Bagossy László 2018 márciusában vette át a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a Színházművészeti Intézet vezetését Csizmadia Tibortól. Akkor úgy nyilatkozott lapunknak, hogy az egyik célja azt elérni, hogy fel tudják venni a budapesti színházak ritmusát, és az egyetemen működő Ódry Színpad „egy nyitott és különleges szellemi műhely legyen, ahol pezseg az élet, és ahol a szakma meg a közönség már az első lépéseik idején felfedezheti a legfiatalabb tehetségeinket.”
A szerkesztőségünkhöz most eljuttatott közlemény szerint az intézetvezető korábban – közel másfél éve – az SZFE kancellárjának jelenlétében megbeszélést folytatott a Kaposvári Egyetem művészeti rektorhelyettesével, Vidnyánszky Attilával, valamint Kéri Kitty intézetvezetővel, ugyanis szerette volna elérni, ha a két intézmény közös stratégiát dolgozott volna ki annak érdekében, hogy az egyetemi játszóhelyek - köztük az Ódry Színpad - részesüljenek a kieső TAO-pénzek kompenzálására létrehozott pénzügyi alapból.
Tárgyalásunknak nem volt eredménye, az SZFE egyetlen fillér kompenzációt sem kapott, pályázatainkat az EMMI egytől-egyig elutasította
- összegezte a megbeszéléseket Bagossy László, aki fontosnak tartotta kiemelni, hogy nem ért egyet Vidnyánszky Attila az SZFE rektori pályázataival kapcsolatos megállapításaival, a rektorválasztás eredményének megkérdőjelezését pedig visszautasítja.
Vidnyánszky Attila a Népszavának adott interjút, amelyben arról beszélt, meggyőződése, hogy lehet az SZFE jobb. Hozzátette: „Pár hónappal ezelőtt találkoztam a kancellár jelenlétében a másik rektorjelölttel, Bagossy László rendezővel, aki maga is elismerte az intézmény zártságát.
Az ő rektori pályázata a változás lehetőségét és szándékát tartalmazta.
Ám vele szemben Upor Lászlót támogatta a szenátus, aki a változatlanság híve. A párbeszédet fent kell tartani, de ehhez a másik félre is szükség van” – tette hozzá.
Bagossy László közleményének teljes szövege itt érhető el:
Az elmúlt napokban Vidnyánszky Attila többször is véleményt nyilvánított az SZFE rektori pályázataival kapcsolatban, progresszívnek nevezve a dolgozatomat és maradinak Upor Lászlóét. Ennek kapcsán azt is nyilatkozta, hogy „nemrég találkozott velem”, továbbá, hogy ezen a találkozón magam is az SZFE „zártságáról” beszéltem, amivel azt a látszatot keltette, mintha a modellváltás időszakában és annak apropóján folytattam volna vele informális háttérbeszélgetéseket.
Az igazság ezzel szemben az, hogy találkozónk másfél évvel ezelőtt történt, és nem a mostani botrány, hanem egy másik, a TAO megszüntetésének botránya volt az ok. Az eszmecsere nem négyszemközt zajlott: jelen volt az SZFE kancellárja és Kéri Kitty, a Kaposvári Egyetem intézetvezetője is. Szerettem volna, ha közös stratégiát képviselünk annak érdekében, hogy egyetemi játszóhelyeink, mint az Ódry Színpad, részesüljenek a kieső TAO-pénzek kompenzálására létrehozott pénzügyi alapból. Tárgyalásunknak nem volt eredménye, az SZFE egyetlen fillér kompenzációt sem kapott, pályázatainkat az EMMI egytől-egyig elutasította.
Ami a rektori dolgozatokat illeti: azokat a választás demokratikus processzusának szellemében nyilvánossá tettük, így bárki számára megnyílt a lehetőség, hogy véleményt formáljon róluk, és hogy véleményét összevethesse a mások véleményével. Vidnyánszky Attila megállapításainak igazságát is mérlegre teheti bárki, aki veszi hozzá a fáradságot. A magam részéről ezeket a megállapításokat tendenciózusnak, manipulatívnak és leegyszerűsítőnek találom, azokkal nem értek egyet, a rektorválasztás eredményének megkérdőjelezését visszautasítom.
Budapest, 2020.07.03.
BAGOSSY LÁSZLÓ
intézetvezető
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Fejléckép: Bagossy László (fotó: Takács Attila / Orlai Produkciós Iroda)