Március 13-án zajlott a Psota Irén-díj átadóünnepsége a Rózsavölgyi Szalonban. Több korábbi díjazott, kollégák és egy komplett műsor köszöntötte az idei díjazottat, Csákányi Eszter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt. Pokorny Lia énekelt, Bezerédi Zoltán Esterházyt hozott, Vitáris Iván videót küldött, de volt sztepptáncos szám is. Az idei díjazottat Pintér Béla laudálta.
A színházi alkotó felemlegetett egy estét, amikor a díjazottal épp Psota Irénről beszélgettek, akkor azt mondta neki, kétségkívül van valami rokonság a színpadi jelenlétükben. Az asztaltársaság is úgy látta, hasonló az a sokszínűség és őszinteség, ami a két művészből sugárzik.
És lám, 12 év elteltével, milyen szép aktualitást kapott ez a megállapítás
– jegyezte meg Pintér Béla. A 42. hét című előadás kapcsán dolgoztak közösen először, az eredetileg a szerepet vivő színésznő kilépett a próbafolyamatból, végül Csákányi Eszter vette át Dr. Virágvári Imola karakterét, és hatalmas sikerrel játssza azt 2013 óta. A még nagyobb sikernek számító Titkainkkal pedig még New Yorkba is eljutottak, a Pintér Béla és Társulata más előadásaiban is feltűnt Csákányi, így a Fácántáncban és a Bárkibármikorban. „Édesem, vedd le magadról a fedőt” – mindig ezt mondta Psota Irén barátnőjének, Almási Évának, ha azt érezte, nem mer eléggé kiteljesedni egy szerepében. „Szerencsére, nekem ilyet sosem kellett kérnem tőled” – mondta Pintér Béla a színésznőnek.
Két fiatal színész, Pásztor Dániel és Józsa Bettina voltak a műsorvezetők, több idézetet hoztak a színésznővel készült interjúkból, mint például:
Azokban a műhelyekben, ahol dolgozom, vagy dolgoztam, nem a csodákban, hanem egymásban és a nagyon kemény munkában hiszünk. Számomra az őszinteség a legfontosabb, ez a színház lényege.
vagy
Minél többet dolgozik az ember, annál jobb akar lenni, és annál jobban tudja a hibáit.
Hegedűs D. Géza, a Psota Irén Alapítvány kuratóriumi tagja úgy fogalmazott, a díjnak az adja meg a nagyságát, hogy nem adminisztratív hivatalosságok ítélik oda, egyre több színház küldi el az aspiránsait, egyre fontosabb a Psota Irén-díj. A Nemzet Színésze idézetet hozott Psota Iréntől: „Ha a színész nem hal bele a szerepbe, amibe bele kell halni, akkor az nem az igazi. Ennek vannak bizonyos jelei, például nálam az evés. Azt is mondhatnánk, hogy az anyagcsere. Amibe nem kell, vagy nem lehet belehalni, azok után olyan éhes vagyok, hogy hámozás nélkül eszem meg a fridzsidert. Amikbe szépen belehalok, azok után nem vagyok éhes. Előadás után annyira üres vagyok, nem működnek az érzékszerveim. Semmi. És másnap nem vagyok az élők sorában. Itthon vagyok és nézek le a magam holttestére onnan föntről.”
Az elismerést, a szintén kuratóriumi tag Básti Juli és dr. Hazai Kinga, az alapítvány elnöke adták át. Csákányi Eszter beszédében azt mondta, Psota kapcsán egy olyan színésznőről van szó, akire példaképként tud tekinteni. „Korszakának legbátrabb színésznője volt. Sokszor volt számomra sok, de annyira tehetségesen csinálta, hogy az irigylésre méltó volt.” – emlékezett vissza a színésznő. A halála kapcsán felemlegette, hogy a legendás művész ruhatárából több darabot kért és kapott az örököstől, Psota Irén sapkáit, sáljait, egy napszemüvegét és parfümjét is.
Irén már nagyon régóta jelen van a lakásomban.
– jelentette ki.
Csákányi Eszter gyerekként tanult balettozni, táncolni, Kaposvárra kerülve számos musicalfőszerepet kapott a Chicagótól kezdve a Kabarén át a My Fair Lady-ig. Életében mindig fontos volt a tánc, a pandémia után megvalósult önálló estjében egy balettmestert alakít, az Amikor találkoztam Barisnyikovval címében utal arra, hogy maga Csákányi Eszter a való életben találkozott a világhírű táncos-koreográfussal, aki számára ugyanolyan emlékezetes maradt mindez, hiszen egyenesen New Yorkból küldött videóüzenetet a Psota Irén-díj kapcsán:
Mihail Barisnyikov a videóban úgy fogalmazott, őszintén megtisztelő számára, hogy részt vehet az ünneplésben, amely a színésznő emberségének, bátorságának és tehetségének szól. A táncoslegenda felemlegette, még mindig élénken él emlékezetében, amikor New Yorkban láthatta a Pintér Béla és Társulata előadásában a Titkainkat, ekkor találkozott a színésznővel.
Nem élünk tökéletes társadalomban, de a fontos az, hogy küzdünk a színpadra lépés lehetőségéért, azért, hogy kimondjuk az igazságot
– mondja a felvételen Barisnyikov, majd belekezd a Vörösbort ittam az este-kezdetű nótába. „Talán vétettem egy-két szót, bocsánat, de a szívemből szólt, Eszter!” – köszöntötte a színésznőt Barisnyikov.
A Psota Irén Alapítvány Almási Éva, kezdeményezésére jött létre 2017-ben, egy évvel azután, hogy az elhunyt Psota Irén helyére Almási Évát választották meg a Nemzet Színészének. Az alapítvány minden évben pénzjutalommal is járó díjat adományoz Psota Irén tiszteletére, emlékére annak a színésznőnek, akinek színpadi sokszínűsége, tehetsége, kiemelkedő képességei Psota Irén örökségéhez méltónak bizonyulnak. A díjat odaítélő kuratórium tagjai: Básti Juli Kossuth-díjas színművész, Hegedűs D. Géza, a Nemzet Színésze, dr. Hazai Kinga, az alapítvány elnöke, Ágoston Attila üzletember és dr. Langer János ügyvéd.
2017-ben Hegyi Barbara, 2018-ban Hernádi Judit, 2019-ben Für Anikó, 2021-ben Takács Katalin, 2022-ben Molnár Piroska, 2023-ban Szirtes Ági, 2024-ben pedig Kiss Mari kapta az elismerést. (2020-ban a járványhelyzet bizonytalansága miatt nem osztották ki a díjat.) A Psota Irén-díj ezüst plakettjét Rosta Péter grafikus tervezte és Tóth László ötvösművész készítette, Psota Irén aláírása és kedvenc bohóca látható rajta.
Fejléckép: Csákányi Eszter a Psota Irén-díj átvételekor (fotó: Szkárossy Zsuzsa)