Színház

Díjnyertes színdarab magyarországi ősbemutatójára készül Alföldi Róbert

2025.01.10. 14:00
Ajánlom
Először lesz látható Magyarországon Székely Csaba új drámája, Az igazság gyertyái, amelyet a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház után február 22-én a Budaörsi Latinovits Színházban mutatnak be. A megtörtént eseményeken alapuló, többszörösen díjazott színdarabból Alföldi Róbert rendez előadást. A történelmi pillanat a 40-es évek eleje, a helyszín pedig az utóbb a romániai falurombolás szimbólumává vált Bözödújfalu, ahol hosszú évszázadokig békében éltek egymással unitáriusok, katolikusok, reformátusok, szombatosok és zsidók – aztán jött a háború.

„Nagyon régen találkoztam ennyire szíves darabbal” – kezdte Alföldi Róbert Az igazság gyertyái január 6-i olvasópróbáját. A rendező körülbelül másfél évvel ezelőtt találkozott először a drámával, azóta foglalkoztatja az anyag, amely egészen más irányból közelít az 1940-es évek zsidópolitikája felé, mint a témát feldolgozó hasonló művek.

Az erdélyi Bözödújfaluban ugyanis – a háttérben zajló események ellenére – az emberek azért küzdenek, hogy megélhessék a saját zsidóságukat.

Ettől a történet még kristályosabban fájdalmas

– tette hozzá Alföldi.

A darab idilli állapotból indít: a faluban a különböző vallási felekezetek békében élnek egymás mellett, az apróbb emberi súrlódásokon túl egy összetartó közösség kovácsolódott össze. A politikai változások azonban – a települést is magába foglaló országrész visszacsatolása Magyarországhoz és a lakosságot elérő zsidótörvények – egymás ellen fordítják az embereket.

Habár a darab váza megtörtént eseményekre épül, illetve Székely Csaba több karakterét is valós személyekről mintázta, Az igazság gyertyái nem dokumentumdráma, és az alkotók sem szeretnék így kezelni. A történetet ezért egy absztrakt térbe helyezik át, amelyben nagyon erős jelentése van a színeknek (a díszletet Kálmán Eszter, a jelmezeket Tihanyi Ildikó tervezte).

IMG_9315-135803.jpg

Pelsőczy Réka Az igazság gyertyái olvasópróbáján (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

A darabot először az egykori településtől mindössze 45 kilométerre található Marosvásárhelyen mutatták be, ott, ahol a falu tragédiája máig a kollektív emlékezet része. A budaörsi bemutatóra Alföldi Róbert és Bíró Bence dramaturg néhány ponton változtattak a szövegen.

„A változtatások leginkább azt a célt szolgálták, hogy sűrítsünk, rövidítsünk a szövegen, valamint néhány székely kifejezést kivettünk belőle, amikről úgy képzeltük, hogy Magyarországon esetleg nem érthető, vagy hiteltelenebbül hathat a budaörsi színészek szájából” – mondta Bíró Bence, akihez kapcsolódva Székely Csaba elmondta, hogy volt olyan jelenet is, amit hangsúlyosabbá tettek azáltal, hogy kibővítették.

A drámaíró az olvasópróba után örömmel mesélt a készülő előadásról és az Alföldi Róberttel való közös munkáról: „Robival nem először dolgozunk együtt, a személye számomra garancia, hogy az alapanyagom jó kezekbe kerül, és bárhogyan is alakítja, a végeredmény minőségi produkció lesz. Az is fantasztikus, hogy a darab Budaörsre került, nagyon szeretem ezt a színházat, illetve az alkotógárda tagjait.

Emellett fontos dolog, hogy a történet kikerülhetett arról a helyszínről, ahol játszódik, ezáltal mások is megismerhetik.”

A női főszerepet játszó Pelsőczy Réka mellett – aki a tavaly áprilisban bemutatott h.ml.t után másodszor vállal szerepet budaörsi Alföldi-rendezésben – a társulatból Fröhlich Kristófot, Hartai Petrát, Ilyés Róbertet, Sas Zoltánt, Mertz Tibort, Chován Gábort, Bohoczki Sárát, Koós Boglárkát, Böröndi Bencét, Juhász Vincét, Szőts Orsit, Takács Katalint és Spolarics Andreát láthatják majd a nézők az előadásban, vendégművészként pedig Nagypál Gábor és Kocsó Gábor csatlakozik még a produkcióhoz. Az igazság gyertyái február 22-től látható a Budaörsi Latinovits Színházban.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Alföldi Róbert (Fotó/Forrás: Borovi Dániel / Budaörsi Latinovits Színház)

„Imádjuk a büntetéseket. Nézni. Csak ne nekünk kelljen bűnhődni” – beszélgetés Székely Csabával

Kapcsolódó

„Imádjuk a büntetéseket. Nézni. Csak ne nekünk kelljen bűnhődni” – beszélgetés Székely Csabával

Az ember nem változik, talán erre is megtanítanak minket a történelmi darabok. Erről napjaink egyik legkiválóbb drámaírójával, Székely Csabával beszélgettünk annak apropóján, hogy Mária országa című történelmi játéka nyerte el idén a Kortárs Magyar Dráma-díjat.

Budaörsi Latinovits Színház

A Budaörsi Latinovits Színház az egyetlen olyan állandó, kőszínházi struktúrával üzemelő színház ma Magyarországon, amely nem megyeszékhelyen vagy megyei jogú városban található. A színháznak – amely 2013-ban vette fel a posztumusz Kossuth-díjas magyar színész, Latinovits Zoltán nevét – 2015 óta van saját társulata, jelenleg 14 állandó színművészt foglalkoztat.

A Budaörsi Latinovits Színház fontos küldetésének tartja, hogy a világirodalom klasszikus és kortárs remekművei mellett évadról évadra szerepeljen repertoárjában magyar színdarab is, ezzel hívva fel a közönség figyelmét a hazai alkotók munkáira, és egyszersmind így ösztönözve a szerzőket olyan újabb és újabb művek megírására, amelyek igazul reflektálnak korunk problémáira.

Az színház új időszámításában, vagyis az elmúlt évtizedben olyan neves alkotók fordultak meg Budaörsön, és térnek vissza ide rendezőként, mint Alföldi Róbert, Fehér Balázs Benő, Hegymegi Máté, Kovalik Balázs, Laboda Kornél, Lukáts Andor, Máté Gábor, Mohácsi János, Novák Eszter, Ördög Tamás, Pelsőczy Réka, Polgár Csaba, ifj. Vidnyánszky Attila vagy Zsótér Sándor.

És olyan komoly kritikai és közönségsikert arató előadások születtek itt, mint az ifj. Vidnyánszky Attila által rendezett Liliomfi, a Székely Csaba színdarabjából Alföldi Róbert által színpadra vitt Öröm és boldogság, a Pelsőczy Réka által rendezett Születésnap és Vadászat, a Berzsenyi Bellaagh Ádám rendezte Rekviem egy álomért, a Wéber Anikó azonos című ifjúsági regényéből készült Az osztály vesztese vagy a színház egyik legutóbbi bemutatója, a folyamatosan teltházzal futó, és számos rangos szakmai díjjal elismert Liliom, Kovalik Balázs első budaörsi rendezése Alföldi Róberttel a címszerepben.

www.latinovitsszinhaz.eu

Legolvasottabb

Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Színház hír

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.
Színház ajánló

Parti Nóra: „A szívem csücske az Igenis, miniszterelnök úr!”

Több mint tíz év töretlen siker után az Igenis, miniszterelnök úr! utolsó előadásai közelednek a RaM-ArT Színházban. A válságkomédia már csupán áprilisig látható, azt követően lekerül színpadról a Kultúrbrigád sikerdarabja.
Színház hír

A főpolgármestertől várnak segítséget a Kolibri ügyében

A Magyar Színházi Társaság arra kéri Karácsony Gergelyt, kezdjen egyeztetést a Kulturális és Innovációs Minisztérium tárcavezetőjével a kialakult „rendkívül méltatlan” helyzet megoldására.
Színház hír

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Színház hír

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.