A Magyar Dráma Napját 1984 óta ünnepeljük azon a napon, szeptember 21-én, amelyen a Nemzeti Színház 1883-ban Az ember tragédiáját bemutatta. A rendező, Paulay Ede egyik legnagyobb és legfontosabb vállalkozása volt ez. A bemutató előtt elemző tanulmányt jelentetett meg a műről a Fővárosi Lapokban, és a társulat vezető színészeire bízta a szerepeket. Ádámot Nagy Imre, Évát Jászai Mari, Lucifert Gyenes László játszotta. Hippia Márkus Emília volt, Cluvia Helvey Laura volt, Péter apostolt Újházi Ede, a patriarchát Feleky Miklós alakította, a Nyeglét Náday Ferenc alakította, a londoni színben pedig Prielle Kornélia is fellépett. A sikert mutatja, hogy 1894-ig, Paulay haláláig 97 alkalommal játszották.
Hagyományosan ezen a napon adják át az író húga alapította Szép Ernő-jutalmat, melyben idén hárman részesülnek: Bartis Attila a Vígszínházban bemutatott Romlás című drámájáért, Garaczi László az eddigi drámaírói munkásságáért és Tolnai Ottó az életművéért. A jutalmakat Szőcs Géza, a NEFMI kultúráért felelős államtitkára adja át. Köszöntőt mond Szikora János, Németh Gábor és Balog József.
A dramaturgok díját az évad legjobb magyar drámájáért idén titkos szavazással Nádas Péter Szirénének című műve nyerte el. A darabot februárban mutatták be Roberto Ciulli rendezésében, a Schauspielhaus Bochum, Schauspiel Dortmund, Schauspiel Essen, Schlosstheater Moers, Theater an der Ruhr, Theater Oberhausen, raumlaborberlin és a Ruhr-vidék, Európa egyik idei kulturális fővárosának koprodukciójaként az Odyssee Europa projekt keretében, amelyben kortárs írók dolgozták fel a homéroszi eposz történeteit. A darab magyarországi bemutatójára január végén kerül sor a Katona József Színházban, a rendező Dömötör András lesz. Nádas Pétert Forgách András köszönti, majd részletek hangzanak el a Szirénénekből Takács Katalin és Huszár Zsolt tolmácsolásában.