Nos, az elmúlt három évtized azt bizonyítja, hogy igen! Mert a mi színházunk a jelennel, a hétköznapok problémáival és örömeivel, emberi történetekkel, magas művészi színvonalon és művészeti eszközökkel, kiemelkedően tehetséges és elismert művészekkel, ugyanakkor még kevésbé ismert, ám különleges pályakezdőkkel kínál egy olyan egyedi élményt, amire a XXI. század magyar nyelven beszélő kultúrafogyasztója vágyik.
A már meglévő művészeti koncepciónk megtartásával és bővítésével elsődlegesen a magyar társadalom, a kultúra, a magyar emberek, a magyar irodalmi és drámai történet nagy alakjainak felszínen tartása a célunk. Nem elégszünk meg a szórakoztatással, a nézőknek feladatot adunk, előadásainkat nem lehet passzívan végig ülni. A magas művészet elemeit vegyítjük a hétköznapok sablonjaival. Számunkra legfontosabb szempontok előadásaink létrehozásánál a jelenkor, a néző, a magyar nyelv, a tradíciók tisztelete melletti megújulás, a gondolkodás, a gondolkodtatás.
Saját repertoárunkban kortárs, a mával foglalkozó kamaradarabok szerepelnek, mindez Cziczó Attila rendezésében és nagyrészt írásával. Műfajilag minden megtalálható: tragédia, vígjáték, tragikomédia, abszurd, mesejáték.
Nem példátlan, mégis minimum merésznek tűnik egy színház teljes repertoárját egyetlen szerző-rendezőre alapozni. Igen, ez merész.
Mi sok meredek dolgot csinálunk. Ám a nézői visszajelzések megerősítik a koncepciónkat. Tisztában vagyunk vele, hogy ezzel annak a bizonyos rétegnek szólunk, akiknek tetszik a stílusunk, de ez a bizonyos réteg elég nagy, és reményeink szerint még növekedni is fog. Nem célunk a nagyra törekvés, fel tudjuk mérni erőnket és határainkat, ezen korlátokon belül szeretnénk úgy dolgozni, hogy élvezzük is azt, amit csinálunk. Ám itt, ebben az új színházban nem teljesen lesz igaz az egyetlen szerző-rendezőre alapozás. Mert szeretnénk más színházaknak, előadásoknak is teret biztosítani színpadunkon.
Így elmondhatjuk, hogy nagyjából felerészben szerzői színház vagyunk, s másik felerészben pedig „befogadószínház”.
S most előadásainkról néhány szóban…
Az ’Édes Dezső!’ Kosztolányi életéről és elképzelt halhatatlanságáról értekezik, vegyítve az abszurd és a realista dráma elegyeit. Bezerédi Zoltán címszerepe egy új Kosztolányit mutat meg a nézőknek, a valóságot Andai Kati Ilonája és Tyroler Cintia Cicája szembesíti ezzel a kitalált világgal.
„Az 'Iza és Krisztián' utazás egy öregasszony lelkének és házasságának mélyére: szenzációs fordulatok helyett életszerű és hétköznapi mázba - no és konyakba - áztatott monológok során tárul fel egy ellentmondásos kapcsolat nemfejlődés-története. A fizikai pusztulás fenyegető közelsége, röpke életünk és legfontosabb kapcsolataink vég előtti számvetése egy monodráma formájában, Andai Kati emlékezetes főszereplésével. A darab megkapó őszinteséggel és humorral beszél magányról, kétségbeesésről, céltalanságról, zugalkoholizmusról, és még valamiről: az élettiportság ellenére kiirthatatlan ragaszkodásról és szeretetről.” (Ezt nem mi írtuk magunkról, hanem egy hozzánk látogató színházi szakíró!)
Már a FÉMben került bemutatásra az ’Annuska 2.0’, ami egy vígjáték Gárdonyi Géza ’Annuska’ című vígjátékának felhasználásával. „Cziczó Attila a régen élt és a korunkban megjelenő Gárdonyi Géza szájába adja azokat a rácsodálkozó kritikai megnyilvánulásokat, amelyekkel a ma emberét minősíti. Az átírat annak a bemutatását is lehetővé teszi, hogy bizonyos emberi viszonylatok mit sem változtak több mint száz év alatt. Az aktualizálások jó arányban és ízléssel jelennek meg az előadásban, nincsenek olcsó poénok, ezért megmarad azon a kényes határon belül, ami miatt jó érzéssel néztem végig.
Az a tény pedig végképp a valóságba helyezett minket, hogy a FÉM új játszóhelye az ősszel jött létre. A színháza aktuális helyzetét - jó humorral - remekül szőtte bele Cziczó Attila az előadásba.” (Ezt sem mi írtuk magunkról!)
Decemberben mutattuk be Ambrus Asma bohócszínházát, ’A szenvedély Lola szerint’ című egyszemélyes önvallomást, Anne Cornu és Ingrid Marcq francia szerzőpáros darabját.
Mi a nő? Mi a szerelem? Mit keres Lola? A kérdések spirálja magával ragadja Lolát, és a bohóc megrészegül ebben a mozgásban. Mert Lola egy bohóc. Tragikus, nevetséges és elragadó, aki rájön, hogy az elhagyatottság közepette mindig is Lolára, saját magára vágyott…
Már csak néhány hét, s színpadra kerül Márton András, Andai Kati, Čarna Kršul és Nagy Zita főszereplésével a ’Halhatatlan’, színházunk legfájdalmasabb, s talán legőszintébb előadása. Februárban pedig névadónk, a ’Fém’ című kétfelvonásos abszurd bemutatója zárja az évad bemutatóinak sorát.
Ezeket lehet nézni és látni minálunk.
Persze sok-sok vendégjáték is szerepel műsorplakátunkon, de - ahogy ezekről az előadásokról is - minden fontos tudnivalóról olvashatnak honlapunkon, vagy elbeszélgethetünk egymással nálunk, a Váci utca 40-ben.
Mindenkit szeretettel várunk!
1056 Budapest, Váci utca 40.
(Bejárat az Irányi utcából.)
Támogatott tartalom