Színház

Crespo Rodrigo: Ismét szükség lenne országos szintű szolidaritásra

2020.11.25. 17:35
Ajánlom
A Partitúra televíziós műsor november 28-án, szombaton, Tatabányán és környékén kalandozik. Aki 14.30-kor a Duna tévére kapcsol, Danis Lídia színművésszel a tatabányai Jászai Mari Színházat is körbejárhatja. A Fidelio.hu-nak pedig a színház igazgatója, Crespo Rodrigo adott interjút, akit nemrég újabb öt évre kineveztek a teátrum élére. Most a járványhelyzet okozta nehézségekről is kérdeztük. De előbb még a gyerekkori repülős álmairól.

Mi vonzotta gyerekként a repülésben?

Abban az időben még volt lehetőség a Magyar Honvédelmi Szövetség kötelékében vitorlázórepülő tanfolyamot végezni, és azt gondoltam, akár még vadászpilóta is lehetek. Viszont ez az álmom rögtön szertefoszlott, amikor a felvételin nem találtak alkalmasnak a katonai pályára. A gimnázium alatt kezdtem el foglalkozni a színészettel. Egy filmes szerepválogatáson a Cilinder Gyermekszínpad képviselői is részt vettek, elhívtak magukhoz, és azonnal beszippantott a színház világa.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem elvégzését követően először a Madách Színház, majd vidéki teátrumok tagja lett. Idővel miért döntött úgy, hogy színigazgatóként is kipróbálná magát?

A színházi büfében mindig nagyon okos az ember, mit és hogyan kéne csinálni, de nincs teljes háttértudása annak kapcsán, hogy egy-egy döntés mögött mi áll. Több színházban is megfordultam, mindenhol láttam követendő és elvetendő példákat.

Majd megfogalmazódott bennem, hogy egy, a saját elképzelésem szerinti jó színházat szeretnék csinálni.

Szembejött velem a Jászai Mari Színház pályázati kiírása, megpályáztam az igazgatói posztot. Lassan tíz éve ennek már.

Veszedelmesviszonyok-105040.jpg

Veszedelmes viszonyok - Crespo Rodrigo, Bakonyi Csilla (Fotó/Forrás: Prokl Violetta / Jászai Mari Színház)

Akkor egy olyan színház élére került, melynek még nem volt állandó társulata.

A lehetőség azért is tetszett, mert szinte a nulláról kellett indulni, és arra gondoltam, a munkatársaimmal közösen felépíthetünk egy hatékonyan működő szervezetet. Saját állandó társulat létrehozása már az elejétől célunk volt: meggyőződésem, hogy a jó színházi munkának az igazi társulat az alapja. Csak a 2014/15-ös évadra sikerült meggyőzni a fenntartót arról, hogy minőségi változás a színház életében, ha a művészek egy bizonyos csoportja anyaszínházának tekinti azt. 2011-ben – amikor átvettem a színház vezetését – nem voltak saját produkciók itt, csak meghívott előadások. A következő évadban már hat bemutatót tudtunk tartani – a meghívott és koprodukciós előadások mellett. Ezek aránya folyamatosan változott, és eljutottunk oda: a bérleteinkben kizárólag saját előadások szerepelnek.

De máig vannak vendégprodukciók is, hogy másféle színházat is láthassanak a tatabányaiak.

Arra is büszkék vagyunk, hogy idén hatodszorra rendeztük meg a MOST FESZT – Monodráma és Stúdiószínházi Fesztivált független, határon túli és vidéki alkotócsoportok számára. Próbálunk egy olyan kulturális közeget teremteni a városban, amely a színházművészetben mindent lefed, és nyitott a társművészetekre is: nálunk koncertezik a városi szimfonikus zenekar, illetve táncbérletet is indítottunk.

Kozmikus félreértések, drognapló, Woyzeck-adaptációk a MOST FESZT programjában

Kapcsolódó

Kozmikus félreértések, drognapló, Woyzeck-adaptációk a MOST FESZT programjában

A független, a határon túli és a vidéki társulatok legjobb monodrámáit és stúdiószínházi előadásait mutatja be az 5. MOST FESZTivál március 20. és 24. között Tatabányán, a Jászai Mari Színházban.

Szükségszerűen újradefiniálta a tatabányai színházat, melyben kiemelt helyet kaptak a kortárs színművek is. Mennyire lehet bátran kísérletezni egy vidéki színházban? Elsősorban ízlést kell formálni, vagy az igényt kielégíteni?

Szerintem az arányt kell eltalálni, és nem szabad lemondani egyetlen nézőről sem. Ha valaki könnyedebb, szórakoztatóbb darabokra vágyik, az is találja meg az ízlésének megfelelőt, és az sem baj, ha valaki megrendül, ha gondolkozik, ha katarzist él át. Komplex élményt akarunk nyújtani a nézőknek előadásról előadásra.

Svejk-105034.jpg

Švejk - Crespo Rodrigo (Fotó/Forrás: Prokl Violetta / Jászai Mari Színház)

Nemrég egyhangú döntéssel további öt évre szóló megbízást kapott a Jászai Mari Színház vezetésére. Habár most nehéz előre tervezni, mi a következő lépés a színház életében?

Valóban a jelenlegi helyzet felülírta a terveinket, de mindenképpen szeretnénk a társulatot továbbépíteni, illetve olyan alkotókat meghívni bel- és külföldről egyaránt, akik még nem rendeztek nálunk. Emellett vannak a kevésbé érdekes, de annál látványosabb feladatok: gondozni, felújítani az épületet, korszerűsíteni az előadások kiszolgálásához szükséges technikai eszközöket, hogy

egy ötletnek ne az szabjon gátat, hogy – mondjuk – nincs megfelelő projektorunk.

Mik a lehetőségei a járványhelyzetben a színházaknak, miután nem fogadhatnak nézőket?

A járvány előtt megtöbbszöröztük a nézőszámunkat, de ez egy új helyzet, újra kell építeni mindent, és élni az online térben való színházi előadások lehetőségével. De ez pótlék, kiegészítés, nem színház. Mi már a tavaszi járványidőszak alatt is a felvett előadásainkat csak egy estére tettük elérhetővé – megteremtve az online térben egyfajta közösségi élményt. Ez valamilyen formában biztos megmarad a járvány után is, hiszen így olyanok is láthatnak jó előadást, akik a lakhelyük vagy egyéb fizikai korlátok miatt nem tudnak színházba járni. Szeretnénk a legjobb módját megtalálni annak, hogy változatlanul tudjuk tartani a kapcsolatot a közönségünkkel:

kötelességünk valami frissességet, érzelmet, emberi gondolatokat adni azoknak, akik szeretnek színházba járni, ugyanakkor most az otthonukba szorultak.

Szutyok-105036.jpg

Szutyok - Crespo Rodrigo, Bakonyi Csilla (Fotó/Forrás: Prokl Violetta / Jászai Mari Színház)

Sokan attól tartanak, hogy az emberek megszokják, a kultúra online, a kanapéról is elérhető, és hiába nyitnak majd ki a színházak, a nézők nem fognak visszatérni.

Szerintem az igazi színházba járó réteg meg fog maradni, hiszen akik még maszkban, a szétültetett nézőtérre is eljöttek, azok később sem mondanak le arról az élményről, hogy élőben megnézzék azt a színészt, akit szeretnek.

Gazdaságilag kellett megszorító intézkedéseket hoznia?

Csak azt kellett. Csupa hálátlan feladatom van. Ez egy olyan kötelező kör, amit a legjobb tudásunk szerint kell megoldanunk úgy, hogy közben folyamatosan változnak a feltételek: november elején kiürítettük a nézőterünk kétharmadát, megtartottunk két előadást, majd jött az újabb korlátozó intézkedés. Mindig újabb kihívások érnek, de kötelességünk ezeket megoldani, mert nagyon sok ember munkája és fizetése múlik a döntéseinken.

Most jut arra idő, amire egy üzemelő színház esetében kevesebb: takarításra, pakolásra, az épület csinosítására.

Emellett szerencsére a próbák nem álltak le, folyamatosan készülünk arra, amikor újra fogadhatjuk a közönséget – bepótolva mindazt, amit addig kényszerűségből el kell halasztanunk. De próbáltam minden munkatársamat megnyugtatni, hogy a munkája, a megélhetése nincs veszélyben. Talán most ez az egyik legfontosabb feladat. Közben látom, hogy akik nem alkalmazásban, hanem vállalkozóként dolgoznak a színházban, azoknak egyre nehezebb, mert nincsenek tartalékaik. Mindenben igyekszünk számukra is segítséget nyújtani, de egyre korlátozottabbak a mi lehetőségeink is. Ezt a tehetetlenséget elviselni nagyon nehéz. Ismét szükség lenne országos szintű szolidaritásra és olyan intézkedésekre, amelyek könnyítenének az emberek terhein. Mindenki helyzete egyre bizonytalanabb.

Tartuffe-105057.jpg

Tartuffe - Crespo Rodrigo (Fotó/Forrás: Szvatek Péter / Jászai Mari Színház)

Idén bemutatkozott rendezőként is Mohácsi István Francia rúdugrás című darabját állította színpadra. Ez a kezdete egy új szerepkörnek?

A darabot már korábban felolvasószínházi formában játszottuk, és a közönség kérése volt az, hogy legyen belőle előadás. A díszleten, a jelmezen és bizonyos rendezői ötleteken túl ez egy közös munka volt. A szöveg rendkívül humoros, rengeteget nevettünk munka közben, igazi közösségkovácsoló próbaidőszak volt. Ez viszont részemről pusztán egy jó kaland volt, nem ambicionálom a továbbiakban a rendezést, mivel egy teljesen más mentalitást, tudást, gondolkodást igényel.

A Partitúra tatabányai adása ide kattintva nézhető vissza.

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Könyv

Alkotás vagy az élet hívása? – Lukács György megemészthetetlen öröksége

Lukács Györgyre emlékezünk az alábbi, korábban sehol nem publikált interjúval, amely 1984-ben készült, és első közlése a szerző engedélyével a Fidelio oldalán történik, közel négy évtized elmúltával.
Klasszikus

Vajda Gergely zeneszerzőként és karmesterként is bemutatkozik Párizsban

A nemzetközileg keresett karmester-zeneszerző ismét együtt dolgozik a francia Ars Novával, illetve egy hárfafesztivál műsorán is szerepel egy alkotása.
Klasszikus

Elhunyt Kaija Saariaho

A világhírű finn zeneszerzőt, akinek a Metropolitan Opera is játszotta darabját, hetvenéves korában érte a halál – tette közzé családja a közösségi médiában.
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

Összművészeti ünnepi esttel zárul a 10. Színházi Olimpia

Június 24-én nívós zenei kísérettel megvalósuló táncelőadásokkal és Szent Iván éji mulatsággal zárul az idei év legnagyobb színházi eseménye, a 10. Színházi Olimpia. A színpadi produkcióknak és az azokat követő rendhagyó programoknak a Margitszigeti Színház ad otthont.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Ahol csak a holtak maradnak – Az Eltűntek című darabot mutatják be a Szkénében

Magyarországi bemutatót tart júniusban a Szkéné Színház: Dohy Balázs rendezésében Elise Wilk darabját mutatják be a SzínMűHely Alapítvány és a Szkéné Színház koprodukciójában. A szerző műveit korábban nem játszották Magyarországon.
Színház interjú

A valóság mindig sokkal keményebb – beszélgetés Gianina Cărbunariuval

Gianina Cărbunariu román drámaíró, rendező és színházvezető, aki munkáiban érzékeny és fontos témákat dolgoz fel. De vajon képes-e a színház változtatni a világon? Ezt is megkérdeztük tőle, ahogy az is kiderült, mit mondana fiatalkori énjének, ha találkozna vele, amivel annak idején már Karinthynak is meggyűlt a baja.
Színház ajánló

A Furcsa párral és a Macskadémonnal indul a Szabadtéri Színházak Találkozója a Balaton-partján

Június 17-én két nyitóelőadással indul az idei Szabadtéri Színházak Találkozója a Kultkikötő tereiben: Balatonbogláron a Furcsa pár női változata látható, Alsóörsön a Macskadémon.
Színház hír

A Fiumei úti sírkertben vesznek végső búcsút Máthé Erzsitől

A legendás művésztől barátai, pályatársai és tisztelői 2023. június 20-án, délelőtt búcsúznak a Fiumei úti sírkert ravatalozójában.
Színház gyász

Elhunyt Sőregi Melinda dramaturg

Sőregi Melinda korábban a veszprémi Kabóca Bábszínház társulatának a tagja volt. 44 évesen távozott.