Színház

Benedek Miklós: „Az igazat mondom, én nem hazudtam soha”

2023.11.08. 11:55
Ajánlom
Benedek Miklós már több mint ötven éve van a pályán. A Kossuth-díjas színész-rendezőt szeptemberben a Nemzet Színészének választották meg kollégái. Ennek apropóján kérdezte a Nemzeti Színház. Interjúszemle.

Pályája során Benedek Miklós összesen húsz évet töltött a Nemzeti Színházban, 1969-től tizennégy évet, 2003-tól pedig még hatot. Az interjúban ennek kapcsán elmondta, hogy sokat tanult a Nemzetiben, de az igazi terepe a Vígszínház lett volna, ahová hívta is Várkonyi Zoltán igazgató, de Benedek nem élt a lehetőséggel, pedig vendégként nagy sikerei voltak ott.

A Nemzeti Színház Schwajda György rendezte A vihar-előadásban Prosperót alakította, amely kapcsán felidézte: „A bemutató után az engem addig nagyon szerető kritikusok megírták, hogy Prospero borzasztó, nem is értik, hogy taníthatok a főiskolán, és hogy jön ahhoz Schwajda, hogy ezt megrendezze. Évekkel később találkoztam az egyik kritikussal – akivel addig jó barátságban voltunk, de onnantól kiírtam a noteszből –, aki elmondta, hogy megírta a kritikát, majd a főkritikus átíratta, mondván ezt a darabot nem lehet dicsérni. Ez így történt.

Az igazat mondom, én nem hazudtam soha.

Ha megkérdezik a véleményemet, akkor megmondom, hogy ne haragudj, ez nekem nem tetszik” – vallotta meg Benedek, aki arról is szólt, hogy a Nemzetiből Alföldi Róbert igazgatása idején kellett távoznia. Ennek kapcsán megjegyezte: „Erről mindig diplomatikusan beszéltem. Ha valakit megsértek, nem tudok aludni, és még akkor is, ha igazam van, felhívom, hogy beszéljük meg. Ő ezt soha nem tette meg.”

243149507_4616527295065585_7045058041760649467_n-094850.jpg

Benedek Miklós 1972-ben (Fotó/Forrás: Kádas Tibor / Fortepan)

A Nemzeti Színészei közé szeptemberben, Balázsovits Lajos helyére lépett, aki az osztálytársa volt. Mint elmesélte, jó barátok voltak, ám később pályájuk más irányba vitte őket. Később, miután leváltották a Játékszín éléről, Balázsovits felhívta Benedeket: „Elmesélte, hogy milyen beteg, kiderült, hogy ugyanaz a bajunk. Akkor nekem még nem volt ilyen erős a COPD-m. Onnantól kezdve csak gyógyszerekről, lélegeztetőgépekről, doktorokról beszélgettünk. Hullámzó kapcsolatunk volt.

Ő a negyedik az osztályunkból, aki meghalt. Nem mondom, hogy nem félek."

A Katona József Színházból húsz év társulati tagság után távozott. Mint mondta, azért, mert elmúlt, mint egy szerelem. „Az első hét év eufórikus hangulatban telt el. Miután Székely Gábor távozott, még egy darabig jó volt, aztán egyre csökkent a lelkesedésem. Évekig gondolkoztam rajta, mindig húztam, halasztottam. Mégis csak egy jó színház, hová menjek innen? Aztán eldöntöttem, hogy szabadúszó leszek. Szakmai nyugdíjba mentem.”

Benedek_Miklos_eorifoto-3348-112236.jpg

Benedek Miklós (Fotó/Forrás: Eöri Szabó Zsolt / Nemzeti Színház)

Benedek Miklós eddig közel százötven szerepet játszott el, emellett majdnem negyven darabot rendezett – idézi fel az interjú. Jelenleg az Orlai Produkció Hárman a padon című előadásában látható, valamint a Vígszínházban, ahol újra műsorra kerül a Játék a kastélyban, amiben lassan százhetvenedszer alakítja Turait, az írót. „Az kemény dió lesz. Ott van az asztalomon a példány. Minden nap simogatom, tanulom” – mondta a színművész, aki régebben nagyon sokat járt színházba, évi hetven-nyolcvan előadást nézett meg, ma viszont már nem jár. „Abbahagytam, mert olyan sok rosszat láttam – jegyezte meg. – Fölösleges meztelenséget, trágárságot. Már nem akarok dühöngeni. És amikor átírták Molnár Ferenc és Szép Ernő darabjait!

Inkább itthon, ebben az elefántcsonttoronyban élek, gondolkodom, olvasok.”

A teljes beszélgetés itt olvasható.

Szerző: Ozsda Erika, forrás: Nemzeti Színház

Fejléckép: Benedek Miklós a Hárman a padon című előadásban (forrás: Orlai Produkció)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház hír

Búcsúzik Annie Baker sikerdarabja Budaörstől, december 7-én játsszák utoljára a Johnt!

A darab magyarországi ősbemutatójára a Budaörsi Latinovits Színházban került sor 2023 őszén Máté Gábor rendezésében, Takács Katalin, Bánsági Ildikó, Hartai Petra és Böröndi Bence főszereplésével.
Színház hír

Nem kapott működési támogatást a Magyar Színházi Társaság

A szervezet közleményben tudatta, hogy idén nem részesültek előadó-művészi támogatásban, és ennek kapcsán kifejtette álláspontját a közelmúlt vitás színházi kérdéseiről.
Színház interjú

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Színház ajánló

Utoljára látható a Túlságosan vékony falak

Január 23-án a Trafóban tekintheti meg utoljára a közönség Bódi Zsófia, Georgita Máté Dezső és Horváth Panna darabját, amely a közösségi média és a magánszféra problematikus kapcsolódását mutatja be.
Színház interjú

„Itt most a szó jó értelmében szemérmetlennek kell lennünk” – beszélgetés Dobó Katával és Marjai Virággal

John Lonoff Centiről centire című darabjában apránként derül ki, hogy a felszín alatt senki és semmi sem tökéletes. A mű sikert aratott New Yorkban, a magyarországi közönség először a Rózsavölgyi Szalon előadásában láthatja, december 12-én.