Augusztus 23. éjfélig adhatta le szavazatait a közönség a Kaszás Attila-díj utolsó fordulójában a versenyben lévő három színművész valamelyikére, Balla Eszterre, Ecsedi Erzsébetre és Tóth Ildikóra. A végeredményt augusztus 30-án, az Országos Színházi Évadnyitó esti gáláján ismertették a Szegedi Nemzeti Színházban. A díjátadó ünnepség a teátrum igazgatója, Barnák László rendezésében valósult meg.
A díjat idén Balla Eszter vehette át.
A Hegyvidéki Önkormányzat és a Mozaik Művészegyesület által 2008-ban alapított díj a szakmai elismerésen túl Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását is szolgálja, hiszen a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt társulatai közösséggé formálásában.
Balla Eszter 2001-ben végzett színművészként a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, majd ezt követően megfordult a Nemzeti Színházban, a kaposvári Csiky Gergely Színházban, az Új Színházban, a kecskeméti Katona József Színházban, a Madách Színházban és a Déryné Vándorszíntársulatnál. Jelenleg a Centrál Színházban találkozhatunk vele a legtöbbet, ahol a My Fair Lady és a Fekete Péter című előadások mellett szeptembertől a Játék a kastélyban című Molnár-mű bemutatóban is színpadra lép.
A színművészt a Kaszás Attila-díjra a 6SZÍN jelölte, ahol a 2023-ban, Lengyel Andor rendezésében bemutatott A hosszú élet titka című előadásban szerepel. Számos filmszerepben is látható volt, többek közt a Moszkva tér című alkotásban, a Szezonban, a Kölcsönlakásban és a Kontrollban, legutóbbi filmes munkája Pacskovszky József idén bemutatott, Majdnem menyasszony című alkotásába volt. Három gyermek édesanyja, férje Garas Dániel operatőr.
A színművésszel a kultúra.hu készített előzetesen interjút, amelyben Balla Eszter úgy fogalmazott, hogy amikor megtudta, ki a másik két jelölt az utolsó körben, tiszta szívből azt kívánta, hogy ne ő kapja a Kaszás Attila-díjat, hanem Ecsedi Erzsébet vagy Tóth Ildikó, mert mindkettejüket nagyon kedveli és tiszteli. „Huszonhárom éve semmilyen díjat nem kaptam, és sem sértettség, sem szomorúság nincs bennem ezzel kapcsolatban. Inkább zavarba jöttem, mert meglepett, hogy a 6SZÍN jelölt, főleg mert ezt társulati díjnak mondják. A 6SZÍN befogadó színház, és csak egy darabban játszom ott, de jólesett, hogy a sok-sok színészből, aki náluk megfordul, éppen engem jelöltek.”
Sosem tudtam felhőtlenül boldogan színpadra lépni Elizaként,
mert mindig bennem volt, hogy azért játszom, mert nem Kátya játssza – emlékezett vissza My Fair Lady női főszerepének átvételére a Centrál Színházban, ahol jelenleg is látható az előadásban Alföldi Róbert partnereként. – Most, hogy ő már elment, végképp vegyes érzelmek dolgoznak bennem, mert amúgy komoly egykori szerepálmomról beszélünk, és boldog vagyok, hogy újra rám talált. Később Tamás (Puskás Tamás, a Centrál Színház igazgatója – a szerk.) újra megkeresett, hogy a Fekete Péter című operettben is vállaljak el egy szerepet.
Húsz éven át kizárólag naivákat osztottak rám, és nagyon élvezem, hogy végre karakteresebb szerepkörbe léptem.
Colette, a szubrett bőrébe bújtam, és szerencsére az is jól sikerült. (…) Húsz év kihagyás után elkezdtem beépülni egy társulatba, ahol nagyon jól érzem magam. A Centrál családias hangulatú magánszínház modern és klasszikus produkciókkal, amelyeket a rendezők nem akarnak megerőszakolni. Ehhez a színházi hozzáálláshoz közel érzem magam.”
Az elismerést a korábbi években Szarvas József, Nemes Levente, Mátray László, Mucsi Zoltán, Bányai Kelemen Barna, Borovics Tamás, Nagy Alfréd, Mészáros Tibor, Schneider Zoltán, Krisztik Csaba, Nagy Csongor Zsolt, Orosz Ákos, Földes Tamás, Rusznák András, Harsányi Attila és Csankó Zoltán vehette át.
Fejléckép: Balla Eszter (fotó/forrás: Hegyi Júlia Lili / Kaszás Attila-díj)