Az egyedülálló civil felzárkóztatási program helyszíne Szúcs-bányatelep, ahol a téli előkészítő munka után április 2-án indult el a mintának szánt Eltáv projekt. A kezdeményezés célja a helyiek mentális és fizikai szegregációjának lebontása, másik oldalról pedig a programban részt vevő fiatalok társadalmi érzékenységének javítása.
A szerteágazó programban szerepelnek gyerek és felnőtt közösségépítő és oktatási programok két katonás színész, Mészáros Blanka és Dér Zsolt, valamint budapesti középiskolások részvételével. Emellett létrehoznak egy közösségi színházi előadást, amely a társadalmi törésvonal két oldalán élők együttes munkájának eredménye lesz. Az előadást Végh Ildikó programfelelős rendezi majd. A foglalkozásokat dokumentálják és kiértékelik, így a későbbiekben mások számára is hozzáférhetőek lesznek az eredmények.
A projekt kapcsán Máté Gábor, a Katona igazgatója kifejtette: "szeretnénk elérni, hogy nézőink a passzív befogadói szerepből a részvétel felé mozduljanak: ne csak a színházi előadások révén akarjanak gondolkodni napjaink társadalmi problémáiról, hanem saját tehetségükkel, idejükkel, civil vállalásaikkal vegyenek részt azok megoldásában, jelen esetben egy roma szegregátum megnyitásában” – jegyezte meg az igazgató.
Civil egyetem indul
Az érdeklődők egy ősszel induló civil egyetem keretében, illetve a program kampányában megoszthatják a civil szférában szerzett eddigi gyakorlati tapasztalataikat, illetve alkalmanként szállást biztosíthatnak az Eltáv budapesti eseményeire érkező szúcsiaknak.
A jelentkezéseket a [email protected] címen várják.
Az Eltáv az Autonómia Alapítvány és a Katona együttműködésében valósul meg. A projekt része egy mikrofinanszírozási-adósságkezelő program, amely a helyiek számára lehetővé teszi, hogy az Autonómia által alkalmazott önfinanszírozó közösségek (CAF) módszerrel létrehozzanak egy „bankot”, hozzájárulva a pénzügyi kiszolgáltatottságuk mérséklődéséhez és pénzügyi tudatosságuk javításához.