Néhány hete jelentették be a júniusban megrendezendő Pécsi Országos Színházi Találkozó versenyprogramját. Gulyás Gábor esztéta, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója és Zalán Tibor József Attila-díjas író, dramaturg válogatásában akkor még ott szerepelt a Magyar Színház A székek című produkciója is.
Szabó K. István 2018 áprilisában bemutatott rendezése komoly lehetőséget ad a két főszereplőnek, Béres Ilonának és Fodor Tamásnak, hogy maró öniróniával és humorral mutassák meg mindazt, amit az ő életkorukban a színházról, az életről, a párkapcsolatokról, a társakról, a világról tudniuk lehet – ezt pedig a válogatók is méltányolták.
Értesüléseink szerint Béres Ilona egészségügyi állapota miatt a Magyar Színház végül kénytelen volt visszalépni a szerepléstől.
A Fidelio megkeresésre a Magyar Színház az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünknek:
Amennyire örültünk és amilyen büszkék voltunk amikor megtudtuk, hogy Ionesco: A székek színdarabja Szabó K. István rendezésében részt vehet a POSZT programjában, olyan szomorúan kell most tudomásul vennünk, hogy Béres Ilona elhúzódó betegsége nem teszi lehetővé, hogy kihasználjuk ezt az alkalmat, és szakmai nézők előtt, színházi fesztiváli közegben mutathatnánk meg, hol tart most a Magyar Színház.
Mégis mindennél fontosabb nekünk, hogy Béres Ilonának a legteljesebb gyógyulást kívánjuk éppen a majdani előadások érdekében. Bízunk abban, hogy ez a kétszemélyes játék vele és Fodor Tamással sok örömet szerez majd a nézőknek, és további évadokban is büszkélkedhetünk még ezzel a számunkra is meghatározó előadással.
Ennek reményében kívánunk minden résztvevőnek sikeres POSZT-ot!
A Magyar Színház társulata
A felszabadult helyre a szinhaz.org információi szerint a Pinceszínház tavaly októberben bemutatott A tribádok éjszakája című előadását hívták meg a POSZT szervezői. Per Olov Enquist drámáját Kiss Csaba állította színpadra Kaszás Gergő, Györgyi Anna, Juhász Réka és Gömöri András Máté szereplésével.
Gömöri András Máté, Gaszás Gergő - A tribádok éjszakája (Fotó/Forrás: Herbszt-Véner Orsolya / Pinceszínház)
Az 1975-ös darab már megjelenésekor zajos reakciókat gerjesztett, hiszen nyíltan, nyersen, néha szókimondóan állít színre olyan tabukat, mint a leszbikus vonzalom, a női alkoholizmus, a házasságon belüli lelki erőszak. Az életrajzi hitelességgel készült mű August Strindberg és volt felesége életét mutatja be válásukat követően.
A változás kapcsán megkerestük a POSZT szervezőit is, amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.