A szőlőtőkék istene/ Der Gott der Reben eredeti története 2019-ben fogalmazódott meg Verena Koch fejében. Akkor a szerző és a társulat úgy gondolta, szeretnének egy darabot készíteni a borról, mindezt a bor városában, Szekszárdon. A témához az az elgondolás társult, hogy az előadást ne csak színpadon, hanem borospincékben, rezidenciákon is játszható legyen, ám a járvány mindent felülírt.
„A karantén is inspiráló hatással volt a rendezőnőre és a társulatra”
– mesélte Lotz Katalin, a Magyarországi Német Színház igazgatója.
A szőlőtőkék istenének története onnan indul, hogy a járványhelyzet miatt egy borospincében reked néhány turista, akik egyszer csak arra eszmélnek, hogy hirtelen a bor római istenének, Bacchusnak a pincéjében találják magukat.
A turisták, akik fogságba estek a föld mélyén, persze nem vetik meg az italt, ám minél több bor fogy, annál inkább előtérbe kerülnek a személyes drámák. A részegedéssel egy időben persze felcsendülnek a világ legismertebb alkoholhoz és borhoz köthető dalai, a szereplők pedig féktelen mulatozásba kezdenek.
A játszókat négyfős zenekar kíséri, akik élőben játsszák a magyar, német és angol slágereket.
Az előadás kétnyelvű, a párbeszédek többségében németül hangzanak el, melyeket magyar felirattal követhetnek a nézők.
„Előny, ha valaki akár csak kicsit is beszél németül, de nem létszükséglet. Egyrészt ott a felirat, másrészt a Magyarországi Német Színház művészeinek játéka univerzális, mindenki megértheti a darab lényegét, nyelvtudástól függetlenül. Fontos kiemelni, hogy nem szeretnénk kihagyni a nézőket se a borozás élményéből; az előadás előtt Komjáthi Tamás borműves, saját borait kínálja majd a nézőknek” – mondta Lotz Katalin.
Az előadás február 9-én látható a Bethlen Téri Színházban. További információ az alábbi oldalon érhető el.
Fejléckép: jelenet az előadásból (fotó: Mártonfai Dénes / Magyarországi Német Színház)