Jeanne d'Arc – a jelenidő vitrinében
Bemutató: december 18. (kedd) 19:00
Az orléans-i szűz története rengeteg alkotót megihletett, legyen szó szépirodalomról, képzőművészetről, zenéről, filmről vagy színházról. Az 1431-ben máglyára vetett Jeanne d’Arc perét 25 évvel később semmisnek nyilvánították és az alig 19 éves lányt poszthumusz felmentették. A katolikus egyház, Jeanne halála után majd’ ötszáz évvel később, 1920-ban szentté avatta.
Mészáros Blankával a címszerepben, Hegymegi Máté rendezésében, a Kamrában egy teljesen új adaptációt ismerhetünk meg. A szövegkönyvet Garai Judit és Hegymegi Máté írta Anouilh, Schiller, Shaw drámája és az eredeti peranyag alapján. Jeanne d’Arc neve mellett az alkotók „a jelenidő vitrinében” alcímet adták az előadásnak, ezzel is hangsúlyozva kérdésfelvetéseik állandóságát.
Hit és megszállottság kérdései feszítik az előadást.
Jeanne d’Arc-ot 1431-ben Rouen városának régi piacterén máglyára vetette az inkvizíció, a vád ellene eretnekség és boszorkányság volt. De mi vezetett idáig, hiszen az ő hite és megszállottsága nélkül darabjaira hullott volna Franciaország a százéves háború idején. Ő táplálta a reményt az emberekben, hogy igenis képesek kiállni egy közös ügyért. Vezetésével a francia sereg legyőzte az angolokat Orléans-nál, és ahogy jövendölte, megkoronáztatta a dauphint, azaz VII. Károlyt, aki ezután számos csatát nyer meg az ellenséggel szemben.
De akkor miért kellett meghalnia? Ideológiai viták áldozata lett?
Miért tagadta meg az az ország, amelyikért heroikus küzdelemmel harcolt? Hol a határ az eltökélt hit és a fanatizmus között, a kiválasztottság érzése és az önhittség között?
A főszereplőről szóló portrénk itt olvasható:

Kapcsolódó
„Ha nincs színház, nincs élet” – Mészáros Blanka
Különleges érzékenységgel nyúl szerepeihez, egyedi kisugárzása és magas színvonalú teljesítménye kiemelik pályatársai közül Mészáros Blankát.
Az ügy - avagy Normális Eljárás
Bemutató: december 19. (szerda) 19:00
Hol az igazság? Hol van?
– teszi fel a kérdést Varravin szerepében Fekete Ernő a Katona József Színház új előadásában, Az ügy – avagy Normális Eljárásban. Az erősen szatirikus drámában a tisztes polgár, Varravin - abban a hitben, hogy az igazság mellette áll - felveszi a harcot a hivatallal, annak hivatalnokaival és az őt szorongató korrupcióval.
Alekszandr Vasziljevics Szuhovo-Kobilin néhány filozófiai tárgyú írás mellett mindössze három drámát írt (Krecsinszkij házassága, Az ügy, Tarelkin halála), amelyek cselekménye részben, lazán összefügg, ám egymástól függetlenül is érthetőek és játszhatóak. E trilógia keservesen mulatságos, húsbavágóan szellemes középső darabját, Az ügyet mutatja be a Katona József Színház Ascher Tamás rendezésében, Takátsy Péter, Mészáros Máté és Fekete Ernő főszereplésével. Szuhovo-Kobilin művét Radnai Annamária fordította, a színház videója bepillantást enged a próbafolyamatba és az előadás hangulatába.
Leláncolt Prométheusz
Bemutató: december 20. (csütörtök) 19:15
A színház Sufnijában Tarnóczi Jakab végzős rendezőszakos hallgató állítja színpadra Aiszkhülosz: Leláncolt Prométheusz című drámáját, Prométheusz szerepében Dér Zsolttal.
A történet szerint Zeusz uralkodásának kezdetén járunk, abban a pillanatban, amelyben a világot újraosztják egymás közt a hatalmasok. Ebben a helyzetben Prométheusz veszélyes, mert mindent megtestesít, ami a frissen trónra lépő és pozícióját féltő olümposzi uralkodó, Zeusz számára rémisztő.
Prométheusz egyedül önmagát fogadja el autoritásként, kételkedik, kérdez, ráadásul segít az istenkirály által megvetett, pusztulásra ítélt csoportnak: az embereknek.
Nincs tehát más megoldás, mint elhallgattatni, elzárni őt a kíváncsi tekintetek elől, ember nem járta vidékre száműzni, ahol csak a szeleknek szónokolhat. Zeusz azzal viszont nem számol, hogy ezzel a tettel épp, hogy elismeri Prométheusz jelentőségét, és akaratán kívül szobrot állít az elnyomó hatalom ellen örökké lázadó hérosznak.
Az előadás megtekintése 16 éven aluliaknak nem ajánlott.
Fejléckép: Mészáros Blanka (Fotó: Szigetváry Zsolt, MTI)