Tavaly ünnepelte fennállásának 200. évfordulóját a Miskolci Nemzeti Színház. A teátrumot 2015 júniusa óta vezeti Béres Attila rendező a Művészeti Tanáccsal közösen, aki újra elindult a pozícióért, kihívójának Horváth Ádám operaénekes jelentkezett. A Borsod24 híradása szerint a szakmai zsűri 4 igennel, 0 nemmel és 4 tartózkodással támogatta Béres Attila pályázatát, míg Horváth Ádám 0 igent, 5 nemet és 3 tartózkodást kapott. Miskolc város kulturális bizottsága ugyancsak Béres Attila pályázatát tartotta jobbnak, és azt terjesztette be az augusztus 29-i közgyűlésre támogatandónak, amelyet a képviselőtestület száz százalékban támogatott – erről a színház adott hírt közösségi felületén.
Béres Attila és a Művészeti Tanács megbízatása 2025. január 31-től újabb öt évre szól, a kinevezésről szóló végső döntést Hankó Balázs miniszternek kell meghoznia.
„Nem tudom, mennyit ér tíz év munkája, de most eldől – nyilatkozta Béres Attila idén nyáron a Fideliónak. – A lelkiismeretem tiszta, mert amit csináltunk, azt nem lehet elvenni tőlünk.
Tiszta és oxigéndús levegővel tölt el, ha arra gondolok, ami Miskolcon ebben a tíz évben megtörtént.
Ha a politika vagy a különböző machinációk másképp gondolják, az az ő felelősségük. Volt egy nagy adósságom, az öt évvel ezelőtti pályázatban leírtam, hogy a miskolci színházat megmérettessük nemzetközi térben. Tavaly novemberben egyedüli magyar társulatként felvételt nyertünk az Európai Színházi Unióba. Utoljára a Katona volt tag valamikor a 90-es, 2000-es években. Most pedig mi kerültünk be olyan társintézmények mellé, mint a milánói Piccolo Színház és még sorolhatnám. Ez megnyit egy csomó kaput. Ezek után, még ha volnának is pontok, amin változtatnék, nem tudom azt mondani, hogy másképp csinálnám. Ugyanezt az irányt fogjuk folytatni.”
A Művészeti Tanács munkája kapcsán Béres Attila kifejtette: „Tizenkét éve lapot húztunk huszonegyre. Odamentünk hatan azzal az elképzeléssel, hogy nem egyszemélyes vezetés, nem egy ízlés és esztétika dominál, hanem hat ember konszenzuális akarata alakítja a műsorpolitikát és a teljes működést. Két és fél év után arra jutottunk, hogy nem sikerül – de a gondviselés adott még egy lehetőséget, hogy bebizonyítsuk. Nehéz út, ha nem egyedül határozol meg dolgokat, ha (azóta) öten hoztok döntést a szereposztástól kezdve a marketingen át mindenről, de nekem nagyon jó tanulóidőszak volt ez. Kilenc évig fenntartani ezt az egységet, a közösségi lét emberi oldalának a képlete.”
Béres úgy véli, rengeteg olyan túlgenerált konfliktus jellemzi a színházi világot, amelyek egyszerű igenekkel és nemekkel megoldhatók volnának. „Ha valamire büszke vagyok tíz év színházigazgatás után, az az, hogy nekem is csak egy szavazatom van az öt ember között, a legfontosabb szakmai kérdésekben is. Mindig öt ember döntött, ami azt is jelenti, hogy ez egy működőképes modell:
közös nevezőre jut öt ember, akiknek nem ugyanaz a gondolkodásuk, más a világlátásuk, de még csak nem is ugyanazt a színházat szeretik.
Mindig megtaláltuk a megoldást, mert az ügy mindig fontosabb volt, mint bármelyikünk egyéni ambíciója.”
FRISSÍTÉS! 2024.08.29. 14:40
Béres Attila a társulathoz intézett gondolatai:
Az elmúlt időszakban sokszor mondtam: meggyőződésem, hogy ezért a közösségért, ami ebben a színházban és ebben a városban van, bármit érdemes a vezetőknek vállalni.
Bármilyen harc, küzdelem és nehézség könnyen vállalható egy ilyen közösségért.
Újabb öt évig vezethetjük mi a színházat. Mi, hiszen nem csak nekem szavaztak bizalmat, hanem a Művészeti Tanácsnak, így Keszég Lászlóval, Rusznyák Gáborral, Szabó Mátéval és Szőcs Arturral, és persze Cser Ádámmal és Kozma Attilával újabb öt évig folytathatjuk azt a munkát, amit sok évvel ezelőtt elkezdtünk. Értetek, a társulatért, a városért, ezért a közösségért. Az igazgatóválasztás folyamatának, a várakozásnak a legmeghatóbb pillanata számomra az augusztus 22-i társulati szavazás volt, melyen a társulat 98 százaléka engem támogatott.
Ígérem, hogy a továbbiakban is igyekszem megfelelni nektek.
Fejléckép: Béres Attila (fotó/forrás: Éder Vera / Miskolci Nemzeti Színház)