában tartják a megemlékezést, az esemény nyilvános a sajtó és a nagyközönség előtt is.
Színház ajánló

Meghirdette teljes évadát a Pintér Béla és Társulata

A társulat a 2024/2025-ös évadot június 27-én zárja, de addig még számos előadás várja a nézőket, mind az Átriumban, mind pedig a Szkéné Színházban.
Színház interjú

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Színház ajánló

Egy korszak lezárul – búcsúzik a Kultúrbrigád

160 hónap, 2700 előadás, 800 ezer néző – a Kultúrbrigád elmúlt 13 éve alatt számtalan emlékezetes pillanatnak lehetett tanúja a közönség, , most egy meghatóan gazdag, 2012 óta tartó korszak zárul le.