„Nagyon régen találkoztam ennyire szíves darabbal” – kezdte Alföldi Róbert Az igazság gyertyái január 6-i olvasópróbáját. A rendező körülbelül másfél évvel ezelőtt találkozott először a drámával, azóta foglalkoztatja az anyag, amely egészen más irányból közelít az 1940-es évek zsidópolitikája felé, mint a témát feldolgozó hasonló művek.
Az erdélyi Bözödújfaluban ugyanis – a háttérben zajló események ellenére – az emberek azért küzdenek, hogy megélhessék a saját zsidóságukat.
Ettől a történet még kristályosabban fájdalmas
– tette hozzá Alföldi.
A darab idilli állapotból indít: a faluban a különböző vallási felekezetek békében élnek egymás mellett, az apróbb emberi súrlódásokon túl egy összetartó közösség kovácsolódott össze. A politikai változások azonban – a települést is magába foglaló országrész visszacsatolása Magyarországhoz és a lakosságot elérő zsidótörvények – egymás ellen fordítják az embereket.
Habár a darab váza megtörtént eseményekre épül, illetve Székely Csaba több karakterét is valós személyekről mintázta, Az igazság gyertyái nem dokumentumdráma, és az alkotók sem szeretnék így kezelni. A történetet ezért egy absztrakt térbe helyezik át, amelyben nagyon erős jelentése van a színeknek (a díszletet Kálmán Eszter, a jelmezeket Tihanyi Ildikó tervezte).
Pelsőczy Réka Az igazság gyertyái olvasópróbáján (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)
A darabot először az egykori településtől mindössze 45 kilométerre található Marosvásárhelyen mutatták be, ott, ahol a falu tragédiája máig a kollektív emlékezet része. A budaörsi bemutatóra Alföldi Róbert és Bíró Bence dramaturg néhány ponton változtattak a szövegen.
„A változtatások leginkább azt a célt szolgálták, hogy sűrítsünk, rövidítsünk a szövegen, valamint néhány székely kifejezést kivettünk belőle, amikről úgy képzeltük, hogy Magyarországon esetleg nem érthető, vagy hiteltelenebbül hathat a budaörsi színészek szájából” – mondta Bíró Bence, akihez kapcsolódva Székely Csaba elmondta, hogy volt olyan jelenet is, amit hangsúlyosabbá tettek azáltal, hogy kibővítették.
A drámaíró az olvasópróba után örömmel mesélt a készülő előadásról és az Alföldi Róberttel való közös munkáról: „Robival nem először dolgozunk együtt, a személye számomra garancia, hogy az alapanyagom jó kezekbe kerül, és bárhogyan is alakítja, a végeredmény minőségi produkció lesz. Az is fantasztikus, hogy a darab Budaörsre került, nagyon szeretem ezt a színházat, illetve az alkotógárda tagjait.
Emellett fontos dolog, hogy a történet kikerülhetett arról a helyszínről, ahol játszódik, ezáltal mások is megismerhetik.”
A női főszerepet játszó Pelsőczy Réka mellett – aki a tavaly áprilisban bemutatott h.ml.t után másodszor vállal szerepet budaörsi Alföldi-rendezésben – a társulatból Fröhlich Kristófot, Hartai Petrát, Ilyés Róbertet, Sas Zoltánt, Mertz Tibort, Chován Gábort, Bohoczki Sárát, Koós Boglárkát, Böröndi Bencét, Juhász Vincét, Szőts Orsit, Takács Katalint és Spolarics Andreát láthatják majd a nézők az előadásban, vendégművészként pedig Nagypál Gábor és Kocsó Gábor csatlakozik még a produkcióhoz. Az igazság gyertyái február 22-től látható a Budaörsi Latinovits Színházban.
További részletek a Budaörsi Latinovits Színház oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Alföldi Róbert (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)