Színház

„Be kell tartanom az ígéretemet” – interjú Szilágyi Enikővel

2018.11.30. 09:00
Ajánlom
Magyar színésznő, aki Franciaországban él és sanzonokat énekel. Minden évben örömmel jön Magyarországra, legközelebb december 12-én este az Urániában hallhatjuk francia-magyar sanzonestjét. Szilágyi Enikővel beszélgettünk dalválasztásról, francia nyelvről és a Lordok Háza is szóba került.

Hogyan találkozik a színészet és az éneklés a pályádon?

2006-ban már sok koncert szerződésem volt Párizsban és Franciaország számos városában, ekkor költöztem el Budapestről Párizsba, és a színjátszást felváltotta az előadóművészet. Három csodálatos szereppel zártam a magyarországi színjátszási korszakomat: Visky András Juliájával, Samuel Beckett Játék című darabjának Feleség szerepével és Margueritte Duras Ketten is egyedül A nő szerepével. A zene, a költészet színpadra álmodva tovább élteti bennem szakmám iránti örök szerelmemet. Az éneklés színház is, koncert is, előadóművészet is egyben.

Az előadások hangulatát  a dalok zeneiségének sokszínűsége és tartalmuk különbözősége adja.

Például Jean Musy gyönyörű zenéje, a Picasso örökkévalóság (L'éternité Picasso), amely Picasso festményeiből és életéből ragad meg egy részletet  és az általam írt Klausenbourg (Kolozsvár), amely gyerekkorom szomorú története, két külön világ és mégis összetartozik. Ezt a gyerekkori történetet nem tudtam soha elmondani, viszont franciául megírtam.

És mi ez történet?

A gyerek és az anya kapcsolatáról szól, azaz anyámról és rólam. Nagyon hosszú évek után szakadt ki belőlem dalban és érdekes módon franciául. Ezért választottam hozzá a város német nevét.

Szilágyi Enikő Kolozsvárról, szülővárosából érettségi után a marosvásárhelyi Színház- és Filmművészeti Egyetemre került, ahol már elsőéves korától megtalálták a filmszerepek. Színházi alakításai mellett tizenhét filmben játszott, mielőtt 1989-ben, még a forradalom kitörése előtt elhagyta Romániát. A kilencvenes évek elején négy évet élt Belgiumban, majd néhány évre visszatért Magyarországra. Debrecenben, Kecskeméten, illetve Budapesten volt színházi társulatok tagja. Számos szakmai elismerést kapott már Romániában is, Magyarországon pedig az év legjobb színházi színésznőjeként négyszer vehetett át nívódíjat. Előadóművészi munkásságának elismeréseként megkapta a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjét és a Kazinczy-díjat, a Francia Köztársaság Kulturális Minisztériuma pedig a közelmúltban a „Művészet és Irodalom Lovagrendje" díjat adományozta neki.

Érdekes, hogy a francia nyelv, a francia sanzon adta meg azt, amiben igazán ki tudsz teljesedni.

Ezt én nem így gondolom, hiszen korábban eljátszhattam a drámairodalom legszebb női szerepeit. A Vérnászból a Menyasszonyt, az Ahogy tetszikből Violát, A mandragórából Lucretiát, Stuart Máriát, Hedda Gablert, Yermát és még sorolhatnám az egyiket a másik után, a színházi szerepeim teljes művészi kiteljesedést nyújtottak számomra.

Az énekléssel egy új szakasz kezdődött a művészi pályámon, inkább így nevezném.

Mikor kezdtél el franciául írni?

Tizenhárom éve. Engem is megdöbbentett, hiszen még „alig beszéltem franciául”, de már írtam. Azóta nagyon sok szöveg és vers íródott, melyeket próbáltam ugyan eldugdosni a fiókba, de a zeneszerzők végül meggyőztek és rájuk bíztam őket. Érdekes dolgok születtek belőlük.

A szöveg vezet a dalválasztásban?

Igen.

Egyértelműen az a fontos, hogy miről beszélek, hogy mit közlök.

Elsősorban olyan dalokat adok elő, amik rólam is szólnak. Amelyek tükrözik a valóságot, az én világomat, és amely körülvesz. 

SzilagyiEnikoes-150000.jpeg

Szilágyi Enikő és Bart Meynckens (Fotó/Forrás: Szilágyi Enikő)

Mekkora repertoárt építettél fel?

Hat különböző estet tartok repertoáron. A Kurt Weill-estem programjában kevés dalt éneklek a német korszakából, mert azokat mindenki ismeri, a francia korszakát meg szinte senki. Én viszont nagyon szeretem. Az amerikai korszakát már jobban ismerik, de azt sem igazán. Van egy Jacques Brel-estem, és egy Barbara-estem is. Ő egy francia zongorista, zeneszerző, költő, előadóművész volt, a dalait Belgiumban ismertem meg, amikor ott éltem, ’89 után. Teljesen véletlenül egy tévéműsorban hallottam először róla, megdöbbentett, hogy nem ismertem és mindent meg akartam tudni a művészetéről. Megvettem a könyveit és a lemezeit, és elhatároztam, hogy bemutatom a közönségnek.

Ezen kívül Edit Piaf-estem  is van, amely felkérésre készült, a 100 éves évfordulóra néhány éve, meg is ijedtem a feladattól. Azzal győztek meg, hogy én biztosan egészen másképp fogom elénekelni.

Ugyanis a franciák nagyon érzékenyek arra, és egyáltalán nem szeretik, ha a bálványozott énekeseiket utánozzák.

Talán ezért is van sikerem náluk, azt mondják rólam, hogy egészen mást csinálok, és mégis felébresztem bennük azt az érzetet, hogy tisztábban emlékezzenek a nagy énekeseikre. Barbara estemről a kritikák azt mondják, hogy általam jobban megértik a dalokat, mint az eredetiből, mert Barbara sokszor gyorsan énekelt, szinte hadart, én pedig minden dalát lelassítottam, hogy a csodálatos szövegek érthetőbbek legyenek.

Boris Viantól két-három dalt szerettem, de soha eszembe nem jutott volna egy egész estet összeválogatni tőle, de pár éve neki is évfordulója volt, és a Boris Vian Társaság felkérésére megszületett az est.  

A hatodik estem az én saját dalaimból áll. Dalokból, amiket én írok, amiket nekem írnak.

SzilagyiEniko2-150106.jpg

Szilágyi Enikő

Felkérésre kombinálod is ezeket a dalokat?

Igen, attól függ, hogy mit kérnek a színházak, és nem szeretek túltengeni a saját dalaimmal, de néha-néha azokat is előadom, ahogy most a Klausenbourgot is az Uránia gyönyörű színpadán. Rengeteg magánkoncertem van, és volt egy évem, amit az angol Lordok Háza felkérésére szinte csak velük töltöttem. Még 2012-ben énekeltem nekik először a felújított La Paiva palotában, a Champs Elyseén. Három évvel később jött az egész éves felkérés, sokat utaztunk együtt és többször koncerteztem Londonban, természetesen zártkörű, magánklubokban. Nagyon nagy megtiszteltetés volt, hogy a rengeteg francia énekes közül, engem választottak.

Mivel foglalkozol mostanában?

A saját dalaimból lemezanyag készül. Most ezt tartom a legfontosabbnak. Össze akarom állítani a saját szerzeményeim verseit és szövegeit.  

Időről-időre rendszeresen koncertezel Magyarországon is. Mit jelent itt fellépni?

Nagyon fontos számomra, hogy újra magyar színpadokon léphetek fel. Tizenöt értékes évet töltöttem itt, és nagyszerű emberekkel dolgozhattam, kitűnő szerepeket játszhattam. Újra itthon. Jó érzés.

A decemberi koncerteden magyarul is fogsz énekelni, pedig nem szoktál.

Ez most egy magyar - francia est lesz, az Urániában 12 magyar nyelvű dalt éneklek a két részes előadásban. Ez az én tiszteletadásom azoknak a magyar színészeknek, akiket gyerekkorom óta imádtam és tiszteltem.

Fejet hajtok Latinovits Zoltán, Darvas Iván, Domján Edit, Ruttkai Éva, Törőcsik Mari és kamaszkorom Cseh Tamása előtt, akinek a Micsoda útjaim dalát nem lehet nem előadni.

A következő koncertem műsorára csak magyar verseket és sanzonokat válogatok. Ez február 16-án lesz az Óbudai Társaskörben,  ahol tavaly, a könyvbemutató koncertemen megígértem a közönségemnek, hogy egy év múlva magyar nyelvű előadással fogok visszatérni. Be kell tartanom az ígéretemet.

Kolozsvár Párizsban - Klausenbourg dans Paris - Szilágyi Enikő sanzonestje
2018. december 12. 19:30 - 21:30
Uránia Nemzeti Filmszínház
1088 Budapest, Rákóczi út 21.

Címlapkép: Szilágyi Enikő

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Parti Nóra: „A szívem csücske az Igenis, miniszterelnök úr!”

Több mint tíz év töretlen siker után az Igenis, miniszterelnök úr! utolsó előadásai közelednek a RaM-ArT Színházban. A válságkomédia már csupán áprilisig látható, azt követően lekerül színpadról a Kultúrbrigád sikerdarabja.
Színház hír

A főpolgármestertől várnak segítséget a Kolibri ügyében

A Magyar Színházi Társaság arra kéri Karácsony Gergelyt, kezdjen egyeztetést a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetőjével a kialakult „rendkívül méltatlan” helyzet megoldására.
Színház hír

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Színház hír

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.
Színház ajánló

„Te vagy a híres Vitéz László?” – Kemény Henriket ünnepli egyhetes programsorozattal a debreceni Vojtina Bábszínház

Január 28. és február 2. között rendezik meg Kemény Henrik 100 – A Bábjátékos (1925-2025) című egyhetes programsorozatot a Kossuth-díjas bábművész születésének 100. évfordulója alkalmából.