Mint arról korábban hírt adtunk, Vámos László ötven éve végzett osztályának tagjai, köztük Kossuth- és Jászai-díjjal kitüntetett színművészek levélben tudatták a nyilvánossággal, hogy nem fogják átvenni aranydiplomájukat szeptember 11-én.
Így fogalmaztak: „Nem vehetünk át aranydiplomát azoknak a kezéből, akik megtagadták egykori tanáraink és tanáraik sorát, Nádasdy Kálmántól Ascher Tamásig.
Azt a szakmai nyitottságot és sokszínűséget, amit az átalakítás folyamatában az utolsó pillanatig védeni próbáltunk, és ami számunkra ma is mindennél fontosabb.”
Az ötven éve végzett osztály tagjai között van Kútvölgyi Erzsébet, Lázár Kati, Egri Márta, Miklósy Judit, Varsa Mátyás és Vas-Zoltán Iván.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem díszdiploma-átadó ünnepséggel egybekötött tanévnyitóján több egykori hallgató is megjelent, akik átvette az oklevelet. Aranyoklevélben részesült Kabay Barnabás Balázs Béla- és SZOT-díjas film és televízió rendező, Reviczky Gábor Kossuth- és Jászai Mari -díjas színművész, Borbás Gabriella Jászai Mari- és Kabos Gyula-díjas színművész és Sáfár Anikó színművész.
Gyémántoklevelet kapott Nagy Anna Jászai Mari- és Magyarország Érdemes Művésze díjas színművész, valamint Harsányi Frigyes Jászai Mari-díjas színművész. Vasoklevelet vehetett át Bodrogi Gyula Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész. Ambrus András, a Magyar Rádió Nívódíjával kitüntetett színművész rubintoklevelet vehetett át.

Sepsi Enikő rektor és Reviczky Gábor a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanévnyitó és díszdiploma-átadó ünnepségén (Fotó/Forrás: Bruzák Noémi / MTI)
Az eseményen jelen volt Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár, aki köszöntőjében a Színház- és Filmművészeti Egyetemet izgalmas, pezsgő szellemi műhelynek nevezte, ahol az élő közösséget a hallgatók alkotják, szabadon, tudásuk, tehetségük, világnézetük, hitük és szorgalmuk szerint, elfogadva a kultúra sokszínűségét, tisztelve a nemzet hagyományait, büszkén megbecsülve a kulturális örökséget. „Ebben a korszerű, nyitott, befogadó szellemiségű és a legmagasabb szakmai színvonalat nyújtó intézményben minden együtt van a szabad, méltó körülmények között folytatott tanuláshoz és alkotáshoz” – emelte ki az államtitkár.
Vidnyánszky Attila rendező, az egyetemet fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának elnöke a tanévnyitón hangsúlyozta, hogy mára sikerült „kinyitni” az intézményt:
soha ilyen gyakorisággal és intenzitással külföldi alkotók nem voltak jelen, mint most.

Vidnyánszky Attila a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanévnyitó és díszdiploma-átadó ünnepségén (Fotó/Forrás: Bruzák Noémi / MTI)
A Nemzeti Színházat is vezető szakember figyelmeztetett arra, hogy a színházi világnak ismét igazolnia kell léte jogosultságát, de a közönség jelet ad: mára már nagyobb a magyarországi teátrumok nézőszáma, mint a járványhelyzet előtt volt – jegyezte meg. Vidnyánszky Attila kiemelte: sok még a teendő az egyetemen infrastrukturális területen is, de az alap a szabad légkör biztosítása, hiszen szabadságérzet nélkül nem lehet alkotni, nem lehet komoly dolgokat létrehozni. Ennek felelőssége elsősorban a tanári gárdáé, de a diákságé is - mutatott rá a kuratórium elnöke.
Sepsi Enikő, az SZFE frissen kinevezett rektora beszédében kiemelte, több mint tízszeres volt a túljelentkezés az egyetemre, így a legjobb magyar tehetségek tanulhatnak ott. Idén 1919 jelentkező közül 144-en nyertek felvételt, és 141-en iratkoztak be; a tanév megújult tantervekkel és 16 képzéssel indult – közölte. A rektor elmondása szerint az intézményben szervezeti átalakítások is zajlottak, Mádi Zoltán személyében például új gazdasági főigazgató érkezett.
Fejléckép: Bodrogi Gyula és Sepsi Enikő rektor (középen) a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanévnyitó és díszdiploma-átadó ünnepségén (fotó/forrás: Bruzák Noémi / MTI)