A magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése, a nemzeti irodalom tolmácsolása és a magyar nyelv ápolása terén nyújtott kimagasló tevékenységért kaphatja meg a Nemzet Színésze címet az a művész, akit a cím viselői maguk közé választanak.
A címet egyszerre legfeljebb tizenketten viselhetik, és ha közülük valaki elhalálozik, a cím többi birtokosa dönti el, ki kerülhet a megüresedett helyre.
A Nemzet Színésze címmel életjáradék is jár, ez kezdetben 500 ezer forint volt, jelenleg havi nettó 630 ezer.
A Nemzet Színésze címet jelenleg Király Levente, Bodrogi Gyula, Molnár Piroska, Cserhalmi György, Szacsvay László, Almási Éva, Jordán Tamás, Lehoczky Zsuzsa, Udvaros Dorottya és Pogány Judit viseli, ők döntöttek most az új tag személyéről. Megválasztásával jelenleg tizenegyen birtokolják a Nemzet Színésze címet, a március 30-án elhunyt Tordy Géza helyébe a színművész temetése után választhatnak új tagot.
Benedek Miklós méltósággal viselt betegség után hunyt el január 9-én. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, színházi rendező, érdemes és kiváló művész 1946-ban született Budapesten. Nevét hamar megismerték, amikor 1965-ben egyik osztálytársával, Vallai Péterrel megnyerték a Ki mit tud?-ot paródia kategóriában. A diplomázás után a Nemzeti Színházhoz szerződött, ahol több mint tíz évig volt a társulat tagja. 1983-ban a frissen alakult Katona József Színházhoz hívták, ahol 2003-ig volt, majd Schwajda György hívására visszatért a Nemzetibe, ahol hat évet töltött el. 1992-től tizenöt évig oktatott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. A kilencvenes években a Magyar Színészkamara ügyvivője volt. Szabadúszó művészként az ország szinte minden színházában játszott vagy rendezett.
Csikos Sándor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, színházigazgató, érdemes és kiváló művész, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje címmel kitüntetett, Kazinczy-díjas magyar színész Karcagon született. A Színház- és Filmművészeti Főiskola után 1965–1969 között a Miskolci Nemzeti Színház, 1962–1972-ig az Irodalmi Színpad tagja, 1972-től a Debreceni Csokonai Színház, 1974–1975 között a győri Kisfaludy Színház művésze, majd 1975–1984 között pályafutását ismét a Csokonai Színháznál folytatta. Ezt követően a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház társulatához szegődött, melynek 1990–1993 között igazgatója is volt. 1993 óta újra a Csokonai Színház társulatának tagja.
Fejléckép: Csikos Sándor (fotó/forrás: Zelenka Attila / reformatus.hu)